Günören, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Günören
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 73
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Günören, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer adı Osmanlı'da Ağgi veyahut Aygi (այգի) olup, Ermenice "Üzüm bağı, bağ, bahçe, park - *այգ (*ayg, “grapes, vine”) +‎ -ի (-i, “botanical ek ”) anlamına gelmektedir. Köyün batısında 1 km mesafede geçen derenin çevresinde yerleşim yeri kalıntıları bulunmaktadır. Burasına ören denilmektedir. 1800'lerin sonlarında şehirden köye göç olmuştur. İstiklal Savaşı'nda çeşitli cephelerde şehit ve gazi vermiştir. Köy, gelişmişlik seviyesi ve okumuşluk seviyesi bakımından 1990'lara kadar fazla ilerleme göstermemiştir. 1960'larda Almanya'ya göçler olduğunda köyden Avrupa'ya göçlerde olmuştur. Köy, tamamen Sunni köyüdür. Mezarlık bakımsızdır. 1950'lerden itibaren İstanbul'a iş göçü yapmışlardır. Köy, güreşçileriyle, imamlarıyla adını duyurmuştur.

Kültür, Gelişim ve Dayanışma[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geleneközel yemekleri saç katmeri, madımak, topaklı herle, hingel, ayran çorbası, içli köfte, un helvasıdır.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre Osmanlı arşivlerinde pek fazla ayrıntılı bilgi bulunmamasına rağmen son zamanlarda yapılan çalışmalarda Aygi Dağı ve Aygi Dağı bitişiğinde ki topraklarda uranyum ve toryum madenlerinin olduğu tespit edilmiştir. (30-500 ton) 130 CPS.

   Günören Köyü 2006 yılında dernekleşerek sosyal dayanışmayı geliştirmeye başlamıştır.
   Günören Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı CAFER KAPKIN'dIr.
   Dernek Başkanımız Cafer KAPKIN Sayesinde Köuümüzde Her yıl  KUŞBURNU FESTİVALİ düzenlenmektedir.
   Cafer Bey'e köyün güzelliklerini tüminsanlığa tanıtmasından dolayı  şükranlarımı sunarım.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas merkezine 15 km uzaklıktadır.

Karaçayır,çeltek, kolluca, bademkaya, tokuş köylerine komşudur. meşhur aygi ormanları doğa harikası olarak köyün sınırları içinde bulunmaktadır.

Hatun pınarı isimli piknik alanı doğal bir cennet olarak seyir ve yaşam zevki vermektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, kışları kar yağışlı ve soğuk yazları sıcak ve kurak

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri 2014 80 2000 73
1997 99

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ,kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün ilk okulu vardır.taşımalı eğitim sonucu okul kapanmış olup Günören Köyü Muhtarlık binası olmuştur . Köy Fırını Yeni Köy Fırını yapılmıştır.İmam Lojmanı Yeni İmam Lojmanı Yapılmıştır.Ağaç dikimi Dağlara Binlerce Çam- Ceviz ve Badem ağacı dikilmiştir.Mezarlık Köy tarihinde Bir tane ağaç dikilmeyen Köy mezarlığına Bin adet çam dikilmiştir.İçme Suyu Depoları İKİ adet su deposu sıfırdan yapılmıştır. Cami Tarihi Köy camisi mevcut olmakla birlikte Caminin Yanına MODERN WC' ler yapılmıştır Köye Geri Dönüşler Bu yapılan güzellikler sonucu Şehirden Köye Dönüşler Başlamışdır . Hakaret Köyünü ve halkını karalayan ve iftira eden arkadaş Peygamberimiz HASET ATEŞİN ODUNU YAKTIĞI GİBİ İNSANI YAKAR BİTİRİR Buyuruyor. İnsan ALLAH'ın Yarattığı EN ŞEREFLİ VARLIKTIR.YARADILANI YARADANDAN ÖTÜRÜ SEVELİM. Değerli FESAT Köylüm Evinizin önüne tuvalet yapıp üzerine kül dökerek kapattığınız günleri ne çabuk unuttunuz?.Evierinizin önünde bağ ve bahçeler ve ağaçlıklar var Madem sular akmıyordu da bunlar nasıl oluştu? Köyde Her köşe başına yıllarca suyu daha fazla kullanalım diye çivileri çakanlar sizler değilmisiniz.? Köyde Yaşayan insanın geçim kaynağı hayvandır ve tarımdır. Hayvanlarında doğal olarak gübresi olur ve her evde bu vardır.Sen Gübrenin içinde doğdun büyüdün Yazın o beğenmediğin hayvanları yayıyor ve akşama kadar gübrelerinin yere düşüşünü seyrediyorsun, sabah ise ahırdan elinle temizliyorsun Madem bunları sevmiyorsun O HALDE O KÖYDE NE İŞİN VAR? WC ler yeni ama suyu akmıyor diyorsunuz.Atalarımız Tuvalete ibrikle giderdi madem su akmıyorsa sana bir ibrik göndereyim Dahretlenmeden pisliğinle yaşama. Muhtarlığı kazanamadık diye bu kadar fesat olmayın. Yaşadığım sürece köyüme sahip çıktım ve son nefesime kadarda sahip çıkacağım.Sen ve senin gibi düşünenler o Köyden arkasına bakmadan giderken Ben ve benim gibi köyüne. vatanına sahip çıkanlar orada ebedi kalacaktır.Benim köyüm benim için kutsaldır.Bir gün köyde-yolda-dağda-arazide bir şekilde karşılaştığımızda soracağım sorulara cevaplarınızı şimdiden hazırlayın.

www.gunorenkoyu.com

Günören Köyü 2006 yılında dernekleşerek sosyal dayanışmayı geliştirmeye başlamıştır.
Günören Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı CAFER KAPKIN'dir.

29 MART 2014 TARİHİNDE YAPILAN YEREL SEÇİMLER SONUCU GÜNÖREN KÖYÜ MUHTARI MUSTAFA YILDIZ SEÇİLMİŞTİR.