Londra Antlaşması (1604)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Müzakerelerin bir resmi

Londra Antlaşması, 28 Ağustos 1604 tarihinde (Jülyen takvimine göre 18 Ağustos) imzalanan ve İngiliz-İspanyol Savaşı'nı bitiren antlaşma. Müzakereler Londra'daki Somerset House'ta yapıldı ve bazı kaynaklarda "Somerset House Konferansı" olarak adlandırılmaktadır.

Kraliçe I. Elizabeth'in 1603 yılındaki ölümünden sonra tahta geçen I. James uzun süren ve yorucu savaşı bir an önce sonlandırmak üzere çalışmalara başladı. II. Felipe döneminde başlamış olan savaşa İspanyol tarafında kumandanlık eden kral III. Felipe bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladı ve bunu izleyen zor müzakerelerin başlatılmasını emretti.

İngiliz-İspanyol Savaşı Fransız Din Savaşları, Hollanda'daki Seksen Yıl Savaşı ve İrlanda'daki Dokuz Yıl Savaşı'yla bağlantıları olan karmaşık ve istikararsız bir savaştı. Antlaşmanın şartları 1585'te imzalanan Nonsuch Antlaşması'ndan beridir İngilizlerin Hollandalılara isyanlarında devam eden yardımlarının ve İspanyol deniz ticaretine yapılan saldırıların sonunu getirmesi nedeniyle İspanya için kazançlıydı. Ama bunların yanında antlaşmada İspanya İngiltere'ye Katolikliği yeniden getirme yönündeki çabalarını sona erdirmeye söz verdi. Antlaşmanın imzalanmasının ardından İngiltere ve İspanya 1625 yılına kadar birbirleriyle barış içerisinde kaldılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]