Filtre (fotoğrafçılık)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
62 mm ultraviolet, polarizing, and fluorescent lens filters.

Filtre film üzerine vuran ışığın özelliklerini değiştirmek ve objektifin içine giren ışığı filtre etmek için objektifin ön kısmına takılan ve cam, plastik gibi maddelerden imal edilen yardımcı araçtır.


Kullanım amaçlarına göre filtreler 5 gruba ayrılır.[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Siyah Beyaz filmler için filtreler
  • Siyah Beyaz ve renkli filmler için filtreler
  • Renkli filmler için renk düzeltici filtreler
  • Renkli filmler için renk yaratıcı filtreler
  • Özel effect filtreler

Pankromatik Siyah Beyaz Filmler için Filtreler[değiştir | kaynağı değiştir]

Açtığı Yerler Kararttığı Yerler
Orta sarı(2x) Sarı saç buğday başakları,ayçiçekleriiportakal.v.s Gökyüzü,deniz,mavi göz
Koyu sarı(3x) Aynı etkilerin kuvvetlisi Aynı etkilerin kuvvetlisi
Turuncu (3x) Koyu sarı yerine tercih edilir,kiremit damlar Gökyüzü,deniz,ağaçlar
Sarı-yeşil(3x) Göz (yeşil,ela) Kahverengi
Yeşil (3x) Ağaçlar,çayırlar(Kontrast azalır) Gökyüzü,deniz,kiremit damlar.
Kırmızı (4-8x) Kırmızı ve sarılarda max. etki mavide maksimum etki
Mavi (2-3x) Kırmzı filtrenin tersi Kırmızı filtrenin tersi


Özellikle mavi gökyüzü ve beyaz bulutların aynı ölçüde pozlandırıp,bulutların belli olmayacak şekilde mavi gökyüzü ile karıştığı çekimlerde,kırmızı filtre,mavi göğün pozunu düşürerek,bulutların belirgin bir biçimde fotoğrafta yer almalarını sağlar.

Bu filtreler 3 grupta incelenebilir.

Siyah Beyaz renkli filmler için Ortak filtreler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu filtrelerin renk balansı üzerinde bir etkisi olmaması gerekir.Bunlar,ND,UV,1A skylıght ve polarize gibi filtrelerdir.

UV-Skylıght Filtreler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu filtrelerin fonksiyonu atmosferdeki mavi ve mor ötesi ışıkları süzerek berraklığı arttırmaktır.Yüksek dağlarda fazla etkisi yoktur.Ancak objektifimizin merceklerini toz,su,parmak izi gibi zarar verebilecek etkilerden korur.Bir objektif edindiğimiz zaman mutlaka kullanmamız gereken bir filtre grubudur.

Doğal yoğunluk(ND)Filtreler[değiştir | kaynağı değiştir]

Varolan ışığın ölçülmesinde elde edilen enstantane hızını diyaframdan daha düşük bir hız ya da açık diyafram kullanmak istediğimizde kullanabileceğimiz filtrelerdir.Bu filtreler,renk dengesini bozmadan objektifden içeri giren ışığın miktarını azaltırlar.Bu azaltma "Filtre Faktörü" olarak alandırlır ve miktarı "2x,4x,8x,16x..." olarak ifade edilir.Poz miktarını 1,2,3ya da 4... stop olarak azaltırlar.

Polarize Filtre[değiştir | kaynağı değiştir]

Polarize filtre ile parlama kontrolü yapılabilir.Su üzerindeki yansımalar,cam üzerindeki yansımalar kısaca yansımalar yok edilebilir.Polarize filtrenin kullanıldığı yerler,renklerin doygunlaştırılması,göğün belii bir bölümünün doygun ve koyu mavi hale getirilmesi,sisin ortadan kaldırılması,deniz ya da göl yüzeylerindeki parlamanın engellenmesi gibi durumlardır.Kontrastı arttırır.Göğün,koyulaştırılmak istenen bölümü ile,kamera ve güneş arasındaki açının 90 derece civivarında olması gerekmektedir.Silindirik ya da küresel nesnelerin her yeri depolarize olamaz.


Filtre.jpg

Renkli filmelr için renk düzeltici filtreler[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğru renkte fotoğraflar elde edebilmek için,doğru filmin doğru ışıkta kullanılması gerekir.Örneğin beyaz ışığa ayarlı filmler ancak gün ışığı ya da benzer ışık kaynakları ile aydınlatılan ortamlarda doğru sonuçlar verebilirler.Bunun dışında tungsten flamanlı lambalarla ya da diğer ışık kaynakları ile aydınlatlmış ortamlarda kırmızıya doğru renk sapmaları meydana getirirler.Bu sapmaları önleyebilmek için uygun "Renk Düzeltici Filtreler" kullanılır.


Efekt Filtreleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyah-Beyaz fotoğrafta kontrastı etkileyen sarı,turuncu,kırmızı,yeşil,monokrom filtreler,polarize filtre,pek çok görüntü oluşturan multi imaj filtreler ,hız filtresi yanında görüntüyü softlaştıran difüz filtre,ortası net çevresi çizgisel görüntüler oluşturan zoom filtre,gün batışı,sis filtreleri,çift pozlandırma sağlayan maskeleme filtresi,noktasal ışık kaynaklarında ışığın yıldız şeklinde saçılması sağlayan star filtreler,ve bunlar gibi hala üretilmekte olan çeşitli efekt filtreleri fotoğrafta belirginlik sağlamada rol oynar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]