Gävle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gävle
Gävle arması
Arma
İlGävleborg ili
BölgeGästrikland
Yüzölçümü
 • Toplam41.79 km²
Nüfus
 (2016)
 • Toplam75,451
 • Yoğunluk1644/km²
Zaman dilimiUTC+01.00

Gävle, İsveç'in güneyinde yer alan bir şehirdir. Şehir, ülkenin doğusunda, Dalälven Nehri'nin Baltık Denizi'ne döküldüğü yerde yer almaktadır. Kent ayrıca Gävleborg ilinin yönetim merkezi durumundadır.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski şehir merkezinden bir görüntü
Kentin ünlü "yılbaşı keçisi"

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Gävle kentinin adının gavel (nehir yatağı) anlamına geldiğine inanılmaktadır. Başta Gavle-ägarna olan şehrin adı, zamanla Gavle, Gefle ve son olarak Gävle oldu. Şehir, 16. yüzyılda Baltık Denizi'nin en önemli limanlarından biri olarak kaldı. Kent, uzun ve köklü tarihi boyunca, devamlı olarak ahşap evleriyle tanınageldi. Uzun yıllar köy konumunda kalan yerleşime 18. yüzyılda, altyapısıyla bir kent inşa edildi. Kent, daha sonraları kilise, belediye binası ve belediye sarayına kavuştu.

1776 yılındaki yangından sonra kent tamamen tahrip oldu. Ancak bir süre sonra tekrar toparlandı. 1869 yılında kent tarihindeki en büyük yangın yaşanınca, kentin 10,000 olan o günkü nüfusunun 8,000'i evsiz kaldı. Kent, uzun yıllar sadece küçük düzenlemelerle kalsa da, 1950'lerde baştan sona yeniden düzenlendi. 1970'te ise kent konumuna erişti.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kent, günümüzde 60,000 nüfusa sahip büyük bir İsveç kentidir. Kentte, "yılbaşı keçisi" adlı bir gelenek yer almaktadır. Bu keçi, kentin simgelerinden birisidir. Kentte, hava yıl boyunca serin ve yağışlıdır. Ocak ayında −5 °C olan ortalama hava sıcaklığı, Temmuz ayında ise +17 °C değerine kadar çıkmaktadır. Kente yılda 600 mm yağış düşmektedir. Kentte oldukça gelişmiş bir sanayi ve ulaşım altyapısı mevcuttur. Bölgede yer alan bakır ve demir madenleri, yöre ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Kent ayrıca viskisiyle ünlüdür.

Kardeş kentler[değiştir | kaynağı değiştir]