İçeriğe atla

Falun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Falun
Falun arması
Arma
İlDalarna ili
BölgeDalarna
Yüzölçümü
 • Toplam26.40 km²
Nüfus
 (2010)
 • Toplam37.291
 • Yoğunluk1,372/km²
Zaman dilimiUTC+01.00

Falun, İsveç'in orta-güney kuşağında yer alan bir şehirdir. Şehir, Göller Yöresi'nin birkaç km kuzeyinde, ormanlık bir arazi üzerine kuruludur. Falun, ayrıca Dalarna ilinin yönetim merkezidir.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyaca ünlü bakır madeni

Falun, 14. yüzyılda çevresindeki diğer iller için önemli bir market kenti olarak inşa edildi. Özellikle bölgede yer alan bakır kaynakları kenti sonrasında daha da önemli kıldı. Yapılan araştırmalara göre bu kentteki bakır madenleri, dünyanın en eski madenlerinden olduğu gibi, insan eliyle açılan en eski bakır madenidir. Kral, IV. Magnus şehrin bu özellikleri nedeniyle 1347'de bölgeyi kent konumuna aldı.

Kaynakları nedeniyle Falun devamlı olarak gelişti ve günümüzde hem İsveç'in en büyük kentlerinden biri haline geldi, hem de UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alındı. Kent günümüzde İsveç'te kış sporlarında öncü bir kent olduğu gibi, eğitim alanında önemli bir yerleşimdir. Kentte düzenli olarak İskandinav kış sporu karşılaşmaları yapılsa da, kent dünya şampiyonalarında ev sahipliği sıfatını birçok kez kaçırdı.