Eskiboğazkesen, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eskiboğazkesen
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2008)[1]
 - Toplam 63
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Eskiboğazkesen, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivayete göre köyün ilk yerleşimi o zamanın Osmanlı kışlasıdır. Daha çok denetim amaçlı bir karakol işlevi görmesi ve yol güzergahlarının kesiştigi bir noktada bulunması sebebiyle bu ismin verildigi rivayet edilir.Köyün kuzeydogusunda Ganlarhaç, Ziyaretler mevkii, Roma dönemi yerleşimi kalıntıları, güneybatı yönündeki Kapaklık, Balderesi mevkii ise Bizans kalıntı ve yerleşim yerleriyle köyün tarihteki yerininin çok eski dönemlere dayandıgını kanıtlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy yemekleri: Çogunlukta hamur işi yemekler,hingel,makarlama,erişte,kuskus,yarımca börek,sac kömbe,sübüra başlıcaları. çorbalar,madımak,peynir herlesi,ekmek aşı,dügülcek,pancar aşı,turşu kavurması,keşkek,pancar dal turşusu ve sayamadıgımız çeşitler. Tatlılar,hurma tatlısı,kadayıf,sarıburma,sütlaç v.b. Gelenekler; Düğünler üç gün sürer.Birinci gün,damat çimdirme,çeyiz asma,ikinci gün kına gecesi,üçüncü gün gelin alma.Damat yıkamada,damadın akran ve arkadaşları hep beraber bulunur,çeşitli şakalarla(soğuk veya çok sıcak su dökmek)çimdirilir.Kına gecesini halaylar,dügün odasında toplanan gençlerin cezalı oyunları,damada veya geline kına yakılması ve çeşitli eğlenceler geceyi süsler. Üçüngü günde,kız evinden gelin alma,düğün gezisi ve düğün yemeği ardından hayır dualar ile yeni çift taze yuvalarına indirilir.Sadıcın rolü ise yatsı namazınadek sürer. Cenaze,dügün,hayır işleri köyde hasımlık veya hısımlığın aranmadığı özbeöz Türk kültürünün yaşandığı dayanışma günleri olarak yaşanır.Halihazırda yardımsever,misafirperver,alçak gönüllü onbeş ila yirmi hane bir halk yaşam sürmektedir.Köydeki sülaleler,geçmişle birlikte (lakapları ile) Abdılgil,keremgil,,ebeşgil hoda yusuf gil eymikigil,mullagil,caferler,ibalgil,karabekirgil,hacımusagil,güdükömergil,eymikil,sadıkgil,mevlütgil Lezği il ,hafızgil,köklüceleridir.Sevecen,alicenap halkı ne kadar yerleşik hazır nüfusu az olsa da geçmişi unutmayıp yaşatma gayreti içindedirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas merkezine 18 km uzaklıktadır.hakim yüksek noktadadır.kıraç bir araziye sahip,işlenebilir arazisinin çogunlugu köyün dogu istikametindedir.kuzey kesimi kayalıktır.güneyinde çok az ekilebilir arazi,çoğunluğu bozkırdan oluşmaktadır.batısında ise köye merkezi ulaşımı saglayan yol bulunur.bu bölge egimi çok engebeli bir bölge oldugundan tarıma elverişli değildir. Kışların ağır geçtiği bu coğrafya beraberinde başında ulaşımın geldiği birçok sorun doğurur.Batısında TEPEÖNÜ(MEMMEDİK)doğusunda İLKİNDİ ve MAMUĞA kuzeyinde İNCEYOL(MOLUÇ)güneyinde YENİBOĞAZKESEN(ÖREN)köyleri ile komşudur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim hüküm sürer. Bitki örtüsü ise bozkır'dır. Kışları çok soğuk, yazları ılıman bir iklimi vardır. Ormanlık alanı yok denecek kadar azdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 63
2007 63
2000 106
1997 130

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Az da olsa arıcılık faaliyeti yaygındır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur. Öğrenciler Sivas YİBO da yatılı olarak eğitimden yararlanmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan ana yol asfalt olup,2 km'lik köy yolu stabilizedir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ADSL bağlantısı vardır.

Kültürel etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Eyüp Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleştirilen 2013 yılı 1. İSDERFED Futbol Turnuvası'nda Eskiboğazkesen köyü şampiyon olmuştur.
  • Sivas Merkez Eskiboğazkesen Köyü Derneği Başkanı İbrahim KARTAL, köyün gelişmesi için üyeleri ile birlikte çalışmalarını yapmaktadır.
  • köyün aşık ozanı Osman KURT, sesi ve bağlamasıyla sevenlerin gönlünde taht kurmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

YerelNET Eskiboğazkesen Köyü [3]