Londra metrosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Londra Metrosu
Underground.svg
Hat sayısı 11
İstasyon sayısı 270
Günlük ort. yolcu 2,95 milyon kişi
Açılış 10 Ocak 1863
İşleten Transport for London
Transport for London resmî genel ağ sayfası

Londra metrosu (İngilizce: London Underground), Birleşik Krallık'ın başkenti Londra ve yakın çevresindeki Essex, Hertfordshire ve Buckinghamshire kentlerini birbirine bağlayan raylı toplu taşıma sistemidir. 1863 yılında kullanıma giren metro, dünyanın en eski yeraltı ulaşım sistemi olarak bilinmektedir. Londra metrosu ayrıca dünyada elektrikli trenin kullanıldığı ilk hattır.

Londra Metrosu'nun ilk hatları çeşitli özel şirketler tarafından açılmıştı. Ana demiryolu hatlarının yanı sıra, 1933 yılında toplu ulaşımın bir parçası olarak kullanılmaya başlandı.

Sistemde toplam 270 istasyon vardır. Hatların toplam uzunluğu 400 kilometredir. Bu uzunlukla Şangay metrosundan sonra dünyanın en uzun ikinci metrosu sistemidir. Sistemin %45'i yeraltı tünellerinden oluşmaktadır.

2007 yılında metronun kullanımı yıllık 1 milyar kişiye çıktı. Böylece Londra Metrosu, Paris ve Moskova metrolarından sonra Avrupa'nın en kalabalık üçüncü metrosu oldu. Bugün günde 4,8 milyon yolcu taşımaktadır. Dünyanın en yoğun 11. metro sistemidir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]