Sigtuna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sigtuna
Sigtuna arması
Arma
Sweden üzerinde Sigtuna
Sigtuna
Sigtuna
İlStokholm ili
BölgeUppland
Yüzölçümü
 • Toplam3.95 km²
Nüfus
 (2005)
 • Toplam7,204
 • Yoğunluk1824/km²
Zaman dilimiUTC+01.00

Sigtuna, İsveç'in doğusunda bulunan bir kenttir. Şehir, Baltık Denizi'nin kıyıya yakın bir bölgesinde, Göller Yöresi'nin kuzeydoğusunda Mälaren Gölü kıyısında kuruludur.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Sigtuna, günümüzde kayda değer olmayan bir İsveç kenti olmasına karşın İsveç tarihinde önemli bir yere sahiptir. 11. yüzyıldan kalma İzlanda sagalarında adı geçen kent, İsveç tarihi boyunca önemli bir merkez oldu. Bir Orta Çağ kenti olan Sigtuna'da rastlanan en eski veriler 1,000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. İlk yıllarında 250 yıldan fazla bir kraliyet merkezi olarak bilinen şehir bir ticaret merkezi oluşuyla da çevre illerden sürekli göç aldı. Eski şehir merkezi olan Fornsigtuna, üzerine birçok yazılı eser bırakılan bir kentti.

1187 yılında Kurlandiya ve Estonya'dan saldırılara maruz kalan şehir, bu akınlar yüzünden önemini devamlı olarak yitirdi. Yakınlarda yer alan başkent Stokholm, sürekli kentten göçler aldı. 1311 yılında kentin arması yürülüğe girdi. Yüzyıllar boyunca önemini yitirmiş tarihi bir kent olarak kalan Sigtuna, günümüzde balıkçılıkla uğraşan ve 7,000 nüfuslu bir kenttir.

Kardeş kentler[değiştir | kaynağı değiştir]