Tate Britain

Koordinatlar: 51°29′28″K 0°07′40″B / 51.49111°K 0.12778°B / 51.49111; -0.12778
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tate Britain
Harita
Açılış1897
KonumMillbank, Londra, İngiltere
Koordinatlar51°29′28″K 0°07′40″B / 51.49111°K 0.12778°B / 51.49111; -0.12778
Ziyaretçi5.318.688 (2012)[1]
YöneticiPenelope Curtis[2]
Toplu ulaşımPimlico
Resmî sitetate.org.uk/britain
Tate bünyesindeki diğer müzeler
Tate Britain ana binasi ek olan "Clore Gallerisi"

Tate Britain galerisi Büyük Britanya’nın başkenti Londra’da yer alan Britanya ulusal sanat eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Bu sanat galerisi kamusal olarak idare edilen Tate Muzeler Kurumu'nun bir kısmı olup bu kuruma dahil olan diğer sanat galerileri şunlardir: Londra'da Tate Modern, Liverpool'da bulunan Tate Liverpool; güneybatı İngiltere'de Cornwall'da St. Ives kentinde bulunan Tate Saint Ives ve sanal alanda "online" bulunan Tate Online. "Tate Britain" Londra'da Thames Nehri yakınlarında Londra metrosunun "Pimlico" istasyonu yanında "Millbank" mevkiinde ve 2000'de Tate Modern sanat galerisi açılan kadar Britanya asıllı ve modern sanat galerisi olarak kullanılmış bir binada konumlanmıştır. "Tate" Müzeler Kurumu'nin en eski kısmı olup 1897'de "Britanya Güzel Sanatlari Millî Galerisi (National Gallery of British Art)" adıyla açılmıştır ve sonradan bu galerinin hamii olan Sır Henry Tate anısına "Tate Galerisi" olarak isimlendirilmiştir. Ünlü Britanyalı ressam olan J.M.W. Turner (1775-1851) tarafından ülkeye miras bırakılan eserleri sergilemesi dolayısıyla çok ün kazanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tate Britain Galerisi ilk binaları Londra'da Millbank mevkiinde ve eski "Millbank Hapisanesi"'nin bulunduğu mevkide 19. yüzyıl sonlarında yapılmıştır. Binanın yapımına 1893'te başlanmış ve galeri 21 Temmuz 1897'de "Britanya Güzel Sanatları Millî Galerisi (National Gallery of British Art)" adıyla işleve girmiştir. Binanın neo-klasik mimarı üslubuna göre kurulmuş merdivenli sütunlu girişli ve arkada bulunan kubbeli bina "Sidney R.J.Smith" adlı mimar tarafından tasarlanmış ve "Henry ve Higgs" yapım şirketi tarafından bina edilmiştir.

Yıllar geçtikçe galeri binasına değişiklikler ve eklentiler yapılmıştır. Binanın merkezinde bulunan heykel galerisinin tasarımını "John Russell Pope" adlı mimar yapmıştır. Bina Thames Nehri sellerinden hasar görmüştür. II. Dünya Savaşı sırasında bu müzede bulunan eserler Galler ülkesinde mağaralarda saklanmış olmakla beraber, bazı eserler (örneğin Stanley Spencer'in çok büyük tabloları) için özel emniyet duvarları yapılmıştır. Bina bu savaşta uçak bombardımanından çok büyük olmasa da hasar görmüştür. Ressam J.M.V.Turner'ın Britanya'ya miras bıraktığı eserlerin tümünün ana binalarda sergilenmesi imkânsız olduğu için 1987'de sadece bu eserleri sergilemek için mimar James Stirlin tarafından tasarımlanan Clore Galerisi eki yapılmıştır.

Galerinin binasının finasmanın sağlayan; galeriye önemli koleksiyonunu bağışlayan büyük bir şeker şirketi sahibi olan Sır Henry Tate'in anısına sonradan "Tate Galerisi" olarak anılmaya başlanmıştır. İlk önce galerinin koleksiyonun ağırlığı o zamanki "modern" sanat olan Kraliçe Viktoria dönemi güzel sanatları idi. Galeri 1954e kadar Britanya Millî Galerisi" tarafından idare edilmekteydi ve bu yıldan sonra kendine özel bir idare kuruldu.

2000 yılına kadar binada iki değişik grup eser sergilenmiştir: "Britanya" asıllı güzel sanat eserleri ve batı dünyasının "Modern" sanat eserleri. Mart 200de "batı dünyasının modern" sanat eserleri Londra'da eski bir elektrik santrainin restorasyonu ile yeniden kurulan "Tate Modern" galerisine nakledilmiş ve eski binalar sadece tarihsel ve günümüzdeki "Britanya Güzel Sanatları" sergilemesi için kullanılmaya başlanmıştır.

"Tate Britain" kurulduktan sonra iki genel bölümde eserler sergilenmiştir: "devamlı koleksiyon sergisi" ve "dönemlik geçici sergiler".

Devamlı koleksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Tate Britain Galerisi'nin en önemli kısmı 1500 yıllarından günümüze kadar dönem içinde ortaya çıkarılan tarihsel Britanya güzel sanatlarının kamu için satın alınmış ve devamlı koleksiyona eklenmiş olanlarının sergilendiği kısımlardır. Böylece devamlı koleksiyon sergisi hem tarihi hem de günümüzdeki modern sanat eserlerini içermektedir. Bazı önemli sanatkarlar için özel tek bir sergi odası ayrılmıştır (örneğin Tracey Emin, John Lathom, Douglas Gordon, David Hockney, Peter Blake, Francis Bacon vb.). J.W.Turner eserleri için özel bir ek "Clore Galerisi" bulunmaktadır. Bu sergilerde zaman zaman değişiklikler yapılması da on görülmüştür.

Tate Britain galerisinde bulunan devamlı sergilerden bazı seçilmiş sanat eserlerini hazırlayan sanatkarlar ve eser isimleri:

 • William Hogarth : "The Painter and his Pug (Ressam ve köpeği)]]"
 • William Blake : "Newton"
 • George Stubbs: "Horse Attacked by a Lion (Bir arslan hücumuna uğrayan at)"
 • Thomas Gainsborough: "Giovanna Baccelli"
 • John Constable: "Sketch for Hadleigh Castle (Hadleigh Castle malikanesinin bir eskizi)"
 • John Martin: "The Great Day of His Wrath (Gazebi için bir büyük gün)"
 • John William Waterhouse: "The Lady of Shalott (Shalott ledisi)"
 • John Everett Millais: "Ophelia"
 • Henry Wallis: "The Death of Chatterton (Chatterton'un ölümü)"
 • Dante Gabriel Rossetti: "Beata Beatrix"
 • J.M.W. Turner: "The Golden Bough (Altından dal)"
 • Mark Gertler: "The Merry-Go-Round (Atlı karınca)"
 • Stanley Spencer: "The Resurrection, Cookham (Kıyamet Günü, Cookham)"
 • J.M.W. Turner: "Norham Castle, Sunrise (Norham Castle'da gün doğumu)"
 • Francis Bacon: "Three Studies for Figures at the Base of a Crucifixion (Bir çarmıha gerilme olayında üç figür için etüd)"
 • Joshua Reynolds: "Colonel Acland and Lord Sydney, 'The Archers' (Albay Acland ve Lord Sydney Okçular)"
 • 17. Yüzyılda Adı Bilinmeyen bir Ressam: "The Cholmondeley Ladies (Cholmondsay ledileri)"
 • David Bomberg, "The Mud Bath (Çamur banyosu)"
 • Henry Moore: " Recumbent Figure (Yatan figür)"
 • James McNeill Whistler: "Nocturne: Blue and Gold – Old Battersea Bridge (Noktürn: Mavi ve sarı - Eski Battersea köprüsü)"

Geçici sergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tate Britain Galerisi her yıl, çok kere büyük tartışma ortaya çıkaran, "Turner Ödülü" sergisini göstermekte ve bu sergiye Tate Britain direktörü idaresinde bir sanat jürisi tarafından seçilmiş 50 yaş altında bulunan 4 sanatkar aday gösterilip bunlardan birisine ödül verilmektedir. Bu sergi Mayıs'ta seçilip isimleri açıklanan 4 sanatkar adayın Ekim'de eserlerinin sergilenmesine başlanmısını ve Aralık'ta ödülün açıklanamsi etaplarını içermekte ve her etap çok geniş medya ilgisi ve tenkiti çekmektedir.

Tate Britain Galerisi her üç yılda bir, misafir bir sanat "küratör"'ünün seçtiği eserlerin sergilemesini sağlayan "Triennial Sergi" adı verilen bir sergi açmaktadır.

Tate Britain Galerisi her yıl içinde "Art Now (Günümüzdeki Güzel Sanatlar)", "Duveens Commissions (Duveens Siparişleri)" gibi genel adlı sergiler hazırlanmaktatir. Ayrıca özel Britanya asıllı sanatkarların gelişmelerini gösteren sergiler de yıl içinde gösterilmektedir; örneğin 2011'de "Voratizm", "John Martin" ve "Barry Flanagan" sergileri planlanmıştır.

Tate Britain Galerisi her ayın ilk günü çocuk ve gençlere hitap eden "Late at Tate Britain" adlı "performans sanatı", "müzik konseri"; özel yarı giriş fiyatlı sergiler de tertip etmektedir.[3]

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "VISITS MADE IN 2012 TO VISITOR ATTRACTIONS IN MEMBERSHIP WITH ALVA". Association of Leading Visitor Attractions. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2013. 
 2. ^ Press Release: New Director of Tate Britain Appointed 6 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Tate online, 11 Kasım 2009. Erişim tarihi: 11 Şubat 2010.
 3. ^ "Eğitim", Tate online 19 Ocak 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..