Tower Bridge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kule Köprüsü'ne kuzey doğusundan bir bakış
Kule Köprüsü'nün hava karardıktan sonra aldığı hâl

Tower Bridge (Türkçe anlamı: Kule Köprüsü), Birleşik Krallık'ın Londra şehrinde Thames Nehri üzerinde yer alan bir köprüdür.

Londra Kulesine yakın olduğu için "Kule Köprüsü" olarak adlandırılmıştır. 1894'te kullanıma açılan köprü, Baskül köprü türü köprülerin en ünlülerinden biridir. Köprü yüksek seviyeden iki yatay yürüyüş yolu ve aşağıdan bir araba yoluyla birbirine bağlanmış iki kuleden oluşur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Londra'nın doğusunda gelişen ticaret nedeniyle 1870'lerde bir köprünün inşasına gerek duyuldu. 1870 yılında sualtından geçen tüp yapılmıştı ama sadece yaya trafiğine açıktı ve yetersiz kalmaktaydı. Diğer yandan, o bölgede klasik bir köprü inşası da mümkün değildi. Çünkü klasik bir köprü, Londra Köprüsü ile Londra Kulesi arasında limana erişimi engellerdi.

1876 yılında açılan köprü proje yarışmasının sonucunda, Horace Jones'un köprü projesi kabul edildi (1884).

İnşası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kule Köprüsü'nün inşası (iç görünüm)
Kule Köprüsü'nün inşası (dış görünüm)

Köprünün inşası 1886 yılında başlayıp 8 yıl sürdü. Köprü, nehrin iki yakasındaki iskelelere birer köprü inşa edilmesini, köprülerin arasındaki yolun iki kanat halinde 83° açı ile açılarak nehir trafiğine izin vermesini öngörüyordu. O dönemde köprü kanatlarının açılması hidrolik bir düzenekle sağlanmaktaydı. Bugün, hidrolik sistemin yerine elektrikli bir sistem kullanılmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]