Astrofotoğrafçılık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hale-Bopp kuyruklu yıldızının 2 dakikalık pozlama süresi, sabit bir tripod üzerinde bir kamera kullanılarak görüntülenmiştir. Ön plandaki ağaç küçük bir el feneri kullanılarak aydınlatıldı.

Astrofotoğrafçılık (Gökyüzü fotoğrafçılığı), astronomik cisimlerin, gök olaylarının ve gece gökyüzü alanlarının fotoğraflanmasıdır.

Astronomik bir cisimlin ilk fotoğrafı 1840 yılında John William Draper öncülüğünde orataya çıkmıştır. Draper 1840 yılında Ay'ın çeşitli özelliklerini gösteren ilk Ay fotoğrafını çekmiştir.[1] Astrofotoğrafçılık, Ay, Güneş ve gezegenler gibi genişletilmiş nesnelerin ayrıntılarını kaydedebilmenin yanı sıra, sönük yıldızlar, bulutsular ve galaksiler gibi insan gözüyle görülemeyen nesneleri de yeteneğine sahiptir. Bu, hem film hem de dijital kameralar sayesinde uzun süreli pozlama ile ışık fotonlarının biriktirebilmesi ile yapılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "This is the Oldest Surviving Photo of the Moon – Lights in the Dark". web.archive.org. 20 Ağustos 2020. 20 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2020.