Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Arama kutusunda yönlendirmelerin görünmesi?[kaynağı değiştir]

Önceden arama kutusunda yönlendirme sayfaları görünmüyordu, bu değişiklik genel olarak mı yapıldı? ~ Z (m) 23:43, 14 Ekim 2017 (UTC)

@HastaLaVi2, tercihlerim kısmına "arama" diye bir bölüm gelmiş ve orada seçenekler var. Oradan arzu ettiğini seçebilirsin :)--RapsarEfendim? 00:29, 21 Ekim 2017 (UTC)

Türkçeleştirme[kaynağı değiştir]

Modül:Webarşiv doğrudan kopyalanmış; mevcut hâlde İngilizce ifade oluşturuyor ve Türkçe tarihleri tanımıyor. Deneme yanılma ile uğraşmak istemedim, ilgi alanı olan biri düzeltebilirse çok iyi olur. --Sayginerv-posta 23:23, 16 Ekim 2017 (UTC)

Türkçe tarihleri derken parametrelerden mi bahsediyorsunuz? Uygun olduğum bir zamanda parametre çevirilerini yapacağım. ~ Z (m) 05:04, 20 Ekim 2017 (UTC)
@HastaLaVi2 örneklendireyim: Şu sayfadaki kullanımda olduğu gibi, hem ifadeler "Doña Bárbara cumple 80 años Archived September 23, 2010, at the Wayback Machine." şeklinde İngilizce hem de buradaki tarih parametresine Türkçe aylarla veri girerseniz (örnek için September yerine Eylül) tanınmıyor. --Sayginerv-posta 18:56, 20 Ekim 2017 (UTC)
@Sayginer, sorunu çözdüm. Bu modül otomatik olarak kaynak sayfasındaki tarihi alıyor ve parametreye girilen tarih ile bunu karşılaştırıyor. Tarih girilmese bile zaten otomatik tarih yazılı olacaktır. Önizleme yaparak bunu test edebilirsiniz. Bu arşivleme sitelerinden de sanırım ay isimlerini İngilizce olarak alıyor. Ama modülde bunları Türkçeye çevirmek mümkün olacaktır. Biraz uğraşmam gerekecek, tekrar size haber veririm. ~ Z (m) 06:47, 21 Ekim 2017 (UTC)
@HastaLaVi2 teşekkürler. Yardımcı olabileceğim bir şey olursa buradayım.--Sayginerv-posta 08:34, 21 Ekim 2017 (UTC)
@Sayginer, modül tamamen Türkçe'ye uyarlandı. Lakin şu anda şöyle bir sorun var: Eğer tarih İngilizce girilmiş ise tarih hatası verecek. Çünkü bu defa tarihleri Türkçe karşılaştırmasına ayarladım. Yani şablonu kullanırken sadece Türkçe tarihler girilmeli. ~ Z (m) 10:07, 21 Ekim 2017 (UTC)
@HastaLaVi2 elinize sağlık. Türkçe zorunlu olması tr.wiki için normal bir durum zaten orada problem yok.--Sayginerv-posta 14:51, 21 Ekim 2017 (UTC)

Kenar şablonları[kaynağı değiştir]

Kenar şablonlarının dolaşım şablonlarından farkını, hangi durumlarda hangisini kullanmamız gerektiğini, neden bir durumda dolaşım şablonu kullanırken benzer başka bir durumda kenar şablonu kullandığımızı bilen var mı? Şablon:Anarşizm ile Şablon:Anarşizm kenar diye neden iki farklı şablon var mesela? Kenar şablonunu devreden çıkarıp, bunları var olan dolaşım şablonları ile birleştirsek veya o şekle dönüştürdek daha faydalı ve sağlıklı olmaz mı?--RapsarEfendim? 04:16, 20 Ekim 2017 (UTC)

İngilizce vikide, şöyle bir yönerge sayfası var. Burada dolaşım kutuları va kenar şablonlarının farklarından bahsetmiş. Ama yine de ikisi arasında çok büyük farklar olduğu söylenemez. Orada da zaten şu durumda bu kullanılmalı diye bir yönergede bulunmamışlar, sanırım bu seçim şablonun içeriğindeki madde sayısına ve oluşturan kullanıcıya bağlı. ~ Z (m) 05:03, 20 Ekim 2017 (UTC)
Teşekkürler. Bizim yönergemiz olmadığından orayı izleyemeyiz tabi, ama oradan fikir alabiliriz :) Orada sunulan tek bir fark var, o da şu: "uzayan listeler için yatay konumdaki dolaşım kutusu daha iyidir, kısa listelerde ise metnin yanında duran kenar çubuğu kullabmak daha iyidir". Bu yalnızca. Ayrıca, burada şunu kullanin ya da kullanmayın gibi net bir kısıtlama da söz konusu değil. Buradan yola çıkarak, kenar çubuklarının kaldırılması fikri, en üstte yazdıklarımdan ötürü mantıklı gözüküyor.--RapsarEfendim? 05:34, 20 Ekim 2017 (UTC)
  • Katılmıyorum. Orada kenar şablonlarının "doğrudan alakalı az sayıda bağlantı için kullanışlı" olduğu söylenmiş, ki buna katılmaktayım. Her durumda olduğu gibi kenar şablonlarının da uygunsuz kullanılacağı durumlar olacaktır tabii, bu yüzden sadece burada veya İngilizcede normal dolaşım şablonuna göre avantajlı gördüğüm durumlara dikkat çekeceğim. Bu gibi şablonlar konuyla ilgili ön bilgisi olmayan okuyucu için çok yararlı olabiliyor bence. Benim gözlemlediğim dolaşım şablonlarının belli bir niteliğe sahip madde gruplarını bir araya getirmek için tasarlanırken (Şablon:Türkiye'deki saat kuleleri), kenar şablonlarının tasarımı daha ziyade ön bilgisi olmayan okuyucuya geniş bir konu çerçevesinde genel bir madde listesi (bir nevi okuma listesi) verebilme yönünde (Şablon:Türkiye'de mimarlık). İkinci verdiğim örnek özellikle mimarlık akımı gibi maddelerde sıradan bir dolaşım şablonunun katabileceğinden çok daha fazla değer katıyor. "Klasik" kenar şablonlarından güçlü örnekler olarak şunu (bu gibi genel kavramlara dair serileri özellikle beğeniyorum), şunu ve şunu verebilirim. Şu şablonla şu şablon aynı konuda oldukları için ikisinin farkını çok iyi yansıtıyor, navbox'ta olup (en azından teamül gereği dışında bırakılamayanlar, veya Trump gibi biyografi maddeleri) sidebar'da olmayan maddelerin doğası, sidebar'ın maddelere katkısı falan gözlenebilir. İkisinin kullanımını genelgeçer kurallarla sınırlamak zaten pek mümkün görünmüyor, neden illa ki kısıtlamamız gerektiğini de çözemedim. Vikipedi bürokrasi değil, "kural uydurup bağlayamıyoruz" yasak için gerekçe değil. Potansiyel yararı olan bir uygulama, aman aman zararını göremedim, göstermek de kısıtlamayı önerenin sorumluluğu. Farklı yerlerde de tekrar ettiğim gibi, siyah-beyaz olmayan alanlar mutlaka olacaktır, grilere savaş açmayalım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:31, 21 Ekim 2017 (UTC)