Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!

Küresel şablonlar / Global templates[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

MediaWiki'de bir grup kullanıcı/geliştirici, Commons'ın görsel içerikleri, Vikiveri'nin ise verileri bir araya toplamasına benzer şekilde şablonlar ve modüllerin tek bir merkezde toplanıp, isteyen Vikilerde kullanılabilmesine olanak sağlayacak bir sistem üzerine fikir çalışması yaptı. Bu sistemin Wikimedia Vakfı'nın yıllık planlamasına girmesi ve geliştirme için bütçe alması üzerine bir teklif mevcut. Yerel Vikilerin desteği olursa Vakıf'ın bu projeyi gelecek yıl planlarına dahil etmesi söz konusu olabilir. @Ad Huikeshoven'ın mesajı üzerine konuyu buraya taşıyorum.

Kısa özet (asansör) şu şekilde:

 • Wikimedia sitelerinin işlevlerinin büyük bir kısmı şablonlar ve Lua modülleri ile sağlanmaktadır. Bunlar hâlihazırda, farklı vikiler ve diller arasında ortak kullanılamazlar. Bu nedenle, madde oluşturmanın ve düzenlemenin Görsel Düzenleyici, Vikiveri ve İçerik Çevirmeni gibi modern yollarıyla entegre edilmeleri zordur. Ayrıca mobil cihazlara uyum sağlamaları da zordur. Bu, katkıda bulunanların boşa emek harcamasına; gerek yeni editörler, gerekse küçük projeler için zorluklara neden olur. Tıpkı Commons görüntüleri gibi bunları wiki sitelerinde paylaşmak mümkün olmalıdır. Bu, yazılım geliştirmeyi hızlandırıp daha sağlam hale getirecek ve editörlerin içerik üretmeye daha fazla odaklanmalarını sağlayacaktır.
Bağlantılar

Bu sisteme Türkçe Vikipedi'nin destek verip vermeyeceğini burada tartışalım. Bu bir oylama değildir ancak görüşlerin dağılımının Türkçe bilmeyenler tarafından da anlaşılabilmesi için tartışmada destek/karşı şablonlarını kullanabilirsiniz. --Khutuckmsj 14.11, 25 Ocak 2021 (UTC)

Tartışma
 • Uzun zamandır takip ettiğim, fikir üzerine çalışanlarla çeşitli kanallardan görüştüğüm bir konu. Şablonlar, madde tercümelerinde en çok uğraştıran kısımlardan biri. Hepsinin commons gibi ortak bir yerde olması ve sadece parametrelerini tercüme ederek Lua, bağlı şablonlar vb. ile Türkçede kullanabilmemiz verimliliğimizi arttıracak, özellikle teknik kullanıcılarımızın iş yükünü azaltacaktır. Bu sebeplerle Destek Destekliyorum. --Khutuckmsj 14.11, 25 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Harika bir düşünce, ortak bir havuzda toplanırsa hem her türlü modül ve şablona erişim imkanımız olur hem de zamandan kazanmış oluruz.Sait* 16.12, 25 Ocak 2021 (UTC)
 • Commons örneğindeki gibi şablon + modül içeriklerini ortak bir havuzdan kullanmak, doğrudan destekliyorum. abc, 16.18, 25 Ocak 2021 (UTC)
Khutuck: Aşina olduğun için sana sorayım şimdiden verimsiz sorular varsa içinde affola :) Şunların cevaplarını biliyor muyuz?
Bunu desteklememiz halinde herhangi bir şablonu/modülü ilgili ortak yerde mi açmamız gerekecek? Yoksa bir yandan oradan alırken bir yandan yerelde çalışan şablonlar/modüller de olacak mı? (hedefi %90 taşımış olmak gibi algıladım ama)
Bir şablonun/modülün kalma/silinme kararını kim verecek ortak bölgede katkı sağlayanlar mı?
Renk/görünüm vb. tasarımsal şeyleri tüm vikiler için tek şekle mi getirecekler yoksa commonstaki gibi aynı şablon ya da modülün birbirinden farklı pek çok versiyonunu barındıracaklar mı?
Desteklenmesi durumunda yerelden globale göç ederken şablon yapılarımızda (iç içe geçen şablonlarda/tasarlanış biçiminde falan) büyük değişimler beklemek mümkün mü? Bu konuda yerelden verilmesi gereken destek miktarı ne kadar olabilir bir öngörün var mı? --anerka'ya söyleyin 17.31, 25 Ocak 2021 (UTC)
Aşağıda belirttiklerim planlardan anladığım ve geliştiricilerle konuştuklarımdan hazırladığım özet. Burada tam teklif var.
 • Temel amaç şablonların ve modüllerin merkezi bir yerde tutulup bakımının/tercümesinin kolaylaştırılması ve diller arasında kolayca tercüme edilebilmeleri. Twinkle gibi bazı araçları güncellemek için çok çaba sarf etmek gerekebiliyor.
 • Şablonların ortak yerde olması ve parametrelerin birbirine bağlanması sayesinde örneğin İngilizcede "name" yazan alanlar İçerik Çevirmeni gibi araçlar tarafından kolayca "ad" olarak tercüme edilecek. Bir bakıma şablonların her parametresi için İnterwiki bağı veya Vikidata girdisi gibi düşünebiliriz; her parametrenin diğer dillerdeki tercümeleri bir arada olacak. Şu anda bunları sadece TemplateData kullanarak bağlanmış şablonlarda yapabiliyoruz.
 • Şablonların ortak depoda tutulmaları zorunlu değil. Yerel şablonları istediğimiz gibi kullanmaya devam edebiliriz. Bir bakıma Commons'a dosya yükleme ile yerelde dosya tutma işlevleri ile benzer olacak. Dilersek hiçbir şablonu ortak alana taşımama kararı da alabiliriz.
 • Global şablonların belli özelliklerini, renklerini ve tasarımını yerelde değiştirebileceğiz. Tüm parametreler ve metinler tercüme edilebilir olacak.
 • İlk aşamada kalması kesin olan ve Vikiler arası kullanılacak şablonların aktarılması planlanıyor. Silinmeleri ile alakalı bilgim yok.
 • Şablonların bağlı olduğu modüller de ortak depoda yer alacak, bu sayede teknik detaylar (Lua modülleri vb) için global topluluğun tüm işgücüne erişimimiz olacak.
 • Yerel şablonların globale aktarılması için araçlar yazılması planlar arasında.
 • Önce modüllerin, sonra şablonların ortak yapıya alınması planlanıyor.
 • Yeni şablonların botlar tarafından düzenlenmeye/taşınmaya uygun olması planlanıyor. --Khutuckmsj 18.24, 25 Ocak 2021 (UTC)
 • Modül, şablon, Lua, -if, bla bla işlerine kafa patlatmış birisi olarak teklifi getirenin şukusunu veriyor ve öneriyi destekliyorum. Bazı modülleri çalıştırmak işkence. Birçok şablonumuz M.Ö. 3500 yılında yazılmış. Bu işleri kolaylaştıracak her türlü teklife varım.-thecatcherintheryeileti💬 09.20, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destekliyorum. Çok iyi olur. --LostMyMind (mesaj) 10.03, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Geçenlerde benim de aklıma "Neden böyle bir havuz yok?" diye bir şey gelmişti :) İnşallah bu proje başarılı şekilde oluşturulur. -- Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 10.30, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Nihayet geldi beklenen teklif. :) ~ Z (m) 12.33, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Açıklamalar için ayrıca teşekkürler Khutuck ----anerka'ya söyleyin 19.39, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek İşimizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. ‒ToprakM  17.54, 27 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek, deneyebiliriz.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 15.10, 28 Ocak 2021 (UTC)
 • Maddenin doğrudan ilişki özelliklerinden biri diye düşünüyorum, "Kategori"lerin de benzer biçimde global olarak ele alınması kolaylık sağlamaz mı? Yönetimi çok zor olabilecek bir şey midir? EnformatikOgrenci (mesaj) 07.49, 15 Şubat 2021 (UTC)
 • Destek Destek. Malikxan mesaj 15.45, 16 Şubat 2021 (UTC)
 • Destek Destek --Victor Trevor (mesaj) 13.45, 24 Şubat 2021 (UTC)
 • Destek Destek --Jelican9💬 09.05, 9 Mart 2021 (UTC)
 • Destek Destek Güzel olur. OvaThunder9💬 18.52, 2 Nisan 2021 (UTC)

Opera (tarayıcı) oturum sorunu[kaynağı değiştir]

Opera'da Vikipedi'ye giriş yaptıktan sonra herhangi bir sayfaya tıkladığımda oturumdan atıyor. Aynı şey atmadığı zaman Tr wikiden farklı bir wikiye geçtiğimde de oluyor sizce bu hatayı neden dolayı alıyor olabilirim? --Tekask1903mesaj 15.25, 15 Şubat 2021 (UTC)

Sayfa taşıyamıyorum[kaynağı değiştir]

Merhaba. İngilizceden Constituent state maddesini çevirirken adını değiştirmeyi unuttum ve "kaydet"e bastım. Madde aynı adla Türkçe Vikipedi'de yer aldı. Şimdi sayfayı Kurucu devlet maddesine taşımak istiyorum ancak daha fazla sekmesi yok. İlginç olan ise, kullanıcı sayfalarında bu sekmenin görünmesi. Lütfen işi bilen biri bunu düzeltsin veya en azından neden olduğunu söylesin. (Mereyü (mesaj) 12.30, 24 Şubat 2021 (UTC))

Mereyü: "Sayfa" sekmesi var mı?
Vito Genovese 12.33, 24 Şubat 2021 (UTC)
@Vito Genovese maalesef o da yok. (Mereyü (mesaj) 12.35, 24 Şubat 2021 (UTC))
Mereyü: Bu sekmelerin olduğu yerin nasıl göründüğünü gösterebilir misin bir bana ekran görüntüsü alarak? Şöyle bir platforma yükleyerek hemen paylaşabilirsin.
Vito Genovese 12.38, 24 Şubat 2021 (UTC)
@Vito Genovese herhangi bir maddede böyle, kullanıcı sayfalarındaysa şöyle görünüyor. (Mereyü (mesaj) 12.46, 24 Şubat 2021 (UTC))
Taşımayı yaptım. Diğer maddelerde görünüyor mu peki?
Vito Genovese 13.38, 24 Şubat 2021 (UTC)
@Vito Genovese hayır. Hiçbir maddede o sekmeyi göremiyorum. Sanırım yetkilerim kısıtlandı. (Mereyü (mesaj) 14.03, 24 Şubat 2021 (UTC))
Senle ilgili değil, hata var. Phabricator'e bildirilmiş başka viki kullanıcıları tarafından, ben de ekleme yaptım. An itibarıyla devriye veya hizmetli olmayan sayfa taşıyamıyor görünüşe göre.
Vito Genovese 14.29, 24 Şubat 2021 (UTC)

Görsel düzenleyici ile tablolardaki düzenleme olanaklarının çoğaltılması[kaynağı değiştir]

Merhaba, görsel düzenleyici kullanarak katkılarımı sürdürmekteyim ve zaman zaman özellikle tablolarla ilgili sorunlar yaşıyorum. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti madenî paraları maddesinde paraların arka plan renklerini görsel düzenleyici ile siyah yapamazken, kaynak düzenleyici ile kod yazarak yapıyorum. Bu da doğal olarak zaman alıyor. Görsel düzenleyiciye hücre içerisindeki yazıyı ortalama, hücre arka plan rengi değişimi gibi çeşitli özellikleri getirme imkanımız var mıdır? Eminim görsel düzenleyici kullanan diğer arkadaşlar da bana hak vereceklerdir. --Jelican9💬 18.05, 7 Mart 2021 (UTC)

Yeni Vector sekmeleri ve Twinkle[kaynağı değiştir]

Şu anda yeni Vector kullanıcıları sistem varsayılanı olan Daha Fazla sekmesi, Pratik Menü'nün Sayfa ve Kullanıcı sekmeleri ve Twinkle'ın TW sekmelerini kullanırken bir fark görüyor sanırım. Normalde üzerine fare imleciyle gelince hızlı menü olarak açılan bu sekmeler şu anda tıklama ile açılır durumda. Buna ek olarak Twinkle tıklasanız dahi açılmıyor görebildiğim kadarıyla. Bu sorun yeni Twinkle için geçerli değil ama şu anda onu genel kullanıma açmaya hazır değiliz maalesef. Twinkle'a düzenli ihtiyaç duyuyorsanız ve bu sorundan olumsuz etkileniyorsanız, Eski Vector görünümünü kullanabilirsiniz tercihleriniz üzerinden. Sorunu Phabricator'a bildirdim, hızlıca sonuç alırız diye umuyorum. Gelişmeleri bildireceğim.

Vito Genovese 17.51, 12 Mart 2021 (UTC)

Phabricator sayfasında son mesaj 15 Mart tarihli gözüküyor, başka yerde bir gelişme var mı? Yeni Vector'e dönmek istiyorum ama Twinkle'sız da olmuyor :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.25, 8 Nisan 2021 (UTC)

Girizgâha eklenen parantezlerin sonuna virgül[kaynağı değiştir]

Selamlar. Özellikle biyografi maddelerinde sıkça görülen, parantez sonlarına eklenmesi gereken virgül bazen eklenmeyebiliyor veya olması gerektiği gibi olmayabiliyor. Örnekler üzerinden daha iyi açıklayacağımı düşünüyorum.

Red x.svg Victor Trevor, (d. 11 - ö. 23), bilmemne.
Red x.svg Victor Trevor, (d. 11 - ö. 23) bilmemne.
Green check.svg Victor Trevor (d. 11 - ö. 23), bilmemne.

...olmasını sağlayan Regex kodu üretebilecek var mı? Bazı maddelerde çift parantez olduğunu unutmamak gerek. --Victor Trevor (mesaj) 17.18, 14 Mart 2021 (UTC)

Bu konuyu şurada (kalıcı bağ) konuştuk ve ben bunun standartlaştırılamayacağını savundum, ortada kaldı konu. Hâlen aynı fikirdeyim.
Vito Genovese 10.19, 15 Mart 2021 (UTC)

Doğrusunun Şöyle olması gerekmiyor mu? "Victor Trevor (19-23), bilmemne" doğum ölüm tarihleri yazılırken başına "d." ve "ö." konulmaz diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin. Dr. Vikipedist (mesaj) 10.31, 14 Nisan 2021 (UTC)Dr. Vikipedist

Uzay uçuşu bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

...nu geliştirecek cengâver var mı? DearMoon projesi adlı maddeyi çevirdim ve şablonu donatayım dedim, Enwiki'ye göre oldukça az sütun doldurdum ve içime pek sinmedi açıkçası. Şablonun yaratıcısına haber vereyim, geliştirmek ister belki. --Victor Trevor (mesaj) 16.19, 19 Mart 2021 (UTC)

Madem ikisi de aynı şablon, neden vikidataları ayrı olsun ki dedim ve bağlantıyı İngilizce olan sürüme çevirdim. thecatcherintheryeileti💬 19.07, 19 Mart 2021 (UTC)
Ben de ToprakM'a sesleneyim. Kendisi havacılık konularına ilgilidir. Şablonlara da hakimdir. thecatcherintheryeileti💬 19.09, 19 Mart 2021 (UTC)
Thecatcherintherye, ikisi aynı şablon değiller aslında. En.wikide tek şablon var de.wiki ve fr.wikide çift.----anerka'ya söyleyin 19.12, 19 Mart 2021 (UTC)
Sonuç olarak bizdeki enwikidekine denk mi? Yani taşıma işlemim doğru mu? Eğer yanlışsa geri alayım. thecatcherintheryeileti💬 19.18, 19 Mart 2021 (UTC)
@Thecatcherintherye ben şimdi istenen şablonu Şablon:Uzay yolculuğu bilgi kutusu adı altında oluşturdum, çevirmeye devam ediyorum. Aslında iki şablonun birden kalması gerekli mi bilmiyorum, bizde var olan ilk şablon diğer vikilerde insanlı uzay uçuşu kavramı için oluşturulmuş, en.wiki ayırmamış. İçeriği de birebir gibi görünüyor. Geri alsan iyi olur bence. Ama iki ayrı şablonun gerekli olmadığına kanaat getirilirse o zaman hangisine bağlayacağımızı konuşmak gerek ayrıca. @ToprakM çeviremediğim yerler var aşinaysan aslında bakabilirsen harika olur. --anerka'ya söyleyin 19.35, 19 Mart 2021 (UTC)
Nanahuatl'a da seslenelim :) thecatcherintheryeileti💬 19.46, 19 Mart 2021 (UTC)
@Anerka, uzay konusuna pek hakim değilim. Ben de çeviremedim maalesef. ‒ToprakM  20.46, 19 Mart 2021 (UTC)
Kelime çevirilerini değil de şablonu çalışabilir duruma getirebilir misin? Sanırım şablon çalışmıyor. thecatcherintheryeileti💬 21.22, 19 Mart 2021 (UTC)
@Thecatcherintherye çalışıyor aslında ama, parametrelerde sorun çıkmış olabilir parantezlerden ötürü, bir örneğin var mı? --anerka'ya söyleyin 22.08, 19 Mart 2021 (UTC)
Aslında birkaç düzenleme yapmayı denedim ama işin içinden çıkamadım. Belki şöyle yapabiliriz, .217'nin başlattığı şablonu aynen kopyalayıp daha sonra veri parametrelerini elle değiştirmeyi deneyebiliriz. thecatcherintheryeileti💬 13.41, 20 Mart 2021 (UTC)
Afedersin :) Belgeleme sayfasını oluşturmamız gerekiyor, şablon tabii ki çalışıyor. thecatcherintheryeileti💬 15.00, 20 Mart 2021 (UTC)

Futrue of FlaggedRevs (Pending Changes) extension[kaynağı değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Hello, I’m posting this here because this wiki has FlaggedRevs (Pending Changes) enabled.

This extension is one of the oldest extensions we have in production and currently does not have a maintainer. FlaggedRevs has been the cause of several incidents and visible regressions, especially because software decays and our technology constantly changes.

Another problem with this extension is its scope. While most of its functionalities are not enabled at Wikimedia, or are enabled on a very small set of wikis only (e.g. "multiple dimensions" was enabled only on Hebrew Wikisource, and they agreed to disable it). This has made maintaining the extension a tall order (more of a nightmare). In other words, this extension does too many things, and none well.

To move forward, barely used functionalities of this extension will be removed. Such as: support for multiple dimensions (like “style” and “tone”), multiple tiers (“quality” and “pristine”), several one of its special pages (ProblemChanges, ReviewedPages, ReviewedVersions, QualityOversight), and more. This will make it less of a burden to start maintaining and improving the main functionalities. The user interface will have only one mode in the future (currently it has four).

You can check this Phabricator ticket for more information about functionalities being removed: phab:T277883

These removals would simplify its logic drastically, and enable us to rework its old interface, fix several deprecated dependencies that this extension is the last to block their removal of (like the "action=ajax" API), and reduce the number of issues/incidents/regressions that can be caused by this extension.

Most users of wikis that have this extension enabled (including English Wikipedia and German Wikipedia) won't see any difference. Wikis will still be able to use multiple "levels" (but not multiple "tiers") and will still be able to enable pending changes for whole namespaces, or on a group of pages only (otherwise known as “protect mode”). Those features will not be removed.

To follow the discussion around this, take a look at T185664.

Thank you for understanding and sorry for any inconvenience. Ladsgroup (talk) 17.17, 23 Mart 2021 (UTC)

Milliyet gazete arşivi[kaynağı değiştir]

Flash player sorunları nedeniyle Milliyet arşivine erişimde sorunlar yaşıyordum. Tarayıcı olarak Maxthon'un eski sürümü olan beşinci sürümü Milliyet arşivini görüntülemeye izin veriyor. Erişimde sorun yaşayanlar varsa tavsiye ederim. İyi Vikiler... Sadrettin 17.45, 24 Mart 2021 (UTC)

Bu sorun yeni değil. Şu an Chrome, Safari ve Edge ile görüntülenemiyor. 2 sene önce mail attığımda Internet Explorer'la girin dendi ve işe yaradı. Windows kullananlar bunu da deneyebilir. Mac'te ise Edge sonuç vermiyor. Teşekkürler bilgilendirme için.--Kingbjelica (mesaj) 17.53, 24 Mart 2021 (UTC)
Ben de mobilden Puffin Browser aracılığıyla giriyordum. Paylaşım için teşekkürler. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.57, 24 Mart 2021 (UTC)
Chrome, chromium, safari, firefox, internet explorer, edge, opera gibi herkesçe bilinen ve şu an ismini hatırlamadığım 2-3 tane daha tarayıcıda denedim. Hiçbiri açmadı. Maxhton'da da güncel sürüm olan 6. sürüm açmıyor. 5. sürüm açıyor sadece. Hem Windows hem de Macos iki sürümü de var. -- Sadrettin 18.25, 24 Mart 2021 (UTC)
İndirip denedim, maalesef yarısını kesiyor haberin, okuması zorlaşıyor ama hiç yoktan iyidir :) Teşekkürler @Sadrettin --anerka'ya söyleyin 18.37, 24 Mart 2021 (UTC)
Bende öyle bir problem olmuyor ama flash kullanan diğer bazı sitelerde çözüm olarak tarayıcıyı gizli modda açıyorum. Bazı sitelerde işe yarıyor. -- Sadrettin 19.06, 24 Mart 2021 (UTC)

Kırşehir Türkiye'de bir köy![kaynağı değiştir]

Sayın Vikipedi yetkileri Kırşehir ili hakkında google aramasında çıkan Kırşehir Türkiye'de bir köy ibaresinin en kısa sürede değiştirilmesi gerekmektedir. Google ile yaptığım yazışmalarda üçüncü taraf web sayfalarından içerik kaldıramayız web site yönecisiyle görüşün diye cevap alıyorum sayfa içeriğini paylaştığım linkten görüldüğü üzere sizden aldığını düşünmekteyim. Bu konuda yardımlarınızı bekliyoruz. --Acaki40 (mesaj) 08.39, 31 Mart 2021 (UTC) (mesaj) 08.34, 31 Mart 2021 (UTC) [url=https://hizliresim.com/dhQ3Dn][img]https://i.hizliresim.com/dhQ3Dn.jpg[/img][/url]

Kendiniz değiştiribilirsiniz.--85.98.18.218 04.19, 9 Nisan 2021 (UTC)

Symbiote başlığı[kaynağı değiştir]

İngilizcedeki Symbiote başlığının Türkçe karşılığı olarak Siyah örümcek adam başlığı verilmiş ancak bu ikisi birbirinin karşılığı değil. Symbiote, Marvel evrenindeki bir ırktır ve Spider Man 3 filminde Peter Parker'a bulaşmıştır. Bunun yanında pek çok diğer Symbiote ırkına mensup karakter vardır. Symbiote siyah örümcek adam demek değildir. İngilizce veya başka bir dilde de siyah örümcek adam'a karşlılık gelecek başka bir başlık yok. Başlık 10 yıl önce oluşturulurken yanlış oluşturulmuş. Başlıkların ayrılmasını öneriyorum. Daha sonra Wikipedia'daki Symbiote başlığının karşılığı olarak yeni bir sayfa oluşturulur. Bu imzasız yazı Ledmelon (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 16.33, 31 Mart 2021 (UTC)

Hükümet maddeleri[kaynağı değiştir]

Bazı bakanlıklarla ilgili maddeler yazdım. Ancak bağlantı yaparken ilginç bir sorunla karşılaştım. Metin içinde Türkiye Hükümeti yazdığım zaman link kırmızı oluyor ve "sayfa yok" yanıtını alıyorum. Buna karşılık arama yaparken sorun yok. Araştırdım. Madde başlığı Hükümet değil, Hükûmet . Arama yaparken Viki otomatik olarak yönlendirme yapıyor. Ama bağlantı için yönlendirme yapmıyor. Mesela metinde 1. Türkiye Hükümeti yazdığım zaman link kırmızı. Nasıl çözüm yolu bulabiliriz? Nedim Ardoğa (mesaj) 14.26, 7 Nisan 2021 (UTC)

Arama yaparken sorun olmaz ama bağlantı verirken gerekli yönlendirme oluşturulmadığı için kırmızı görünecektir. Hepsi için tek tek yönlendirme oluşturmaktan başka çare yok.
Bunun için ayıracak vaktim yok derseniz de, tercihler'den görsel düzenleyiciyi aktif ederseniz, sayfa düzenlerken bağlantı oluşturmayı denediğinizde öneriler çıkmaya başlar ve mevcut maddeye bağlantı sağlayabilirsiniz. -- Sadrettin 16.23, 8 Nisan 2021 (UTC)
İyi de yönlendirme yapmak ta neredeyse imkansız. Yönlendirme yapmak için önce yönlendirilecek maddeyi aratmanız lazım. Bulamayınca yönlendirmeyi yaparsınız. Oysa, burada durum farklı "hükümet" yazınca otomatikman bağlantı oluyor, yani yönlendirme yapacak imkan yok. Nedim Ardoğa (mesaj) 07.00, 10 Nisan 2021 (UTC)
Konuyu anladığımı sanmıyorum :( Sadrettin 11.10, 10 Nisan 2021 (UTC)
@Nedim Ardoğa, arama yaparken Özel:Ara yı kullanırsanız ya da yukarıdaki çubuğa tamamını yazdıktan sonra önerilerin en altında çıkan "içeren sayfaları ara" ya basarsanız yeni pencerede arama çubuğunun altında
"XXXXX" sayfasını açabilirsiniz fakat konunun üzerinde daha önce durulmuş olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki arama sonuçlarına bir göz atınız."
kısmından XXXXX e tıklayıp yönlendirme oluşturabilirsiniz.
Yeni arama çubuğunda öneriler daha isabetli, bu nedenle ihtimali en yüksek sayfaları da listeliyor sanırım. --anerka'ya söyleyin 12.03, 10 Nisan 2021 (UTC)

Yönlendirmeleri botla oluşturabiliriz. --Superyetkinileti 12.08, 10 Nisan 2021 (UTC)

Nowiki[kaynağı değiştir]

Görsel düzenleyici değişşikliklerinde bağlantı eklendikten sonra bir "nowiki" etiketi getiriyor. Bunu neden yapıyor ve engellenmesi mümkün mü acaba?--Sayginerv-posta 07.53, 11 Nisan 2021 (UTC)

örnek belirtebilir misiniz? teşekkürler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 08.37, 11 Nisan 2021 (UTC)
Yanlışım yoksa bir iç bağlantı verdikten sonra bitişik bir şekilde metin geliyorsa koyuyor. kamyon</nowiki>cu şeklinde mesela. NanahuatlEfendim? 08.43, 11 Nisan 2021 (UTC)
Aynen. Örneğin şu değişiklik Evrifaessa.--Sayginerv-posta 09.04, 11 Nisan 2021 (UTC)

Line numbering coming soon to all wikis[kaynağı değiştir]

-- Johanna Strodt (WMDE) 15.09, 12 Nisan 2021 (UTC)

15 Nisan'dan itibaren bazı vikimetin editörlerinde -şimdilik sadece şablon ad alanında geçerli, diğer ad alanlarında daha sonra aktif olacak- satır numaralandırmayı aktif hale getirebileceksiniz. Böylece satır sonlarını tespit etmek ve tartışmalarda belirli bir satıra atıfta bulunmak kolaylaşacak. Bu numaralar, 2010 ve 2017 vikimetin editörlerinin desteklediği sözdizimi vurgulama eklentisini (CodeMirror eklentisi) aktif ederseniz görünebilecek.

Daha fazla bilgi proje sayfasında bulunabilir. Herkes bu özelliği test etmeye ve şu tartışma sayfasında geri dönüş bildirmeye davetlidir.

About deploying StructuredCategories in the Turkish Wikipedia[kaynağı değiştir]

Hello,

I developed a Gadget that generates a link to a structured description of a given Wikimedia category based on the commonly used Wikidata statements to efficiently define its direct members. Please find the description of the Gadget at https://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Structured_Categories and its JavaScript source code at https://www.wikidata.org/wiki/User:Csisc/StructuredCategories.js. I ask how to deploy this tool in the Turkish Wikipedia so that it can be featured in the Preferences for users.

Yours Sincerely,

--Csisc (mesaj) 15.19, 16 Nisan 2021 (UTC)