Landskrona

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Landskrona
Landskrona'da eski bir su kulesi.
Landskrona arması
Arma
İlSkåne ili
BölgeSkåne
Yüzölçümü
 • Toplam12,95 km²
Nüfus
 (2019)
 • Toplam33,308
 • Yoğunluk2,572/km²
Zaman dilimiUTC+01.00

Landskrona, İsveç'in güneybatısında bulunan bir kenttir. Kent, Baltık Denizi kıyısında Danimarka ve İsveç arasından geçen boğaz üzerinde kuruludur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Landskrona, Skåne bölgesinde o sıralarda yörenin en iyi doğal limanlarından birinin bulunduğu alana Pomeranyalı Erik tarafından Hansa Birliği'ne karşı olarak kuruldu. Kentte ilk manastır 1410 yılında inşa edildi. Aynı yıllarda kentte bulunan İngiliz tüccarlar kraliyet ailesi tarafından özel haklara kavuşturuldu. 1413 yılında şehir konumuna alınan Landskrona, 1428'de yine Hansa Birliği tarafından yakıldı.

Şehir, sonrasında görevden alınan Danimarka kralı II. Christian'ı destekledi. Aynı dönemde Danimarka'da yaşanan Protestan Reform Hareketleri, halk tarafından şiddetle reddedildi. Bu durum şehrin aleyhine işledi. Reform yanlısı Danimarka kralı III. Kristian başa geçince, şehre misilleme uygulamak yerine, limanı korumak adına bir kale yaptırdı.

1658 yılında Skåne bölgesinin İsveç'e teslim olmasıyla beraber; şehir bir ticaret merkezi haline geldi. Güçlü ve işlek limanı sayesinde, hızla gelişen kent tüccarları geniş ayrıcalıklar kazandı. Aynı dönemde kent kalesi kale burçları eklenerek güçlendirildi. Sonrasında yine kale çevresine kale hendekleri kazıldı. Günümüzde bu kale hâlen ayaktadır ve İskandinavya'nın en dayanıklı temele sahip kalelerinden biridir. Bu güçlü savunmaya rağmen Danimarka ordusu, şehre 8 Temmuz - 2 Ağustos 1676 tarihleri arasında el koydu. Ordunun en büyük komutanlarından olan Colonel Hieronymus Lindeberg, bu dönemde vatan hainliği suçuyla idam edildi.

Bu savaşlı dönemlerden sonra, Landskrona'daki birçok plan gerçekleşmedi. Yakınlarda yer alan Karlskrona, bir liman kenti olarak çok daha güvenli ve saldırıya kapalıydı. Bu süreçten sonra sadece bir ticaret kenti olarak büyümeye devam eden kent, askeri alanda geride kaldı ve nüfusu düşük ivmeyle arttı. Şehrin günümüzde 30,000'e yakın bir nüfusu bulunmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Landskrona'da inşa edilen ilk Demiryolu istasyonu, Batı İsveç'te yer alan Malmö-Göteborg hattı üzerinde 2001 yılında açıldı. 27 Ağustos 2003 tarihinden beri düzenli troleybüs seferlerine tanıklık eden kent, bu taşıtları bir kent simgesi olarak görmektedir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]