İçeriğe atla

Borås

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Borås
Borås arması
Arma
İlVästra Götaland ili
BölgeVästergötland
Yüzölçümü
 • Toplam29.61 km²
Nüfus
 (2005)
 • Toplam63,441
 • Yoğunluk2142/km²
Zaman dilimiUTC+01.00

Borås, İsveç'in güneybatı kuşağında yer alan bir şehirdir.[1] Baltık Denizi kıyısının hemen arka kuşağında kurulu olan kent, nüfus bakımından İsveç'in en büyük şehirlerinden biridir.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 63.000 nüfusu olan şehir, İsveç'in ve İskandinavya'nın en büyük kentlerinden birisidir. Tarihi bakımdan oldukça köklü bir geçmişe sahip olan kent, şehir konumuna 1622'de Kral Gustav II Adolf tarafından kavuştu. Kent 17. yüzyıl boyunca gelişmesini sürdürdü ve o zamanın İskandinav kentlerine göre büyük sayılabilecek 2,000'lik nüfusa ulaştı. Kent, 1681, 1727, 1822 ve 1827'de büyük yangın felaketleriyle boğuştu. Bu yangınlar her defasında kentin tamamına yakını tahrip etti. Kent, günümüzde geniş parkları ile bilinmektedir. Bunun yanında, Göteborg ve Kalmar kentlerini bağlayan iki Demiryolunun kesiştiği yerde bulunmaktadır. Kent bu özelliğiyle İsveç'in en önemli ulaşım noktalarından biridir.

Borås, İsveç'in tekstil merkezidir. Konfeksiyon fabrikalarıyla İsveç'in en geniş ekonomilerinden biri olan kent, dışarıya da giyim ürünleri satmaktadır. Bu sanayinin dışında, Ericsson şirketi de bu kentte kuruludur. Kent, gözlemevleri ve üniversiteleriyle de tanınmaktadır. Kentte toplumsal etkinlikler oldukça yaygındır. Spor, kentte özellikle futbol alanında kendini göstermektedir. Bunun yanında hentbol, buz pateni, atletizm, masa tenisi, tenis, basketbol, voleybol gibi sporların büyük tesisleri mevcuttur.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410.