Makro fotoğrafçılık

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Makro (Yunanca: Yunancaμακρος, makros) "büyük" veya "uzun" anlamında Yunanca kökenli kelime.

Makro fotoğrafçılık, çekilmek istenilen objeleri 1:1 ya da daha üstünde bir büyütme oranıyla fotoğraflama işlemidir.[1] Diğer bir deyişle, çekilmek istenen nesnenin boyutu ne kadar ise film veya sensöre en az aynı şekilde yansımasıdır. Yani çok küçük nesneleri büyütmek anlamına gelir.

Makro fotoğraflar çekebilmek için makro özellikli özel lensler kullanılmaktadır. Gerçek makro lensler 1:1 ve üstünde büyütme yapabilen lenslerdir. 1:1 çekim yapıldığı zaman, çekimi yapılan objeler makinenin algılayıcısı üzerine gerçek boyutları ile düşerler. Lens üzerinde "macro" ibaresi yazan birçok lens bulunmaktadır. Ancak sadece 1:1 ve üstünde büyütme yapabilen lensler gerçek makro lensler olarak geçmektedir. Makro objektifler genelde kısa mesafeden çalıştığı için yüksek resim ölçekleri (1:1) almak mümkündür. Örneğin: 36 mm büyüklüğündeki bir örümcek, bire bir (1:1) resim ölçeğiyle tam boyut (36 mm×24 mm) algılayıcıyla çekilirse bütün kareyi doldurur. Mesela 5:1 resim ölçeğinde, resimdeki 5 mm gerçekte 1 mm demektir.

Makro fotoğrafçılık teknikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Makro fotoğrafçılığa örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Makro lens ile çekilmiş bazı örnekler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Makro fotoğrafçılığı nedir ve ne için kullanılır? | Adobe". www.adobe.com. 18 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2022.