İçeriğe atla

Londra Meclisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Londra Meclisi
London Assembly
Tür
Tür
Başkanlık
Grup Başkanları
Yapı
Sandalye25
Siyasi gruplar
  •   İşçi Partisi (11)
  •   Muhafazakâr Parti (8)
  •   Yeşil Parti (3)
  •   Liberal Demokratlar (2)
  •   Reform UK (1)
Seçimler
Son seçim
2 Mayıs 2024
Sonraki seçim
4 Mayıs 2024
Toplantı yeri
Londra Belediye Binası, Newham, Londra
Website
Resmi internet sitesi

Londra Meclisi (İngilizceLondon Assembly), Büyük Londra İdaresi'nin bir parçası, Londra Belediyesi'nin aktivitelerini inceleyerek, üçte iki çoğunluk ile belediyenin yıllık bütçesini değiştirmek ve belediyenin yasa tasarısı stratejilerini reddetmek için gereken güce sahip olan seçilmiş bir zümredir. Meclis 2000 yılında kuruldu. Merkezi, Thames Nehrinin güneyinde, Tower Bridge'e yakın olan South Bank'te bulunan City Hall'dur. Meclis aynı zamanda Londralılar açısından diğer konuların (ulaşım, çevresel hususlar, vb...) önemini de inceler, bu konudaki bulguları ve tavsiyeleri yayımlar ve belediyeye bu konuda bir öneri sunar.

Londra Seçimleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Londra Seçimleri, seçim görevlisinin rehberliği altında tüm Londra seçimlerinin uyumunu sağlayan bir topluluktur. 2 işlevi vardır: Birincisi; Londra'nın alt yerleşim birimleriyle birlikte hareket ederek, Londra Belediyesi, Londra Meclisi ve Avrupa Seçimlerini denetlemek, İkincisi; seçimi, sürecini ve sonucunu halka ilan etmektir. 2003 yılında kurulmuştur.

Meclis üyeleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Meclis, orantılı temsilin eklemeli üye sistemi kullanılarak seçilen 25 üyeden oluşur. Seçimler 4 yılda bir yapılır (Belediye başkanlığı ile aynı sürede). Her biri bir üye seçen 14 seçim bölgesi ve kullanılan oyların oranlarına göre D'Hondt sistemi ile seçilen 11 başka üyeye sahiptir. Partiler koltuk sahibi olabilmek için, parti listesi oylarının en az %5'ini kazanmalıdırlar. Üyeler normalin üstünde bir sıfata (AM) sahiplerdir. Bir Londra Meclisi üyesi'nin yıllık ortalama maaşı 54.000 Sterlin'dir.