Växjö

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Växjö
Växjö arması
Arma
İlKronoberg ili
BölgeSmåland
Yüzölçümü
 • Toplam29.29 km²
Nüfus
 (2017)
 • Toplam66,275
 • Yoğunluk1899/km²
Zaman dilimiUTC+01.00
Resmî site
Resmî site

Växjö, (Okunuş: [vɛkːɧøː]) İsveç'in güney kuşağında bulunan bir kenttir. Şehir, Göller Yöresi'nin güneyinde, güneydeki Baltık kıyılarının arka topraklarında ormanlık bir arazi üzerine kuruludur. Växjö Piskoposluk Bölgesi'ne ev sahipliği yapan kent ayrıca kendi adıyla aynı adla bir üniversite barındırır. Şehir, Kronoberg ilinin de yönetim merkezidir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Växjö Katedrali

Kentin adının "väg" (cadde) ve "sjö" (göl) sözcüklerinden türediği düşünülmektedir. Kent konumuna 1342 yılında alınan Växjö, buna rağmen 11. yüzyıldan beri önemli bir ticaret merkeziydi. 12. yüzyılda yapımına başlanan Växjö Katedrali, bölgenin Hristiyanlık için önemli bir merkez olmasına yol açtı. Daha sonrasında bu bölgenin adı Växjö Piskoposluk Bölgesi adıyla anıldı. Kentin arması ulusal azizlerden olan Aziz Sigfrid'in dini kıyafetler içindeki halini göstermektedir. Sigfrid, sözde bu kentte yaşayıp öldü ve cesedi katedrale gömüldü.

Önemli yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Växjö Üniversitesi, 2008 yılı itibarıyla 15,000 öğrenci barındırmaktadır. Yine sanayi merkezleri arasında Alstom ve Aerotech Telub gibi şirketler yer almaktadır. Kent ayrıca İsveç'in Ulusal Cam Müzesi'ne de ev sahipliği yapmaktadır. Bu bağlamda kent kimi çevrelerce "Kristal Krallığı'nın merkezi" olarak anılmaktadır.

İsveç Göçmen Enstitüsü 1965 yılında açıldı. Aynı şekilde kent merkezinde bir göçmenler evi yer almaktadır. Bu evde İsveç'in Amerika'ya göç döneminden (1846-1930) kalma bir arşiv, müze ve araştırma merkezi yer almaktadır. Buna karşılık arşivlerde 17. yüzyıla dayanan veriler de yer almaktadır.

Kentin kuzeyinde ayrıca Kronoberg Kalesi bulunmakta olup tarihi 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu kale, ayaklanmacı Nils Dacke tarafından Dacke Savaşı'nda üs olarak kullanıldı. Kentte bu kalenin dışında 1900 yılında inşa edilen Teleborg Kalesi yer almakta olup, üniversitenin hemen yanındadır.

Växjö doğumlular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş kentler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2000 och 2005" (xls) (İsveççe). Statistics Sweden. 18 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]