İçeriğe atla

Yapım öncesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yapım öncesi, bir yapımın oluşturulmasına başlamadan önceki, planlama ve taslak oluşturma sürecini ifade eden süreçtir. Ortaya çıkacak nihai sonuç için; kaynak planlaması, kaynak yönetimi, ekip oluşturma, bütçe hesaplama ve toplama, yapımın nasıl görüneceğine dair taslak metinler ve çizimler oluşturulması, referans materyallerin incelenmesi, araştırma ve yapılacak proje için geliştirme süreci gibi unsurların yapıldığı bir zaman aralığını ifade etmektedir.

Yapım öncesi süreci; sinema filmi, reklam filmi, televizyon dizisi, internet dizisi, video oyunu, tiyatro oyunu ve video klip gibi görsel olarak nihai bir sonuca sahip her yapım ve performans gösterileri için geçerli olabilir. Yapım öncesi sürecinin tamamlanması sonrası; üretim (İngilizceProduction) sürecine geçilerek yapımın görsel üretim süreci başlar.

Video oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Video oyunu alanında yapım öncesi, kavram, tema, hikaye, senaryo, resimli taslak ve karakter hakkında düşünme sürecidir.[1] Bu süreç bir yapım sürecindeki ilk aşamadır.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Animation - AR Silhouette Model to Create Character Identity Innovation for Computer Art Pre-Production". TEM Journal (İngilizce). 9 (4): 1740-1745. 2020. ISSN 2217-8309. 8 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2021. 
  2. ^ "Game Graphics: Achieving the Goals of Pre-production". scholar.googleusercontent.com. 8 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2021.