Yukarıyıldızlı, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarıyıldızlı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 219
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58000

Yukarıyıldızlı, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.İşsizlik sebebiyle sürekli göç verdiği için nüfusu sürekli azalmıştır.Köyün; zamanında Türkmen yörüklerinin konaklanmasıyla oluştuğu tahmin edilmktedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski zamanlarda adının Balahur olduğu bilinmektedir. Balahur isminin önceleri bal üretiminin fazla olmasından dolayı bal -ahur(ahır) olarak anıldığı ve zamanla Balahur ismine dönüştüğü bilinmektedir. Göçebe Yörük Türkmenlerinin yerleşik hayata geçişleriyle buraya yerleştikleri ve köyün oluştuğu söylenmektedir. Çermik havzasındadır.Yıldız ırmağı günü birlik gelen piknikçilerin hem serinlemek hem de piknik yapmak için kullandiğı şehrin gürültüsünden uzak bol oksijenli bir yer oluşuyla piknikçilerin ve doğa aşığı insanların uğrak yeridir ve yıldız ırmağı üzerinde bulunan halk arasında eski köprü diye bilinen tarihi Yıldız Köprüsü yıllara meydan okuyan vakur ve ihtişamlı duruşuyla günümüze kadar gelmiş bir tarihi eserdir.Aynı zamanda Sıcak Çermik kaplıcasına çok yakın oluşu da köyün tanıtımında çok etkili olmuştur.Köy halkının iyi yürekli ve misafirperver oluşu da takdire şayandır.Yukarıyıldızlı köyünün; batısında Mumcu Çiftliği,doğusunda Hayranlı Köyü, kuzeyinde ise Yeniyapan köyü vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas merkezine 23 km uzaklıktadır.Etrafı dağlarla çevrili olup karasal iklim hakimdir.Sulanabilir arazilerinin olmasi arazilerinde ekilecek mahsülleri arttırmaktadır.Tahıl ürünlerinin hepsi (buğday,arpa,yulaf...),şeker pancarı,ayçiçeği ekimleri yapılmaktadır.Köyün alt tarafından geçen Yıldız Irmağı vardır ve bucak denilen yeşillik alan köye ait meradır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 100
2000 219
1997 236

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olup şeker pancarı yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi sağlıksız.kanalizasyon şebeksi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt yok olup.köyde elektrik vardir. sabit telefon yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]