Tripod

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tabletop(masa üstü) tripod.

Tripod, video kamera ve fotoğraf makinalarını sabitleme, yükseltip alçaltma gibi hareket sağlama amaçlı kullanılan üç ayaklı bir alettir.

Kullanım gerekliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Tripodların kullanım gereği, elin fotoğraf makinası ve videoyu taşırken titretme ve düzgün hareket imkânı sağlayamama nedeniyle ortaya çıkmıştır. Ayrıca otomatiğe alınması durumunda ve sabit çekim gerekiyorsa insansız olarak kullanılabilir.

Malzeme yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dayanıklı bir malzemeden, stabil duracak şekilde üretilir. Genellikle katlanılabilir ve inip yalkarak yüksekliği ayarlanabilir, ayakların sabitlendiği merkez etrafında dönebilecek şekilde üretilir.

Tabletop mini tripod

çeşitli tip ve özelliklerde tripodlar mevcuttur. Aluminyumdan yapılmış tablepod (masaüstü) denilen ucuz tripodların yanında fiyatı yukarılara kadar çıkan kafa kısmı özel, karışık malzemeler kullanılmış, zor şartlarda ve film çekimlerinde kullanılanları da vardır.

Kafalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Değişik kafalar
Bir video tripod kafası, yatay ve düşek kontrol kolları görülüyor.

Tripod kafaları, önemli bir bölümdür. Çünkü kalitesine göre sabitlendikten sonra yatay ve dikey eksende haerreket kalitesini belirler. Gerektiğinde bağımsız kullanılan kafalar mevcuttur.

Monopod[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazıları kurması ve toplaması kolay olduğu için tek ayaklı monopod denilen cihazları tercih etmektedir. Monopod ağır cihazların kullanıldığı durumlarda bir ihtiyaçtır ve tripod kadar dengeliyici olabilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]