Çatalkaya, Sivas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çatalkaya
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 273
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58000
İnternet sitesi: www.catalkaya.net
YerelNET sayfası

Çatalkaya, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Takriben 1750 yıllarında karabalçık köyünden Kırdıoğullarının bölgeye gelmesi ile başlar. Buna müteakip dımbıloğullarıKaravelioğlları,Çavuşoğulları,Karahadikoğulları, Bekiroğulları Sarıhüseyinoğulları, Yakupoğulları, Ganioğulları, Göbüçoğulları, Karaboğaoğulları, Ceğet köyünden nizam oğullarının gelmesi ile bugünki konumuna gelmiştir. Köyümüzün eski adı Mazan yeni ismi ÇATALKAYA'dır Köyümüz Sivas iline 33.km. uzaklıkta olup Sivas'ın kuzeyine düşen merkez bir köydür.Köyün eski adı Mazan olup 1967 yılında Çatalkaya olarak değiştirilmiştir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas merkezine 33 km uzaklıktadır.Doğusunda düğer köyü,güney doğusunda karlı köyü,güneyinde tokuş köyü batısında Mermer ve Çertek Köyü,kuzeydoğusunda Karabalçık Köyü Kuzeyinde Alahacı köyleri vardır.Köyümüzün yerleşim yeri Başevliya'dan gelen su ile Çataldan gelen iki suyun kesiştiği kolun ortasına yerleşmiştir.ve daha evvelden bu bölge tam bir vadiyi teşkil etmekteydi. Başevliyada'dan ve Çatal'ın dereden ve gözcezirat'tangelen suyun kesişmesi ile bugünki adı Değirmendere (eski adı Sorgunludere )nin birleştiği yerden itibaren büyük bir ırmak meydana gelmiştir. bu ırmak köyün güneyinde bulunan arazileri sulamaktadır. Bu araziler genellikle bostane çayırlıktır.Köy nüfüsunun her geçen gün artması ileköyün güneyinde bulunan bölgeye yerleşim başlamıştır.Bu yöreye Aşşağıköy(harmanyeri) olarak anılmaktadır.Köyümüz eskiden ormanlık olan doğal bir bitki yapısına sahipken geçim kaynağının hayvancılığa dayanıyor olması ile ekip biçme ve oturma alanlarını genişletmek istemişlerdir.Bu nedenle ormanlık alanalar kesilerek kıraç hale dönüştürülmüştür.ve ormanlık bölgeler yokolmuştur.

Köyümüzün etrafı dağlarla çevrilmiştir. Esas yerleşim yeri düzlüktür. Güneyimizde bulunan ortalık tepe ,kuzeybatısında yamanlı!ya ,Başevliya,Ebemsyvanı gibi yerler köyü kucağına almış onurlu bir görünümüne sahiptir.ve Sabah güneşin doğması ile Köyümüz bambaşka bir güzelliğe bürünür.Köyün kalesi sembolümüzdür.Bu dağlara karşılık veren ve doğumuza düşen sazağanyanya ve tokuşboğazı köyümüze başka bir güzellik yansıtmaktadır. Köyümüzün güneyindeki tepesi delik,çamlar,örenbaşı ile bu dağlar tarihin kalıntılarını yansıtmaktadır.

                                          Ahmet Atilgan

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

İlerici ve çağdaş düşünceye sahip, cumhuriyet değerlerini yaşatan bir Anadolu köyüdür. Okuryazar oranı yüksektir. Üniversite ve yüksek okul okuyan ve mezun olan çok sayıda genç bulunmaktadır.

Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgur pilavı, Madımak, Kavurma, Gömbe (börek), Ekmekaşı, Çökelek, Ayranlı çorba, Çıtlak Hellesi, hamur süzmesi, lahana dolması, yemlik kavurması, kuşburnu

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 155
2000 273
1997 239

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt yoktur köyde elektrik , sabit telefon ve cep telefonu vericisi vardır.Köyde cemevi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]