Hıdırnalı, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hıdırnalı köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 389
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58000

Hıdırnalı, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivayetlere göre Hıdır Baba adında bir evliya savaş zamanında düşmanı kovalarken köyün üst tarafında bugün hala bulunan karşılıklı iki kaya arasından atıyla atlamak ister. Fakat aradaki mesafe uzak olduğu için karşıya geçemez. At bu uzak mesafeyi atlayamaz ancak kayanın bir yüzüne ulaşabilir fakat yuvarlanırlar. Hıdır Baba orada düşerek şehit olur. Atın karşı kayada bir nal izi bulunur. 1990'lı yıllara kadar nal izleri görülmekte idi. Fakat her hâlde yağmur, kar gibi havanın etkisi ile şu an görmek mümkün değildir. Halk bundan esinlenerek köyün ismini Hıdırnalı koyar. Bugün hala Hıdır Baba'nın türbesi bu kayanın üstünde bulunur.

Köyün geçmişi ile ilgili rivayetler araştırmaya muhtaçtır. Ancak en az beş altı nesil yaşadığına göre, 1850'li yıllara kadar dayanan bir geçmişinin olduğu söylenebilir. Köyde tarihi binanın ve eserin olmaması yapı malzemesi ile ilgili olabilir. Kurtuluş Savaşı sırasında ve öncesinde köyden birçok şehit verilmiştir. Özellikle Erzurum-Kars cephesinde şehit olan ya da düşmana esir olarak orada kalanların hikâyesi hala hafızalardaki tazeliğini korumaktadır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas merkezine 30 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 389
1997 418

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köde bulunan ilköğretim okulu 5. sınıfa kadar eğitim vermektedir. Öğrenciler 5. sınıfı bitirdikten sonra Çeltek Köyü' nde bulunan Çeltek Ortaokulu' nda eğitimlerine taşımalı olarak devam ederler. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi de 2005 yılında tamamlanmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]