Anthemios (matematikçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Trallesli Anthemius sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Trallesli Anthemius (YunancaἈνθέμιος από τις Τράλλεις; y. 474 – y. 558), Konstantinopolis (günümüzde İstanbul) şehrinde bulunan Ayasofya Katedrali'ni, İsidoros ile birlikte tasarlayan Yunan mimar.

Anthemius, Konstantinopolis'te geometri profesörüydü. Eğitimli bir aileden geliyordu. Fizikçi Trallesli Stephanus'un beş çocuğundan biriydi. Kardeşlerinden Dioscorus, Tralles'te babasının mesleğinde devam etti, Alexander, Roma'da zamanının en meşhur tıpçısı oldu, Olympius, Roma Hukuku konusunda en deneyimli kişiydi ve Metrodorus ise Konstantinopolis'te seçkin gramerciydi.

İmparator I. Justinianus, 532 yılında yaşanan Nika ayaklanması sırasında tahrip olan 4. yüzyılda yapılan Konstantinopolis Bazilika'sının yeniden inşası için emir verdi. Miletli İsidoros ile beraber Trallesli Anthemius'u görevlendirdi. Kilise için yaptığı cüretli planlar, bilgi ve gözüpekliğini gösterir. Bilgisi, mühendisliğe de uzanır, Daras'ta bulunan sellere karşı yapılan bentleri tamir etmiştir.

Anthemius, yetenekli bir matematikçiydi. İp ile Elipsin çizilmesi kavramını belirlemiş [1] [1] ve Ayasofya'nın iyi tasarlanmış kubbelerinde kullanılmış konik kesitler üzerine bir kitap yazmıştır. İbn-i Heysem gibi İslam matematikçilerine atfedilen mekanik aletlerinin kurulumunu çalışmalarında derlemiştir. "Yanan camlar üzerine" isimli bilimsel eserinin bir bölümü (Modern YunancaΠερί παραδόξων μηχανημάτων "İlginç Makinalar Üzerine") 1777 yılında L. Dupuy tarafından yeniden yayınlanmış ve 1786 yılında Histoire de l'Academie des Instrumentistes eserin 42. cildinde adı geçmiştir. A. Westermann, 1839 yılında yayınladığı revize baskısında Trallesli Anthemius'un "Hayret uyandıran Yunan yazarları" (Modern YunancaΠαραδοξογράφοι (Scriptores rerum mirabilium Graeci) isimli eserini sunmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Boyer, Carl Benjamin (1991). Revival and Decline of Greek Mathematics. s. 109. The commentary by Eutocius on the Conics of Apollonius was dedicated to Anthemius of Tralles (t534), an able mathematician and architect of St. Sophia of Constantinople, who described the string construction of the ellipse and wrote a work On Burning-mirrors in which the focal properties of the parabola are described.
    Anthemius 534'ten sonra fakat 558'ten önce ölmüştür, cf. Oxford Bizans Sözlüğü
     

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Huxley, G.L. (1970). "Anthemius of Tralles". Dictionary of Scientific Biography. 1. New York: Charles Scribner's Sons. ss. 169–170. ISBN 0684101149. 
  • T L Heath, A History of Greek Mathematics(2 Vols.) (Oxford, 1921)
  • G L Huxley, Anthemius of Tralles (Cambridge, Mass., 1959).
  • Boyer, Carl B. (1991). A History of Mathematics (Second Edition bas.). John Wiley & Sons, Inc. ISBN 0471543977.