Holland Park (Londra)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Holland Park
Borough Kensington ve Chelsea Kraliyet İlçesi ve aynı adlı park.
Holland Park
Holland Park' da bulunan, Henry Vassall-Fox heykeli
Ülke, şehirİngiltere Londra
CountyGreater Londra
OSND yer tanımıTQ246798
Polis BirimiLondra Metropolitan PT (Scotland Yard)
İtfaiyeLondra
AmbulansLondra
Posta Kodu Alanı
Londra
Alan kodu020

Holland Park, İngiltere, Londra'nın batısında, Kensington ve Chelsea Kraliyet İlçesinde yer alan bir bölge ve kamusal bir parktır.

Holland Park geniş ve cazip görünümü ile meşhurdur, geniş Victoria devri kasaba evleri ve yüksek sınıf alışveriş yerleri ve lokantaları ile bilinir. Holland Park civarında, Kensington Yüksek Caddesi, Notting Tepesi, Holland Park Sokağı, Westbourne Korusu, Clarendon Kavşağı ve Ledbury Yolu gibi birçok beğenilen alışveriş adresleri bulunmaktadır.

Resmi sınırları bulunmasa da, kabaca Kensington Yüksek Caddesi güney yönünde, Hollan Caddesi batısında, Hollan Park Sokağı kuzeyinde ve Kensington Kilisesi Caddesi doğusunda bulunur. Holland Park Sokağı dört nüfus sayım mıntıkasına sınırdır; Norland, Holland, Pembridge ve Campden.

Holland Park (halk parkı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Holland Park yaklaşık olarak 22 hektar alanı kaplamakta[1] ve Batı Londra' nın en huzurlu ve romantik parklarında birisi olarak kabul edilmektedir.

Parkın kuzey yarısı yarı vahşi ağaçlık alan, merkezinde bulunan Holland Evi etrafındaki birkaç bahçelik ise biraz daha resmi alan ve en güney kısmı ise spor amaçlı gelen ziyaretçiler tarafından kullanılmaktadır.

Holland Köşkü, II. Dünya Savaşı döneminde 1940'ta bombardımanda yıkıma uğradı, ancak kalıntıları 1952' de özel mülkiyetin sahibi olan İlchester'li 6. Earl'den Londra County Konseyi tarafından satın alındı.[2] Park meşhur bir sera, dev bir satranç seti, bir kriket sahası, tenis kortları, bir Japon Bahçesi, bir öğrenci yurdu, Londra'nın en iyi tasarlanmış bir çocuk oyun alanı, sincaplar ve bir Londra Parkı için etkileyici olan tavuskuşlarını barındırmaktadır.

2010'da parkın bir kısmı ısırgan vb. otlardan mıntıkayı temizlemeleri için domuzlara ayrıldı, takip eden 12 ay içinde alan otlardan bu şekilde temizlendikten sonra kır çiçekleri ve bitki örtüsü içeren yeni bir çayır oluşturuldu. Bugün Holland Evinin kalıntıları, Holland Park Operasının yeri olan açık hava Holland Park Tiyatrosuna arka zemin olarak kullanılmaktadır. Yeşil çatılı Commonwealth Enstitüsü parkın güneyinde uzanmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Holland Park'ta bulunan Kyoto Bahçesi

19. yüzyıla kadar bölge kırsal alan idi. Alanın çoğunluğu 1. James dönemine ait Holland Köşkü olarak isimlendirilen köşke ait toprak parçası idi.

Yüzyılın sonraki on yılları boyunca el değiştiren arazinin sahipleri dış cephelerde kalan kısımlarını ikametlerin inşası için satışa çıkardılar ve bölge ismini burada bulunan evden aldı. Park bugün daha önce köşkün geçmişte hiçbir zaman parçası olmamış bir kısım alanı da içermektedir.

Holland Park, şimdilerde evleri 10 milyon Pound'dan fazla değerle satışa çıkarılan Londra' nın en pahalı ikamet alanlarından birisidir. Bazı ülkeler Büyükelçiliklerini burada sürdürmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Parks & Gardens UK Holland Park, Kensington, England". web page. Copyright Parks and Gardens Data Services Ltd. 2012. 29 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2013. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2013.