İçeriğe atla

Videografi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Videografi. Alfanümerik verilerin ve grafiklerin kamera ve sayısal sinyallerle bir televizyon ekranı üzerinde elde edilmesini sağlayan telekomünikasyon sistemi, görsel-işitsel proglamların basımı. Elektronik medyada (ör. video kaset, sabit disk kaydedici veya katı hâl sürücüsü) ve akış ortamında hareketli görüntüleri yakalama işlemidir. Terim, video sanatı, video üretimi, video editörü, video düzenleme, illüstrasyon, fotoğrafçılık, animasyon, görsel efektler ve yapım sonrası yöntemlerini içerir.[1] Eskiden sinematografinin (film stoğuna kaydedilen hareketli görüntüler) video eşdeğeri olarak kabul edilirdi, ancak 20. yüzyılın sonlarında dijital video kaydının ortaya çıkışı, ikisi arasındaki ayrımı bulanıklaştırdı. Günümüzde herhangi bir video çalışmasına videografi, ticari sinema filmi üretimine ise sinematografi denilebilir.

Kameraman veya videographer, videografi veya video prodüksiyon alanında çalışan kişidir. Haber yayıncılığı, videografçıların yerel haber hikâyelerinin elektronik haber toplama (ENG) ile uğraştığı canlı televizyona büyük ölçüde güvenir.

Kullanımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lerde bilgisayarların ve İnternet'in gelişi, videografinin bir camcorder ve kamerayla video çekmekten çok, bilgisayar animasyonu, video oyunu, video on demand, video blog, hareket grafikleri, grafik tasarım, slayt gösterisi, uzamsal görüntüleme, tıbbi görüntüleme, güvenlik kamerası görüntüleme, bitmap ve vektör tabanlı nesnelerin üretimi gibi daha birçok alanı kapsamasına neden oldu.[2] Alan ilerledikçe, kameramanlar, yazılım odaklı çözümler kullanarak bir görüntüleme cihazını kullanmadan tamamen bir bilgisayarda üretebilirler. Bir videografer, gerçek kamera operatörü olabilir veya bir prodüksiyonun görsel tasarımından sorumlu kişi olabilir.

Videograflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sette, bir televizyon stüdyosunda, videograflar genellikle profesyonel bir video kameranın, sesin ve ışıklandırmanın operatörüdür. Tipik bir elektronik saha prodüksiyonu (EFP) televizyon ekibinin bir parçası olarak, videograflar genellikle bir televizyon yapımcısıyla çalışır. Bununla birlikte, daha küçük prodüksiyonlar için (ör. şirket, düğün videografisi ve etkinlik videografisi), videograf genellikle tek kamera kurulumuyla tek başına veya çoklu kamera kurulumu durumunda, aydınlatma teknisyeni, kulplar ve ses operatörlerinden oluşan daha büyük bir televizyon ekibinin parçası olarak çalışır.

Tipik olarak, videograflar, 70 mm IMAX, 35 mm, 16 mm veya Super 8 mm mekanik film kameralarına karşı dijital sabit sürücü, flash kartlar veya teyp sürücülü video kameralar kullanmaları bakımından görüntü yönetmenlerinden ayrılırlar. Videograflar, bireyselleştirilmiş büyük prodüksiyon ekibi üyelerinden farklı olarak daha küçük, olay ölçekli prodüksiyonları (reklamlar, belgeseller, yasal ifadeler, canlı etkinlikler, kısa filmler, eğitim videoları, çekimler, düğünler) yönetir.

Videograflar, çeşitli video kamera ekipmanlarının, ses kayıt cihazlarının bakımını ve işletimini yapar, görüntüleri düzenler ve teknolojik gelişmelerden haberdar olur. Modern video kameralarla, profesyonel stüdyo kalitesinde videolar, düşük maliyetle üretilebilir.[3] Pek çok büyük stüdyo, artık doğrusal düzenleme cihazlarının yapılmaması ve amatörlerin DSLR'leri (dijital tek lensli refleks kamera) kullanarak videolar üretebilmesi nedeniyle filmi bir araç olarak kullanmayı bıraktı. Videograflar, ev bilgisayarlarında doğrusal olmayan düzenleme yazılımı kullanıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2023. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2023. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2023. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]