Çaygören, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çaygören
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 86
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58000

Çaygören, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Cirhin'dir. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün başlıca yöresel yemeği madımakdır. Ayrıca köyün hingel yemeği de meşhurdur. Köyde ayrıca iki tane ören mevcuttur. Bir tanesinde küpler içerisine insan iskeleti kalıntıları çıktığı söylenmektedir.

Efsane[değiştir | kaynağı değiştir]

Yamaçtaki Ejderha[değiştir | kaynağı değiştir]

Çaygören ve Küpecik köylerine giden yolun kıyısındaki tepeciklerden birinin yamacında, aşağıya inen ejderhaya benzeyen bir taş vardır. Yörede bu taşa dair bir efsane anlatılır:

Çok eskiden bu köyde yaşayan bir karı-koca, sabana koştukları bir çift öküzle tarlalarını sürerken tepeden bir ejderhanın üzerlerine geldiğini görür ve çok korkarlar. O esnada adam, 'Ey Allahım, bu musibeti başımızdan al. Ben de sana bir öküz kurban edeyim' der. Allah da ejderhayı taşa dönüştürür. Karı-koca evlerine döner ve öküzün birini kurban etmeden ertesi gün öküzleri ile tarlaya gelip çalışmaya koyulurlar. Derken birden bir gürültü kopar, bir de bakarlar ki dün taş kesen ejderha canlanmış, üzerlerine geliyor. Kadın kocasına sinirlenerek 'Dün sen öküzün birini kurban edeceğim dedin, ama etmedin. Şimdi öküzün birini buracıkta kendi ellerimle kurban edip köye dağıtacağım' der, ve öyle de yapar. Ejderha ikinci kez taşa dönüşür.

Rivayete göre taş kesen ejderhanın burun deliklerinin birinden su, diğerinden de -çok eskiden- irin gibi bir sıvı sızarmış. Bu irinin, çiftin adadıkları kurbanı hemen kesmedikleri için sızdığı söylenir. İrinin sızdığını gören kimse artık hayatta değilse de, suyun aktığını gören çoktur. Son dönemlerde ejderhanın baş kısmı tahrip olarak bozulmuş; burnundan sızan su da kurumuştur. Ancak aynı kaynaktan beslendiği tahmin edilen ince bir su yamacın dibinde hala akmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızılırmak köyün önünden geçmektedir. Kızıldağ adı verilen bir tepe bulunmaktadır. Yerleşimler dağınık şekildedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus son yıllarda göçler sebebiyle düşmüştür.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 86 (41 Erkek, 45 Kadın)
2000 149
1997 180

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]