Taht Oyunları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taht Oyunları
A Game of Thrones
Taht-Oyunlari.jpg
Taht Oyunları Kapağı
Yazar George R. R. Martin
Çevirmen Sibel Alaş
Kapak sanatçısı
Berna Özbek Keleş
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Tür Fantezi
Yayım 1999
Yayımcı Bantam Spectra (ABD) & Voyager Books (BK)
Sayfa 847
Buz ve Ateşin Şarkısı serisi
Taht Oyunları Kralların Çarpışması

Taht Oyunları (İngilizceA Game of Thrones), Amerikan yazar George R. R. Martin'in yazmakta olduğu epik fantezi roman serisi Buz ve Ateşin Şarkısı'nın ilk romanıdır. İlk defa 6 Ağustos 1996'da yayımlandı. Roman, 1997 Locus Ödülü'nü kazandı[1] ayrıca 1998 Nebula Ödülü[2] ile 1997[1] Dünya Fantezi Ödülü'ne aday gösterildi. Romandaki Daenerys Targaryen bölümlerini içeren Blood of the Dragon kısa romanı, En İyi Kısa Roman dalında 1997'de Hugo Ödülü'nü kazandı. Ocak 2011'de roman, New York Times en çok satanı oldu[3] ve Temmuz 2011'de bir numaraya yükseldi.[4]

Romanda, çeşitli bakış açısı ve olay örgüsü mevcuttur. Martin, önemli Westeros, Duvar ve Targaryen hanedanlarını tanıtarak giriş yapmaktadır. Romana dayanılarak ticari kart oyunu, masa oyunu ve rol yapma oyunu gibi birçok yan ürün piyasaya sürüldü. Ayrıca 17 Nisan 2011'de ilk bölümü yayınlanan aynı adlı HBO dizisinin ilk sezonu romana dayanılarak uyarlandı.

İsmin kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanın adı, romandaki karakterlerden biri olan Cersei Lannister'ın kocasının arkadaşı Eddard Stark'ın kendisini krala karşı ihanet, zina ve ensest ilişki ile suçlamasından sonra Stark'a söylediği sözlerden gelmektedir. Ve "Eğer taht oyunu oynuyorsan ya kazanır ya ölürsün. Hiçbir orta yol yoktur." diye belirtir.[5]

Daha evvel, Jorah Mormont, Daenerys Targaryen'a, "Sıradan insanlar yağmur, sağlıklı çocuklar ve hiçbir zaman bitmeyen bir yaz için dua ederler. Barış içinde oldukları süresince yüksek lordların taht oyunlarını oynamalarını önemsemezler." der ve "Hiçbir zaman barış içinde değildirler." diye ekler.[6]

Bakış açısı karakterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaptaki her bölüm, tek bir karakterin üçüncü şahıs bakış açısıyla anlatılmaktadır; kitap sekiz ana karakterin bakışıyla sunulmaktadır. Ayrıca, küçük bir karakterin bakışıyla bir prolog mevcuttur. Bölüm başlıkları, bakış açısına sahip karakterin adını içermektedir.

 • Prologu: Gece Nöbetçilerinden biri olan Will.
 • Eddard Stark, Kuzey Warden ile Winterfell lordu, Kral Eli.
 • Cateyln Stark, Tully hanedanından ayrıca Eddard Stark'ın karısı.
 • Sansa Stark, Eddard ile Catelyn Stark'ın büyük kızı.
 • Arya Stark, Eddard ile Catelyn Stark'ın küçük kızı.
 • Bran Stark, Eddard ile Catelyn Stark'ın yedi yaşındaki oğlu.
 • Jon Snow, Eddard Stark'ın başka bir anneden olan çocuğu.
 • Tyrion Lannister, bir cüce, Cersei Lannister ile ikizi Jaime'in kardeşi, Lord Tywin Lannister'ın oğlu.
 • Daenerys Targaryen, Stormborn, Ejderhakayası'nın prensesi ve ağabeyi Viserys Targaryen'dan sonra Targaryen tahtının varisi.

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Taht Oyunları, 17 Nisan 2011 tarihinde yayınlanmaya başlanan Taht Oyunları adında on bölümlük bir HBO dizisi olarak uyarlandı. Dizinin ilk sezonu Game of Thrones adıyla yayınlandı. Dizi; Belfast, Kuzey İrlanda ile Mdina, Malta'da filme alındı ve Eddard Stark rolüyle Sean Bean, Catelyn Stark rolüyle Michelle Fairley, King Robert Baratheon rolüyle Mark Addy, Tyrion Lannister rolüyle Peter Dinklage ve Khal Drogo rolüyle Jason Momoa oyuncu kadrosunda yer alan kişilerden oldu. Ayrıca bir çizgi roman serisine de adapte edildi.

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "1997 Award Winners & Nominees". Worlds Without End. 20 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2009. 
 2. ^ "1998 Award Winners & Nominees". Worlds Without End. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2009. 
 3. ^ Taylor, Ihsan. "New York Times bestseller list, 2 January 2011". Nytimes.com. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2011. 
 4. ^ Taylor, Ihsan. "New York Times bestseller list, 10 July 2011". Nytimes.com. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2011. 
 5. ^ A Game of Thrones, p. 488 (paperback, Bantam Books, NY, 978-0-553-59371-6. Copyright 1996. Bantam mass market edition April, 2012. This is at the end of the Eddard chapter (no number) set the godswood at King's Landing after Eddard is named Hand. Eddard's sense of duty and his compassion for his king and his king's children, then leads him to attempt a middle ground, which shortly indeed results in his death.
 6. ^ A Game of Thrones, p. 233 (paperback, Bantam Books, NY, 978-0-553-59371-6. Copyright 1996. Bantam mass market edition April, 2012.