Görüntü sensörü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
CCD sensörü

Görüntü sensörü veya görüntüleyici, bir görüntü oluşturmak için kullanılan bilgileri algılayan ve ileten bir sensördür. Bunu, ışık dalgalarının değişken zayıflamasını (nesnelerden geçerken veya nesneleri yansıtırken) sinyallere, bilgiyi ileten küçük akım patlamalarına dönüştürerek yapmaktadır. Dalgalar, ışık veya diğer elektromanyetik radyasyon olabilir. Görüntü sensörleri, dijital fotoğraf makineleriları, kamera modüllerini, kameralı telefonları, optik fare cihazlarını, tıbbi görüntüleme ekipmanlarını, termal görüntüleme cihazları, radar, sonar ve diğerleri gibi gece görüş ekipmanlarını içeren hem analog hem de dijital tipteki elektronik görüntüleme cihazlarında kullanılır.[1] Teknoloji değiştikçe, elektronik ve dijital görüntüleme, kimyasal ve analog görüntülemenin yerini alma eğilimindedir.

İki ana elektronik görüntü sensörü türü, yük bağlaşımlı aygıt (CCD) ve aktif pikselli sensördür (CMOS sensörü). Hem CCD hem de CMOS sensörleri, MOS kapasitörlerine dayalı CCD'ler ve MOSFET (MOS alan etkili transistör) amplifikatörlerine dayalı CMOS sensörleri ile metal oksit-yarı iletken (MOS) teknolojisine dayanmaktadır. Görünmez radyasyon için analog sensörler, çeşitli türlerde vakum tüpleri içerirken, dijital sensörler düz panel dedektörleri içerir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lyon, Richard F. (August 1981). "The Optical Mouse, and an Architectural Methodology for Smart Digital Sensors" (PDF). H. T. Kung; Robert F. Sproull; Guy L. Steele (Ed.). VLSI Systems and Computations. Computer Science Press. ss. 1-19. doi:10.1007/978-3-642-68402-9_1. ISBN 978-3-642-68404-3. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]