Kızılkavraz, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızılkavraz
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 106
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58000
Resmî site
[1] -

Kızılkavraz, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Kızılırmak'ın yanında yer alan köy halk arasında 93 muhaciri olarak bilinen ailelerinin yoğun olarak bulunduğu yerdir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyet öncesi dönemde Anadolu Ermenilerinin yoğun olarak yaşadığı yer olan Kızılkavraz köyünün ismi de o dönemlere dayanmaktadır. Cumhuriyet öncesi dönemde 72 haneli ve 600 nüfuslu bir köyken ismi de Ghavraz olan köyün adı sonraları Gavdara olmuştur. Sonraki dönemlerde köyün adı Kavraz'a dönüşmüştür. Halk arasında Kavraz olarak bilinen köye Kızılırmak'a yakınlığından dolayı Kızılkavraz denilmiştir. Ve halen de Kızılkavraz ismi kullanılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas merkezine 19 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2015 93
2010 92
2000 114
1990 116
1985 184

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Daha çok buğday,arpa,yulaf ve fiğ gibi tahıl ürünlerinin ekimi yapılmaktadır.Son 10 yıl içerisinde de şekerpancarı ve ayçiçeği ekimi tercih edilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, 1962 yılında açılmış olanilköğretim okulu vardır.Ancak taşımalı eğitim Sistemine geçildiğinden beri köy okulu kapalı durumdadır. . Köyün içme suyu şebekesi vardır.Ancak yeterli değildir.Yine kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]