Sorkuncuk, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sorguncuk
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 71
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58000
Resmî site
[1] -

Sorkuncuk, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi eskilere dayanmakla birlikte Oğuzların, Bozok kolunun, Alkırevli boyunun, Elbeyli Türkmen Aşiretine mensupturlar ve 12. asırda Halep üzerinden bugünkü topraklara gelip yerleşmişlerdir. Türkiye'nin değişik yerlerinde ve Suriye'de bu aşirete bağlı yerleşim yerleri vardır.Köyün tarihçesine bakıldığında Bayat soyadlılar Yıldızeli'nin Bayat köyünden gelmişlerdir. Şahin soyadlılar Sofular köyünden gelmedir. Korucu soyadlılar Kayseri Sarımsaklı'dan gelmekte olup soy şecereleri Oruç Reis'e dayanmaktadır. Köyde önceden üç hane ermeni ailesi yaşdığı rivayet edilmektedir. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra köyün içme suyu bulunmadığından köy ahalisini dönemin Valisi Gemerek-Yeniçubuk 'a taşımak istemiş olup köy ahalisi bu teklifi kabul etmemiştir. Köyün adı köyde yetişen bodur sorgun ağacından gelmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer Elbeyli Türkmenleri köyleriyle birlikte ortak kültürel değerlere sahiptir.Köyün yemekleri arasında Madımak, Ayran çorbası, Külahlı mantı, Patates Közleme, Mumbar, Pancar Turşusu, Turşu Kavurması, Gaygana, Gilik, Su Böreği, Ovmaç, İçli Köfte gibi yemekler bulunmaktadır. Geleneklerine sahiptirler. Akrabalık bağları güçlüdür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas merkezine 44 km uzaklıktadır. Köy dağlık ve düzlük olmak üzere ikiye ayrılır.düzlüklere öz dağlıklara bayır denir. Ortasından küçük bir çay geçer. Köyün yukarısında bu çayın oluşturduğu vadiler yer alır. Doğusunda yapalı, batısında Sarıdemir ve kabasakal kuzeyinde Keçili ve güneyinde Aylı köyü ile çevrilidir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.Yıllık yağış miktarı azdır.Yıllık ve günlük sıcaklık farkları yüksektir.Bitki örtüsü bozkırdır. Köyde karamuk,denden(güvem),öküzgötü,alıç, yabaneriği, kuşburnu,çerdo,sorgun ağaçları bolca bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek
2012 31 18 13
2011 19 10 9
2000 70 38 32
1990 104 61 43
1985 161 82 79

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün ekonomik durumu iyidir.Köyde koyun yoktur. Fakat inek, tavuk ve horoz bol miktarda bulunmaktadır.Köyde bol miktarda meyve bahçeleri bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, kullanılmayan 2 tane ilköğretim okulu vardır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı, sağlık evi ve lojmanı olup nüfus azlığından dolayı kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]