Yıldız, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldız Beldesi
Harita
Yıldız Beldesinden kış aylarından bir fotoğraf
Yıldız Beldesinden kış aylarından bir fotoğraf
ÜlkeTürkiye
İlSivas
İlçeMerkez
Coğrafi bölgeİç Anadolu Bölgesi
İdare
 • Belediye başkanıMustafa Öztürk (MHP)
Nüfus
 (2019)
 • Toplam3.000
Zaman dilimiUTC+03.00 (TSİ)
İl plaka kodu58
Resmî site
[1]

Sivas merkeze bağlı beldedir. Belde ismini Yıldız Dağı'ndan almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıbrıs Çıkarması'na beldeden katılım olmuş ve belde halkından Ömer Yıldırım şehit düşmüştür. Ömer Yıldırım'ın adı belde mahallelerinden birine verilmiştir.

Değirmenaltı Şelalesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Değirmenaltı Çağlayanı

Yıldız Beldesi'ne 2 km uzaklıktadır, Yıldız Irmağı kıyısında yer alır.[1] Yıldız Irmağı'nın kollarından birisi olan Karadönek deresinin batı kıyısında kayalık bir tepe üzerinde bulunur. Dereye bakan doğu kısmı sarp kayalıklar halindedir. Dere yatağındaki derin vedide şelaleler bulunur.

Bölgede eski değirmenlere ait yıkıntılar vardır. Ayrıca kayalıklardaki mağaralar içerisinde eski çağlara ait kalıntılar bulunmuştur.[2] Doğudaki kayalıklarda büyük olasılıkla Orta Çağ'da oyulmuş merdivenler yer almaktadır.

Değirmenaltı bölgesinde yöre halkı tarafından "Akşehir" olarak anılan eski bir yerleşim merkezinin var olduğu tarihi kalıntılardan anlaşılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ SİVAS İLİ TURİZM POTANSİYELİ VE TURİZM ALANI YATIRIM ÖNERİLERİ, Kadir PÜRLÜ (İl Kültür ve Turizm Müdürü), Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayınları, 2013
  2. ^ Sivas Kültür Envanteri, Değirmenaltı – Alaşehir Tepe Yerleşmesi 2 Aralık 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Yıldız Beldesi, TESCİL KARARI: 2899 TESCİL TARİHİ: 11.08.2001)