Teleobjektif

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir teleobjektif koleksiyonu

Teleobjektif lens, fotoğrafçılık ve sinematografide, uzun-odaklı lensin belirli bir türüdür. Bazen bunların fiziksel uzunlukları, odak uzaklıklarından daha kısadır.[1] Bu "telefoto grubu" olarak bilinen özel bir lens grubuyla birleştirilerek elde edilir. Bu lensler, daha kısa bir tasarımla uzun-odak üretmek amacıyla ışık yolunu genişletirler. Uzun-odak uzunluğu halk arasında genellikle telefoto lensler olarak adlandırılsa da bu teknik olarak yanlıştır: bir telefoto lens özellikle telefoto grubu içerir.[2]

70 mm'den daha fazla odak uzunluğuna sahiptir ve dar açılıdır. Bir dürbün gibi çalışarak konuya uzak olunduğunda bile yakından görüntü almayı sağlar. Teleobjektifle çekilen fotoğraflarda net görüntü alabilmek için poz süresinin kısa olması gerekir. Net fotoğraf çekebilmek için genel olarak odak uzaklığı arttıkça poz süresinin bununla orantılı olarak azalması gerekir. Mesela kişi 50mm lens ile 1/50 saniye pozlama süresinde net fotoğraf çekebiliyorsa 200mm lens ile ancak 1/200 pozlama süresinde net fotoğraf çekebilir. Ancak bu değerler full frame sensörlü makinalar için geçerli olup crop faktörlü makinalarda bu değeri 1.5 veya 1.6 katsayısı ile çarpılarak bulunması gerekir. (Bu kişiden kişiye, yetenek ve tecrübeye göre değişen bir orandır). Poz süresini düşürmek için fotoğrafçılar diyaframı açmak ve/veya film süratini arttırmak yollarına boşvururlar. 300mm den büyük odak uzaklığı değerlerine sahip teleobjektifler Kuş Fotoğrafçılığı için tercih edilirler. 300mm den sonra diyaframı açık olan objektiflerde kaliteli olanların fiyatları oldukça yüksek olmaktadır.

En ideal teleobjektifler 400 ve 500 mm'lik objektiflerdir. Bunlar çok uzak mesafedeki objeleri çekmeye yararlar. Görüntü kaliteleri zoom objektiflere kıyasla çok daha iyidir. Zoom objektiflerden farkı sabit odağa sahip olmasıdır.

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "R. E. Jacobson, The manual of photography: photographic and digital imaging, page 93". 27 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2012. 
  2. ^ "Gregory Hallock Smith, Camera lenses: from box camera to digital, page 207". 27 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2012.