Güney, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Güney
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.351
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58010
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Güney, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi eskilere dayanmakla birlikte Oğuzların, Bozok kolunun, Alkırevli boyunun, Elbeyli Türkmen Aşiretine mensupturlar ve 12. asırda halep üzerinden bu günkü topraklara gelip yerleşmişlerdir. Ayrıca aynı aşirete bağlı 42 köy vardır etrafında ve Türkiye'nin değişik yerlerinde ve Suriye'de bu aşirete bağlı yerleşim yerleri vardır.

Hicri 926, Miladi 1519 yilinda tutulan bir tapu defterinde Güney Köyü „Kişlak-i Güney“ seklinde gecmektedir ve 45 erkek nüfus kaydedilmistir. Bu belgeden Güney Köyünün 16. yüz yilin ilk ceyreginde mevcut oldugu ortaya cikmaktadir. Mahalli rivayetlere göre Güney Köyü halki uzun bir süre yari göcebe hayat sürmüstür. Bu konuda su bilgiler anlatilmaktadir: Eskiden, Uzunyayla Kaynar` a yaylaya giderlermis. Ordan Düynükkaya` ya gecer çadir kurarlarmis. Orda erkekler davar keser, yer, icer eglenir, kadinlarda kendi aralarinda türkü söyler, halay ceker ve bir zamanda burda eglesirlermis.

Sürüyünen, davarinan Düynükkaya` dan sonra „Catmanmasat“ a gelir, onbes günde burda kalirlarmis. Dönüste „Hayat Deresine“ ugrar bir iki hafta da burada kalirlarmis. Simdiki Güney köyünün bulundugu yerin hemen hemen hepsi o zaman cayirlikmis. Bu sebepten buraya ot bicmeye gelirlermis. Otu bictikten sonra, Sirikli` nin altinda (Ören Bayirinda) bir su cikar, bir ayda orda kalirlarmis. Böyle göc halinde gezdikten sonra, kis geldimiydi köye gelir yerlesirlermis. Avci Bekir isimli biri padisahtan Ferman getirip köyün sinirlarini cizmis“.

Murat gilin deli Mustafa Güney` in 3 hane olarak geldigini büyüklerinden duymus. Güneyde eskiden Kervancilik yapan aileler varmis. Bunlarin 100-150 arasi develeri olurmus. 110 yasinda ölen Mahmut Aga isimli kervanci, Güney` in 16 hane oldugunu biliyorum” dermis.

Yine mahalli rivayetlere göre “ 7 Evli Güney” olarak anlatilan ve köyü muhtemelen kurmus olan sülaleler sunlardir:

1. Kepirler: Bu hane Ilbeyli olmayip, köyün yerlisi olan tek evdir. 2. Haci Ali Ogullari. 3. Murtaza Ogullari. 4. Imam Ogullari. 5. Kör Ömer Ogullari. 6. Kör ali Ogullari. 7. Avan Ogullari.

1844 yilinda tutulan temettüat defterinde, 68 haneli Güney köyünün hane reisleri sunlardir:

1. Copur Oglu Ibrahim. 2. Nebi Oglu Mehmed. 3. Nebi Oglu Ibrahim. 4. Murtaza Oglu Mehmed. 5. Kel Hasan Oglu Hasan. 6. Marziya Oglu Hasan. 7. Cöpcü Oglu Topal Osman. 8. …Oglu Süleyman. 9. Hoşaf Oglu Mehmed. 10. Marziya Oglu Isa. 11. Kara Mustafa Oglu Memik. 12. Deli Ali Oglu Durmus. 13. Alemdar Oglu Seyyid. 14. Kir Oglu Ali. 15. Kel Ömer Oglu Yusuf. 16. Imam Oglu Bekir. 17. Ömer Osman. 18. Deli Osman Oglu Hüseyin. 19. ImamMhmed Efendi. 20. Sehirli Oglu Hüsük. 21. Hoca` nin Oglu Süleyman. 22. Hüseyin Bey Oglu Ali Kethüda. 23. Gözübüyük Oglu Hüseyin. 24. Sagir Oglu Ibrahim. 25. Ekici (Egici) Oglu Mehmed. 26. Ayan Oglu Mustafa. 27. Kaba Halil Oglu Sülük. 28. Cin ahmed Oglu Sülük. 29. Tiney` in Oglu Ali. 30. Abdullah Oglu Bekir. 31. Cebeci Oglu Feyzullah. 32. Avan Oglu Emin Mehmed. 33. Tiras Oglu Hüseyin. 34. Himmet Oglu Mehmed. 35. Veli Oglu Osman. 36. Haci Ali Oglu Mustafa. 37. Cebeci Oglu Haci. 38. Kör Ali` nin Oglu Ali. 39. Halil Oglu Osman. 40. Nebi Oglu Osman. 41. Nebi Oglu Ismail. 42. Nebi Oglu Emin. 43. Abdulvahab Oglu Mehmed. 44. Murtaza Oglu Osman. 45. Copur Oglu Ömer. 46. Ömer Oglu Memik. 47. Marziya Oglu Halil. 48. Resul Oglu Halil. 49. Murtaza Oglu Yusuf. 50. Deli Oglu Emin. 51. Molla Ahmed Oglu Yakub. 52. Komüs (?) Oglu Ali. 53. Nuh`un Damadi Abdulkadir. 54. Murtaza Oglu Hamza. 55. Abaci Oglu Molla Ömer. 56. Nebi Oglu Ahmed. 57. Marzia Oglu Ali. 58. Marzia Oglu Feyzullah. 59. Deli Oglu Ibrahim. 60. Penbe Yusuf. 61. Himmet Oglu Ömer. 62. Idris Aga. 63. Avan Oglu Feyzullah. 64. Deli Ibrahim Oglu Halil. 66. Temürcü Yahya (Coban). 66. Tosunun Oglu Ahmed. 67. Hosaf Oglu Ömer Hoca. 68. Tatar Yusuf.

www.sivasguneykoyu.com Şahin Y.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

ELBEYLİ TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

İskeleden kalktı, ol Abbas Paşa,

Kızıllı, boranlı, dağ var önünde.

Elbeyli beylerin, at başı çekmez.

Çevirip konacak, yer var önünde.

Dadaloğlu der, oradan geçerse,

Elbeyli Türk'ünden yolun açarsa,

Akan şanlı Murat, köpük saçarsa,

Seyit Battal gibi, er var önünde.


                 Dadaloğlu

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas merkezine 60 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 2351
1997 1736

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney köyü halki genelde tarim ve hayvancilikla ugrasmakla beraber son yillarda bunlara Nakliyatciligi ve Insaat isciligini de ekleyebiliriz. Köy halkinin bir kismi da yurt disinda calisarak köyün gecimine önemli katki saglamaktadir. 1990 yili Emlak ve Arazi Vergisi Beyannamesinden cikarilan sonuca göre, köyün toplam 11300 dönüm aratisi bulunmaklatdir. Bu arazinin 7953 dönümü kirac, 1291 dönümü taban, 2056 dönümü ise sulaktir. Köy ilkokulu 1943 yilinda hizmete acilmis olup okuma yazma orani % 90 civarindadir.

Güney Köyü alimleri, pehlivanlari ve yaylalariyle meshur olup halkinin tamami sünni ve hanefi mezhebindendir. Köyde, elektrik, telefon,, kapali sebeke icme suyu, cami, ilkögretim okulu ve saglik evi mevcuttur.

www.sivasguneykoyu.com

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi uve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köyün Kayseri ve Sivas'la asfalt yoldan bağlantıları vardır. Sağlık evinde bir ebe görev yapmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

KOY YOGUNLUKLA ALMANYA FRANSA AVUTURYA HOLLANDA SIVAS KAYSERI ANTALYA ISTANBULDA DA YASAMAKTADIR