Vikipedi:Seçkin resim incelemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(VP:SRİA sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi'deki Seçkin Resimlerin İhracı

Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki resimlerden herhangi birinin "Seçkin resim" statüsünde olmaması gerektiğini düşünüyorsanız, bu sayfada bu durumun değiştirilmesi için aday gösterebilirsiniz. Lütfen sadece seçkin resim kriterlerine uymayan resimleri listeleyin. İtiraz noktaları yerinde olmalıdır.

Yeni seçilen seçkin resimleri veya yeni yapılmış bir ihraç oylamasından başarılı olarak çıkmış bir resmi aday göstermeyiniz (bu tür şikâyetler Vikipedi:Seçkin resim adayları sayfasındaki adaylık süreci sırasında dile getirilmelidir) — bu tür adaylıklar silinecektir.

Aday gösterilen resimlerin ihracı için fikir birliği oluşmuşsa, oylama başlangıcından 2 hafta sonra Vikipedi:Seçkin resimler sayfasından çıkarılır ve eski seçkin resim sayfasına eklenirler. Tüm tartışmalar arşivde saklanmaktadır.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Adaylık prosedürü

 • Aşağıdaki kutuyu kullanarak adaylık altsayfası yaratın. Adaylık altsayfası resmin tam adıyla açılmalıdır. Örneğin; Resim:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Resim:" ya da "Image:" gibi ekleri altsayfa adlandırmasında kullanmayın.
 • Eğer bir resmi tekrar aday gösteriyorsanız, önceki adaylığı "adını değiştir" butonunu kullanarak arşive taşıyın. Örneğin "Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Televizyon.jpg" sayfasını arşivlemek için "Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Televizyon.jpg/Arşiv1" sayfasına taşıyın.
 • Aday gösterilen resmin sayfasına {{SRİA}} şablonunu yerleştirin. Bu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, altsayfa yaratma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla altsayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.
 • {{Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın ve şu an okuduğunuz sayfanın altındaki adaylıklar bölümüne, en üste gelecek şekilde ekleyin. Aday gösterilen resmin ismini hazır metindeki "Aday gösterilen resmin ismi" yazısıyla değiştirmeyi unutmayın.
 • Resmi yükleyen ve/veya seçkin resim olması için aday gösteren kullanıcılara mesaj atarak adaylıktan haberdar edin. Kullanıcıların resim üzerinde çalışıp mevcut sorunları çözme ihtimalleri vardır.

Seçkin resim statüsünün geri alınması

 1. SRİA süreci sonunda resmin statüsünün geri alınmasına karar verilmişse, ilk olarak oylama altsayfasını bu sayfadan çıkartın ve arşive taşıyın.
 2. Resmin sayfasındaki {{SR}} şablonunu silerek, yerine {{ESR}} şablonunu ekleyin.
 3. Resmi Vikipedi:Seçkin resimler ve ilgili altsayfalardan çıkartıp Vikipedi:Eski seçkin resimler sayfasına ekleyin.

İhraç için aday gösterilen resimler[kaynağı değiştir]

Kocatepe Minaresi[kaynağı değiştir]

Türkiye'nin başkenti Ankara'da Çankaya ilçesine bağlı Kocatepe semtinde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1987'de inşaatı tamamlanan Kocatepe Camii'nin minarelerinden biri (16 Temmuz 2005).
Gerekçe
10 yıl önceki değerlendirme sonrası SR seçilmiş. Bugün ana sayfaya girince dikkatimi çekti. Şuan ki şartlara göre SR kalitesinde bir görsel değil. Öncelikle görsel ortalı değil. Ayrıntılı baktığımızda da bulanıklaşma olduğu net bir şekilde görülebilmekte.
Aday gösteren
Pragdonmesaj
 • Çıkartılsın ÇıkartılsınPragdonmesaj 08.18, 28 Haziran 2020 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Grenleşme (yanlış kullandıysam düzeltin) söz konusu, kompozisyon zayıf (minarenin tamamı çıkmamış, ortalanmamış), gelişigüzel çekilmiş (kötü anlamda demiyorum, seçkin resim açısından) bir fotoğraf. Gerekçe yerinde gözüküyor.--NanahuatlEfendim? 08.23, 28 Haziran 2020 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın gerekçelere katılıyorum.--Muratero 09.07, 28 Haziran 2020 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın gerekçe uygun.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 09.11, 28 Haziran 2020 (UTC)