Kahyalı, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kahyalı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 274
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58000

Kahyalı, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi eskilere dayanmakla birlikte Oğuzların, Bozok kolunun, Alkırevli boyunun, Elbeyli Türkmen Aşiretine mensupturlar ve 12. asırda halep üzerinden bugünkü topraklara gelip yerleşmişlerdir. Ayrıca aynı aşirete bağlı 42 köy vardır etrafında ve Türkiye'nin değişik yerlerinde ve Suriye'de bu aşirete bağlı yerleşim yerleri vardır. Köyün ismi eski belgelerde "Kethudalı" şeklinde geçmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas merkezine 33 km uzaklıktadır. İklimi İç Anadolunun karasal iklimi hüküm sürer. Kışları soğuk ve kar yağışlı. Yazları sıcak ve kuraktır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 300
2000 274
1997 279

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi [hayvancılık ve tarıma dayalıdır

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye on yıllarda özel bir süt firmasının katkılarıyla süt toplama merkezi küçük çaplı da olsa yapılmıştır. Ancak şehre çok fazla göç veren köyün görüntüsü yeni yapıların düzenli olmasından dolayı güzelleşmeye başlamıştır. Mezar yeri dolmuş olduğundan köy tüzel kişliğine ait bir arsa yeni mezar yeri olarak 2006 yılında düzenlenmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]