İçeriğe atla

Ağıl, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ağıl
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye
İlSivas
İlçe, Sivas
Nüfus
 (2000)[1]
387
Zaman dilimiUTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu0346
Posta kodu58000
Resmî site
[2]

Sivas Karayün'e bağlı terkedilmiş bir köy.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağıl köyü Karayün ve Hacıali köylerinin arasında Barçın yolu üzerinde yüksekçe bir mevkide bulunur. Hacıali'den rahatlıkla görülebilmektedir. Sivas merkez sınırları içerisinde olmasıyla birlikte Hafik'e sınırdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyet öncesi Rum ve Ermeniler tarafından kullanılan köy Orta Asya'dan göç eden Karaca ailesinin Sivas valiliği tarafından buraya yerleştirilmesiyle Türklerin kontrolüne geçmiştir. Orta Asya'dan göç eden topluluğun bazı bireyleri Türklüğü ve İslamiyeti kabul etmiş Rus ve Tatar asıllı insanlardı. Cumhuriyetin ilanından sonra ikinci kuşağın egemenliğinin başladığı köy özellikle millî mücadele ve geleneksel anlayışların yaşatılması konusunda çevre köylere öncülük etti.

İpek yoluna yakın mesafede bulunan Ağıl köyü tarihi önemi nedeniyle birçok definecinin uğrak yerlerinden biri oldu. Yüksek bir alanda olması ile birlikte yükseltilerle çevrili yeşil bir ovada bulunması ve yanından nehir akması ziyaretçilerin ve misafirlerin büyük ilgisini çekti.

1960'lı yıllar yeni kuşağın etkinliğin hissedildiği yıllar oldu. Bu dönemde nüfusta belli oranda artışlar olurken Ağıl köyü özellikle çevre köylerin oluşumu ve gelişmesinde önemli pay sahibi olmasıyla dikkat çekti. Ülke ve şehir genelinde alınan kararlar bu geniş coğrafyada ilk olarak Ağıl köyüne iletilir ardından diğer çevre köylere ulaştırılırdı.

Kültür Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağıl köyünde gelenekselci bir yaşam tarzı süren yöre halkı Sivas Şehri ve ülke geneliyle ile entegre bir yapı çizdi. Bu özelliği ile yörede kısa sürede öncü bir kimliğe kavuştu. Ağıl köyünde düzenli olarak Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi millî bayram kutlamaları yapılır ve bu aktiviteleri izlemek için çok sayıda insan köye misafir olurdu.

Her yıl mayıs ayında köy şenlikleri için start verilir çevre köylerden misafirler davet edilir, güreş,cirit atma, at sürme, sapan atma yarışmalarına iştirak edilir bölge ve yöreye has yemekler yapılır farklı kültürlerdeki insanlar kaynaştırılırdı.

Son zamanlarda Sivas ile özdeşleşen Madımak, Çilli Çorba, Hıngel, Kaygana, Kavurga gibi yemek tatlı ve yemişlerin ana yurdu Ağıl köyüdür.

Günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'li yıllarda nüfusun bir kısmının başka yörelere taşınması nedeniyle Karayün köyüne bağlanan Ağıl köyü 1980'lı yıllarda Türkiye'de başlayan şehirleşmeyle birlikte cazibesini yitirdi. 1980'li yılların ortasında meydana gelen iç çekişmeler adam öldürme ve üçüncü kuşağın büyük şehirlere taşınması ile birlikte tamamen terk edilmeye yüz tutan köyde günümüzde sadece bir kişi yaşamaktadır.

Yaz mevsimlerinde definecilerin ve yılan avcılarının uğrak yeri haline gelen Ağıl köyü sahip olduğu mağaraları evleri ve terkedilmiş yaşam alanları ile Anadolu tarihine ışık tutacak gizli bölgelerden biridir.

Verimli toprakları akarsuları serin iklimi ve zengin meyve ağaçları ile dikkat çeken Ağıl köyü aynı zamanda Barçın ve Hacıali'den Sivas'a giden yolcular için konaklama alanı haline gelmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]