Strömstad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Strömstad
Strömstad arması
Arma
İlVästra Götaland ili
BölgeBohuslän
Yüzölçümü
 • Toplam3.28 km²
Nüfus
 (2005)
 • Toplam11,300
 • Yoğunluk1862/km²
Zaman dilimiUTC+01.00

Strömstad, İsveç'in güneybatı kuşağında bulunan bir kenttir. Şehir, Baltık Denizi kıyısında kurulu olan bir Norveç sınır kentidir.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Strömstad, tarihî olarak bir Norveç kentidir. Ancak 1658 yılında imzalanan Roskilde Antlaşması neticesinde kent ve içinde bulunduğu Bohuslän bölgesi İsveç'e verildi. Kentin bulunduğu yerde eski dönemlerde Strömmen adı verilen bir balıkçı kasabası yer almaktaydı. Şehrin tüccarlara tanıdığı ayrıcalıklar sonucunda kısa sürede bir ticaret kenti oldu. Şehir bu süreçte büyüyerek 1676'da Kral XI. Charles tarafından kent konumuna alındı. Ancak bazı kaynaklar da bu tarihi 1672 olarak göstermektedir. Kent uzun yıllar boyunca balıkçılığın yanında, ticaret alanında da gelişti.

Kent Danimarka ve Norveç'e karşı İsveç'in güneybatıdaki en önemli merkezlerinden biri olarak kaldı. Kent nüfusu, 300 civarındayken, 1805 yılına gelindiğinde 1,100'e kadar çıktı. Kaplıcalarıyla ünlü olan Strömstad, bir diğer iş alanında daha gelişme gösterdi. 1917 yılında yapılan nüfus sayımlarında kentin nüfusu 2,949'a kadar yükseldi. Şehir ayrıca yat limanıyla da yeni gelişmeler gösterdi.