Renk dengesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sıcak renklerin yaratıcı etkisinin sağlanabilmesi için beyaz dengesi düzenlenmiş bir görüntü. Aynı zamanda fotoğraf, saniyenin 1/15'i oranında bir zaman dilimini kapsadığı için dalgalar sis etkisi yaratmaktadır Clifton Plajı, Tasmania, Avustralya.
Sol tarafta, dijital bir kamera tarafından çekilmiş gibi duran bir görüntü varken; sağ taraftaki görüntüde ise aynı ışık muhafaza edilerek gri ton daha nötral hale getirilmiştir.

Renk dengesi, fotoğrafçılıkta ve görüntü işlemede, kırmızı, mavi, yeşil gibi temel renklerin fotoğraf içerisindeki yoğunluklarının oranı ve bu oranın ayarlanmasıdır. Bu ayarlamada temel, nötral renkleri daha doğru biçimde kullanabilmektir. Bundan dolayı genellikle yapılan, gri renk dengesinin, nötral dengenin ve beyaz dengesinin sağlanmasıdır. Renk dengesi değişiklikleri genellikle ya estetik beğeniyi arttırmak, renk doğruluğunu yakalamak ya da fotoğraf içerisindeki bütünlüğü ve vurguyu ortaya çıkartmak amacıyla yapılabilir.

Renk dengesi üzerine çalışmalar, kırmızı, yeşil ve mavi renklerin fotoğraf üzerineki piksel değerlerinin arttırılması ya da azaltılması üzerinde olabileceği gibi doğrudan kamera lenslerine takılabilen filtreler yoluyla da yapılabilir.