Buz ve Ateşin Şarkısı karakterleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Buz ve Ateşin Şarkısı hanedanları sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Buz ve Ateşin Şarkısı karakterleri, George R. R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde geçen kurgusal hanedanların ve karakterlerin bir listesidir. Başka hanedandan birileriyle evlenen kadınlar kendi atalarının hanedanında gösterilmiştir.

İçindekiler

Arryn hanedanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arryn hanedanı arması

Arryn hanedanı Vadi'nin soylu hanedanlarındandır. Pek çok küçük hanedan kendilerine sadakat yemini etmiştir. Genellikle Kartal Yuvası'nda yaşarlar ama kışın başka bölgeye yerleşirler.Çünkü Kartal Yuvası'nın rakımı kışın burada yaşamaya imkan vermemektedir. Mühürleri mavi gökyüzü üzerinde beyaz bir ay ve şahindir. Sloganları As High as Honor (''Onur Kadar Yüksek)'tir. Soyları Westeros'u ele geçiren eski Andal kavmine dayanır. Upcliff, Melcolm, Waynwood, Baelish, Hardyng, Royce, Templeton, Egen, Lynderly, Redfort, Coldwater, Tollet, Corbray, Belmore, Sunderland ve Hunter haneleri Arryn hanedanına bağlıdır.

Jon Arryn[değiştir | kaynağı değiştir]

Vadinin lordu ve Kral elidir. Lysa Tully tarafından zehirlenerek öldürülmüştür. Karısı Lysa Tully ve oğlu Robert Arryndir. Robert in isyanında Robert ve Ned'i destekleyip isyanın başarılı olmasında büyük rol oynamıştır.

Robert Arryn[değiştir | kaynağı değiştir]

Annesi Lysa Arryn'in dikkatli gözleri altında son derece muhafazalı bir hayat yaşayan Jon Arryn oğlu Robert Arryn. Babasının Lysa Arry tarafından zehirlenmesiyle Arryn hanesinin lordu olmuştur. Doğunun Muhafızı'dır.

Baratheon hanedanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Baratheon hanedanı arması

Baratheon hanedanı Fırtına Topraklarındaki diğer hanedanların kendilerine sadakat yemini ettiği soylu bir hanedandır. Hanedanın merkezi Fırtına Burnu'dur. Arması altınlar üzerinde taç giyen siyah bir geyiktir. Sloganları "Ours is the Fury (Gazap Bizimdir)"dir. Robert isyan ederek Stark, Tully, Arryn ve Lannister'ların yardımıyla Kralın Toprakları'ndaki demir tahtı ele geçirerek hanedanını kraliyet ailesi yaptı.

Robert Baratheon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral I.Robert Baratheon hanesine mensup olan ilk kraldır. Krallığını Targaryen Hanesi'ne başlattığı isyanla kazanmıştır. Bu isyanda en büyük yardımcıları kardeşi Stannis Baratheon, çocukluk arkadaşı Eddark Stark(Ned Stark) ve ikisini büyüten Jon Arryn ve Hoster Tully'dir. Baratheon,Stark,Arryn ve Tully gibi büyük hanelerin ayaklanmasının sonucu Üç Dişli Mızrak nehrindeki savaşta Robert Baratheon'un Rhaegar Targaryen'i çekiciyle tek darbede öldürmesi ve isyancıların Targaryenleri yani kraliyeti mağlup etmesiyle isyan başarılı olur. Robert isminin ilk adıyla anılan yani I.Robert olarak tahta geçer. Aegon'un karaya Westeros'a ayak basmasından tam 299 yıl sonra da domuz avında bir domuz tarafından ağır yaralanır ve yatağında ölür. Ölümü 5 kral savaşını başlatır ve yedi krallıkta kaosa neden olur.Ancak bu savaşı başlatan asıl ölüm Robert'ın öz oğlu olduğu sanılan Joffrey Baratheon'un Ned Stark'ın boynunu vurdurmasıdır.

Joffrey Baratheon[değiştir | kaynağı değiştir]

Joffrey Baratheon resmi olarak Robert Baratheon'un oğlu olmasına rağmen gerçekte annesinin ikiz kardeşi Jaime Lannister'ın oğludur. Joffrey, Robert Baratheon ölene ve tahta geçene kadar makul karşılanabilecek dengesiz davranışlar sergileyen bir karakterdi. Ancak tahta geçişinden sonra Joffrey tam anlamıyla psikopatlaştı. Kendisini her şeyden üstün görmeye, istediği her şeyi yapmaya hakkı olan biri sandı. Ancak Tyrion Lannister'in kralın sağ kolu olup Joffrey'i hizaya sokmasıyla dayısının korkusundan biraz uslanmaya başladı. Joffrey bir Lannister olarak sarı saç, mavi göz ve güzel bir yüze sahiptir. Joffrey'in ilk savaşı Karasu Savaşı'dır. Savaş sırasında askeri açıdan yaptığı hiçbir şey yoktur. Savaş sırasında kaleye geri dönmüştür. Bu nedenle askerlerin cesareti kırılmıştır. Ama bu esnada kralın dayısı ve kralın sağ kolu komutayı eline almıştır ve savaş sırasındaki stratejik hamleleri önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca Tywin Lannister, Tyrell hanesi ve askerleri ile birlikte savaşa gelerek kuşatmayı kaldırmıştır. Joffrey Baratheon düğününde Olenna Tyrell ve Serçeparmak'ın işbirliğiyle öldürülmüştür. Kraliçe Cersei suçu Tyrion Lannister'a atmıştır.

Myrcella Baratheon[değiştir | kaynağı değiştir]

Robert Baratheon'ın tek kız çocuğu. Aslında diğer kardeşleri gibi Jaime Lannister'ın kızıdır. Tyrion Lannister tarafından Doran Martell'in oğlu ile nişanlanmak üzere Dorne'a gönderilmiştir. Ve 5. sezonda ölmüştür

Tommen Baratheon[değiştir | kaynağı değiştir]

Serçe Parmak tarafından öldürülen Joffery Baratheon'dan sonra tahta geçen küçük kardeştir. Aslında o da Joffery ve Mycella Baratheon gibi Jaime Lannister'ın oğludur. Joffrey'in ölümünden sonra demir tahta geçen Tommen Baratheon Yedi Krallık'ın kralı olur.

Renly Baratheon[değiştir | kaynağı değiştir]

Game of Thrones dizi karakterlerinden Robert Baratheon ve Stannis Baratheon‘ın en genç kardeşleri olan Renly, Storm’s End (Fırtına Sonu)‘in Lordu ve Kral'ın Küçük Konsey'inde kanundan sorumlu kişidir. İki abisinden de daha kaygısız ve rahattır; savaşlar yerine turnuvalar ve şölenlerle ilgilidir. Kolayca insanların sevgisini kazanabilir, sempatiktir. Robert’ın ölümünden sonra Joffrey‘nin krallığını reddedip şehri terk etmiştir.Renly, uzun boyu, omuzlarına düşen siyah saçları ve mavi gözleri ile çok yakışıklı ve karizmatik bir insan olarak tasvir edilir. Adeta Robert Baratheon’ın gençlik halidir.Renly kitaba göre kanunları yoksayıp kendini kral ilan etmiştir. Kral için verilen 5 Kral Savaşları sırasında esrarengiz bir biçimde ölene kadar Storm's End ve Highgarden tarafından desteklenmiş ve 5 kraldan ölen ilk kişidir. Renly abileri Stannis ve Robert'ın aksine savaş tecrübesi olmayan bir kişiliği olmasına rağmen kendini bir savaşın içinde bulmuş ve henüz büyük bir savaş görmeden öldürülmüştür.

Stannis Baratheon[değiştir | kaynağı değiştir]

Stannis Baratheon Beş Kral Savaşı sırasında Ejdarha Kayası'nın desteği alarak kendini kral ilan eden ve kanunlara göre de tahtın sahibi olan karakterdir. Stannis mükemmel bir asker olmasına mukabil berbat bir politikacıdır. Stannis'in bağlanma, sevme gibi hisleri yoktur. Stannis kanunlara göre yaşayan nadir insanlardan biridir. Selyse Florent ile evlidir, ancak duygu yoksunu olan Stannis karısı ile sadece kağıt üstünde evlidir. Ayrıca Stannis Kral Savaşı sırasında askeri yönden zayıf olduğu için R'hllor yani Ateş Tanrısı inanışını benimsemiştir. Bu din içerisinde bulunan Kızıl Rahibe Melisandre'nin kara büyüleri sayesinde birkaç muharebeyi de kazanan Stanis Kral Şehrini kuşatıp kuşatmanın başarısızlık ile bitmesi sonucu vahşilerin saldırısını durdurmak için Duvar'a gitmiş ve başarılı olmuştur.Kızıl Rahibe'ye göre ateşte gördüğü yüzlere göre Azor Ahai Stannistir. Duvar'ın ve kuzeylilerin desteğini alan Stannis Ramsay Bolton'un elindeki Winterfell'i muhasara eder. Bir süre sonra Ramsay Boltondan Duvar'a Stannis'in kuşatma sırasında öldüğünü söyleyen bir mektup gelir. Ancak 6. kitabın yayınlanan bölümleri bunun aksini söylemektedir.

Greyjoy hanedanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Greyjoy hanedanı arması

Greyjoy hanedanı Demir Adalar'daki hanedanların kendilerine sadakat yemini ettiği soylu bir hanedandır. Merkezleri Pyke'dir. Armaları siyah üzerine altın bir deniz canavarıdır. Sloganları "We Do Not Sow" (Biz tohum ekmeyiz)'dir. Hanedan Kahramanlar Çağı'ndaki efsane Gri Kral'ın soyundan gelir.

Balon Greyjoy[değiştir | kaynağı değiştir]

Balon Greyjoy Demir Adalar'ın Demir Kralı Thedon Greyjoy'un babasıdır. Balon Demir Adalar'ın kavgacı inatçı ve korkusuz kişiliğini yansıtan önemli bir karakterdir. Balon Robert İsyanı'ndan 7 yıl sonra ataları gibi kendini Demir Kral ilan etmiştir. Bu isyan esnasında Lannister donanmasını yakmasına rağmen Stark, Baratheon ve Lannister güçlerine karşı dayanamamış ve aman dilemek zorunda kalmıştır. Bu isyan sırasında iki oğlunu kaybetmiş kalan tek oğlunu da Stark'lara esir olarak vermek zorunda kalmış ve veliaht olarak kızı Asha'yı(dizide karışıklık olmasın diye Yara) eğitmiştir.

Aeron Greyjoy[değiştir | kaynağı değiştir]

Sık kullanılan lakabıyla Aeron Damphair(Buharsaç). Demir Adalar lordu Balon Greyjoy'un kardeşidir, kendini inandığı Boğulmuş Tanrı'ya adamış, onun rahibi olmuştur. Victarion ve Euron Greyjoydan büyük olup onların ağabeyleridir ancak Balon dan küçüktür.

Asha Greyjoy[değiştir | kaynağı değiştir]

Demir Adalar Lordu Balon Greyjoy un tek kızıdır. Theon Greyjoy'un ablasıdır. Theon küçük yaşta alınıp, Starklar tarafından yetiştirildiği için Lord Balon Asha'yı varisi Theon dan daha çok sever ve daha çok güvenir. Çünkü Theon'u asla bir Demir Adalı olarak görmez. Siyah Rüzgar isimli bir gemisi vardır.

Euron Greyjoy[değiştir | kaynağı değiştir]

Balon Greyjoy'un kardeşi .Balon öldkten sonra tahta geçmiştir. Quarth 'da bulunan dört sihrbazın şaraplarını içtiğinden dudakları onlar gibi mavi renktedir.Lakabı Kargagözdür. Bir gözünde siyah band bulunduundan bu lakabı alması muhtemeldir.Demir adamların başına geçerken ejderhaları himayesine alacağına ve demir tahta hükmedeceği vaadinde bulunmuştur.[1]

Theon Greyjoy[değiştir | kaynağı değiştir]

Theon Greyjoy babası Balon Greyjoy'un başlatığı isyandan sonra Balon'un hayatta kalabilen tek oğludur. Starklar tarafından esir olarak Winterfell'e getirilmesine rağmen Lord Eddard Stark tarafından kendi çocuğu gibi büyütülmüştür. Kendisini Demir Adalar'ın asla unutmadığı prensleri olarak hayal eder, lakin babası bile ona Starklar ile büyüdüğü için soğuk bakar. Bu durumu değiştirmek için Starklara ihanet edip Winterfell'i 20 adamla işgal eder, gene de kimseye yaranamaz. Ramsay Bolton tarafından kaçırılır ve büyük işkenceler görür, hadım edilir, derisi yüzülür. En sonunda Stannis Baratheon tarafından esir alınır. Ramsay Bolton'dan ölesiye korkmaktadır. Theon atalarındaki Tuz karısı ve kız düşkünlüğünün en önemli temsilcilerindendir.

Victarion Greyjoy[değiştir | kaynağı değiştir]

Balon Greyjoy'un en küçük kardeşidir,aynı zamanda demir donanmanın lord kaptanıdır. Balon Greyjoy öldükten sonra deniztaşı tahtına talip olmuş fakat kral şurasında Euron Greyjoy tahta geçmiştir.Abisi Eurondan nefret etmektedir.Çünkü Euron Greyjoy Victarionun karısına sahip olmuş ve onu hamile bırakmıştır.Bunun üzerine Victarion karısını döverek öldürmüş ve Euron u öldürmeye gitmiştir.Fakat Balon Greyjoy onu akraba katili olmaktan(lanetlenmekten) vazgeçirmiş ve Euron Greyjoy u sürgüne göndermiştir.Victarion kral şurasından sonra Euron'un hizmetine girmiştir.Daha sonra Euron tarafından Daenerys Targaryen'ı bulmak için gönderilmiştir.Gemisinin adı Demir Zaferdir.

Lannister hanedanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lannister hanedanı arması

Lannister hanedanı Batı vadilerindeki hakim hanedandır. Merkezleri Casterly Kayası ve Lannislimanı'dır. Armaları kan kırmızı üzerinde altın sarısı bir aslandır. Resmi sloganları "Hear me roar!"(Beni kükrerken duy!) dur ama bir de resmi olmayan fakat çok kullanılan "A Lannister always pays his debts" (Bir Lannister her zaman borcunu öder) sloganları vardır. Soylarını Zeki Lann'e dayandırırlar

Lannister hanedanı Targaryen'lerin işgaline kadar kendi krallıklarını sürdürdüler. İşgalden sonra Casterly Kayası'nda kalmalarına izin verildi. Hanedan zor zamanlar geçirmelerine rağmen eski ihtişamlı devirlerine Tywin Lannister sayesinde geri döndü. Lannister hanedanı kontrolleri altındaki altın madenlerinden dolayı Yedi Krallık içindeki en zengin hanedandır.

Tywin Lannister[değiştir | kaynağı değiştir]

Lannister Hanedanının Lordu, Batı Muhafızı, Cersei, Jaime ve Tyrion'un babası. Yedi Krallık'ın en zengin lordlarındandır. Joffrey'nin Kral Eli'dir. Küçük yaşta lord olduğunda hanesinin sancaktarlarından Reyne Hanesi bir çocuğu yenmenin kolay olduğunu düşünerek onu devirmeyi planlar. Ancak Tywin onları hezimete uğratır ve Reyne hanesinin tüm üyelerini öldürür, geriye bilinmeyen bir gayrimeşru evlat dışında hiçbir varis bırakmaz. Bu katliama ithafen ozanlar The Rains of Castamere (Castamere Yağmurları) isimli şarkıyı yazarlar. Farman Hanesi isyan sinyalleri verdiğinde Tywin elçi yollamak yerine Castamere Yağmurları'nı söyleyen bir şarkıcı yollar. Şarkıyı duyan Lord Farman korkudan ıslah olur ve Tywin e itaat eder. 3. kitapta oğlu Tyrion Lannister tarafından arbalet ile öldürülür.

Cersei Lannister[değiştir | kaynağı değiştir]

Cersei Lannister Lord Tywin'in ilk ve tek kızıdır. Lord Tywin'in oynadığı taht oyunları sırasında tahtta Lannister üstünlüğü kurmak için zorla Robert Baratheon ile evlendirilen Cersei kocasını kendi ikizi Jaime ile aldatmaktadır. Doğan üç çocuğun da babası Jaime'dir. Cersei kitapta inatçı, hırslı ve siyasi vasıfları olan bir kadın olarak tasvir edilir. Cersei taht oyunlarında yaptığı ileri görüşlü hamleler ile Lord Eddard'ı alt etmiş, fakat küçümsediği ve annesinin ölümü ile suçladığı küçük kardeşi Tyrion'u alt etmekte yetersiz kalmıştır. Cersei sarı saçlı, yeşil gözlü, güzel bir kadındır. Güzel bir vücuda sahip olmasına rağmen doğumlar sırasında vücudu çok hasar almıştır.

Jaime Lannister[değiştir | kaynağı değiştir]

Nam-ı diğer Kralkatili. Tywin Lannister'ın büyük oğlu olmasına rağmen Kings Guard(Kral Muhafızları)a katıldığı için toprak sahibi ve varis olma hakkı yoktur. Kendi ikizi olan Cersei Lannister ile gizli bir ilişkileri vardır. Cersei'nin kocası Robert Baratheon olmasına rağmen doğan 3 çocuğunda babası Jamei'dir. Cersei dışında cüce olan kardeşi Tyrion ile anlaşıp ona karşı sevgi besliyen nadir insanlardan birirdir. Kral katili lakabı korumak için yemin ettiği kralı sırtından hançerliyerek öldürmesinden kaynaklanmaktadır. Jaime kitap da uzun boylu, sarı uzun saçlı, yeşil gözlü ve yakışıklı olarak tasvir edilir. Jaime kılıç ve askeri konularda üstün yetenekli olmasına rağmen kendini beğenmiş, rahat ve sabırsız bir kişidir. Fısıltılı Orman savaşında Kral Robb'a esir düşmüş, ancak,Catelyn Stark onu kızları mukabilinde serbest bırakmıştır. Yanına ise koruması ve Casterly Rock'a ulaştırması için Brienne Of Tarth isimli şovalyeyi(kadın) vermiştir. Ancak Jaime Vargo Hoat a esir düşmüş, ve Lord Vargo onun kılıç eli olan sağ elini kesmiştir. Sağ eline altından bir el takılmıştır .

Kevan Lannister[değiştir | kaynağı değiştir]

Tywin Lannister'ın erkek kardeşidir. Tywin'in savaş danışmanı, aynı zamanda Sör Lancel'in babasıdır.

Lancel Lannister[değiştir | kaynağı değiştir]

Sör Kevan Lannister'ın oğlu, yani Lord Tywin Lannister'ın yeğenidir. Sör olmadan önce Kral Robert'ın yaveriydi. Robert avda ölünce yaveri Lancel efendisine hizmeti bittiği için şovalyelik ünvanı almıştır. Karasu savaşında savaşmıştır. Asla gerçek bir şovalye olacak kadar yetenekli bir asker değildir.

Tyrion Lannister[değiştir | kaynağı değiştir]

Tyrion Lannister, Tywin Lannister'ın en genç ve 3. çocuğudur. Doğumda annesi öldüğü için Lord Tywin Tyrion'u sevgi ve şefkatsizlikle cezalandırır. Ancak Tyrion cezayı bir cüce olarak zaten çekmektedir. Şanssız gibi gözüken, ama şansızlığını şansa çeviren birisidir. Tyrion için en önemli üç şey: kadın, kitap ve içkidir. Kitaplara olan yoğun ilgisinden dolayı Westeros'daki en zeki adamdır. Herhangi bir olaydan aklı ve parasıyla kurtulabilen bir karakterdir. Tyrion'ın kendisi gibi dışlanmış, acınmış ve insanlar tarafından hor görülmüş insanlara karşı özel bir sevgisi vardır. Bundan dolayı Jon Snow ile arası çok iyidir (Starklarla arkadaş olan ilk Lannister) Küçük Şeytan ve Yarımadam gibi lakapları kendi üstüne zırh gibi giyen Tyrion cüce olmakla gurur duymaktadır. Kral Joffrey'i öldürmekten yargılanır. Dövüşle yargılanmayı talep eder, ancak adına dövüşen Oberyn Martell Sör Gregor tarafından öldülür ve Tyrion ölüme mahkûm edilir. Ağabeyi tarafından kurtarılır. Kaçış sırasında babasını öldürür ve özgür şehirlere kaçar. Genelev'de Jorah Mormont tarafından tutsak alınıp Daenerys Targaryen'e kendini affetirebilmek için hediye etmiştir ardından Kraliçe danışmanı olmuştur.

Martell hanedanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Martell hanedanı arması

Martell hanedanı Dorne krallığındaki hakim hanedandır. Merkezleri Güneş Mızrağı'dır. Armaları altın mızrak saplanmış kızıl güneştir. Sloganları "Unbowed, Unbent, Unbroken" (Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz)'dır.

Martell hanedanı Dorne krallığındaki hakim hanedanlardan idi. Lord Mors Martell efsane savaşçı kraliçe Rhoyne ile evlendi. İkisi bütün bir Dorne'u kendi hükümdarlıkları altına aldılar ve Martell hanedanı burada binlerce yıl hüküm sürdü. Hanedan hükümdara 'kral' değil de 'prens' deme gibi birkaç faklı Rhoynar geleneğini takip eder. Dorne büyük çölleriyle çok sıcak bir yerdir.

Doran Martell[değiştir | kaynağı değiştir]

Doran Nymeros Martell, Dorne lordu ve Güneş Mızraği prensidir. Dikkatli ve düşünceli bir adamdır. Görev başındayken asla duygularını belli etmez. Gut hastalığı nedeniyle yürüyememektedir. 5 Kralın Savaşında tarafsız kalmaya çalışmışsa da öldürülen kız kardeşi Elia Martell'in intikamını almak için karar değiştirmek zorunda kalmıştır. Hastalığı nedeniyle halk içine nadiren çıkar, düşmanlarına güçsüz görünmek istemez.

Doren 248 AL'de doğmuştur. Babasının ve annesinin adı kitaplarda belirtilmemiştir. Doran ilk oğuldu, ve Dorne'yi yöneten annesinin varisiydi.

Kardeşleri:Mors, gençliğinde öldü.Olyvar, gençliğinde öldü.Elia, 257'de doğdu, 283'te öldü.Oberyn, 258'de doğdu, 300'de öldü.

Olyvar ve Mors'un erken ölümleri Doran'ın yalnız büyümesine neden oldu. Bu onun duygularını açığa vuramamasına neden olmuş olabilirdi. Tuz Sahilini yönetiyordu. (Salt Shore.)

Karısı Norvos'lu Mellario ile Özgür Şehirlere yolculuk ederken tanıştı. Birbirlerine aşık oldular ve evlendiler. Mellario onun karısı olmak için yeterince soyluydu. Westeros'ta genellikle siyasi evlilikler yapıldığı için aşk evliliği bulmak zordu. Çiftin üç çocuğu oldu.

Aşk evliliği yapmalarına rağmen mutlu değillerdi. Mellario Dorne geleneklerine alışamamıştı. Trystane'in doğumundan kısa süre sonra Quentyn toprak sahibi olmak ve Lord Anders Yronwood'u korumak için gönderildi. Bu Yronwood hanesi ile barışı sağlamak amacıyla yapılmıştı. Fakat Doran'ın kardeşi Olyvar daha öncesinde Lord Ormond Yronwood'u öldürmüştü. Mellario bunu kabul etmedi ve geri döndü.

Ellilerinde Doran gut hastalığından dolayı bayağı sarsılmış ve tekerlekli sandalye olmaksızın neredeyse hiç yürüyemez hale gelmişti. Martell'lerin yaz evi olan Su Bahçesinde çocukların oyununu seyrederak mükemmel zaman geçirmişti. Halkın kendisini görmesini önledi ve hastalığını düşmanlarından saklamak amacıyla sadece güvendiği saraylıları ve danışmanlarına göründü.

Doran'ın annesi Robert'ın isyanı sırasında veya çok az bir zaman sonra ölmüştü ve Doran onun varisi oldu. Marteller Targaryenlere bağlıdır ve savaş sırasında onları desteklemişlerdir.

Arianne Martell[değiştir | kaynağı değiştir]

Doran Martell'in ilk çocuğu ve tek kızıdır, Dorne kanunlarına göre tahtın varisidir.

Oberyn Martell[değiştir | kaynağı değiştir]

Oberyn Martel diğer adıyla Red Viper, Martell hanesi prensi Doran Martell in kardeşidir. Yıllarca süren ancak bitme noktasına gelen Martell-Tyrell mücadelesini Tyrell varisi Willas'ı sakat bırakarak tekrar alevlendirmiştir. Tyrellar Oberyn den nefret eder. Kılıçların Fırtınasında Tyrion Lannister'ın dövüşle yargılanmasında onun şampiyonu olmuş ve kraliçenin şampiyonu olan Gregor Clegane ile dövüşmüştür. Bu dövüşte Sör Gregor Clegane tarafından öldürülmüştür.

Quentyn Martell[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens Quentyn Martell, Doran Martell'in ikinci çocuğu ve ilk oğlu. Quentyn, kısa boylu, tıknaz ve sıradan yüzlüdür. Çok ciddidir ve kolay kolay gülümsemez. Sör Barristan Selmy, Quentyn hakkında şu sözleri kullanmıştır; "Terbiyeli, akıllı ve hassas, fakat bir genç kızın kalbini hızla çarptıracak özelliklere sahip değil."

Trystane Martell[değiştir | kaynağı değiştir]

Doran Martell'in en küçük çocuğu ve oğludur. Prenses Myrcella Baratheon'la nişanlıdır.

Kum Yılanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oberyn Martell'in piç kızlarına denir. En bilinenleri Obara Kum, Nymeria Kum, Tyene Kum

Stark hanedanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Stark Hanesi
Stark hanedanı arması

Seride pek çok olay Stark hanedanı mensuplarının gözünden anlatılır. Stark hanedanı kuzeydeki hükümran soylu bir hanedandır. Merkezleri Kışyarı'dır. Armaları buz beyazı üzerinde gri bir ulu kurttur. Sloganları "Winter Is Coming" (Kış Geliyor)'dur. Hikayenin başında Eddard Stark yanında altı tane yavru kurt olan ölü bir kurt bulur ve kurt yavrularını kendi çocuklarına verir.

Starklar Kahramanlar Çağı'nın efsane figürlerinden biri olan ve Kışyarı ile Sur'u inşa eden Brandon'ın soyundan gelir. Torrhen Stark Aegon'a teslim oluncaya kadar kuzeyin kralıydılar. O zamandan beri Starklar kuzeyi ve Winterfell'i mesken tuttular.

Eddard Stark[değiştir | kaynağı değiştir]

Eddard Stark Kışyarı Lordu ve eski Kral Eli'dir. Eddard küçüklüğünden beri Ned ismi ile anıldığından dolayı çoğu zaman Ned diye hitap edilir. Ned Rickard Stark'ın ikinci oğludur ve bu nedenle veliaht olarak yetiştirilmemiştir. Ancak ağabeyi Brandon'un Deli Kral Aerys II tarafından öldürülmesi ile Kışyarı Lordu olmuştur. Robert'ın İsyanı'nda asilerin yanında yer alıp Kraliyet Ordusu'nu Fırtına Burnu'nu kuşatırken yok etmiştir. Ned Stark AC 298 yılında birtakım entrikalar sonucu idam edilmiştir. Ned'in idamı önce Kuzey'in İsyanı'na daha sonra da 5 Kral Savaşı'na yol açmıştır. Ned, ağabeyi ölene kadar onunla nişanlı olan eşi Catelyn'i (Tully) ilk defa düğün günü görmüştür. Birbirlerini tanımadan evlenmelerine rağmen 20 yıl mutluluk içinde yaşamışlardır.

Robb Stark[değiştir | kaynağı değiştir]

Eddard Stark ve Catelyn Stark‘ın en büyük oğullarıdır. Sansa, Arya, Bran ve Rickon adında dört öz kardeşi ve Jon adında bir de yarı kardeşi vardır. Çoğu kişinin aksine, Jon Snow ve Theon Greyjoy ile yakın ilişkileri vardır. Görünüş olarak anne tarafına yani Tullylere benzer. Boz Rüzgar isimli bir ulukurda sahiptir. Babasının ölümünden sonra Lannisterlara karşı savaş açmış ve sancak lordları tarafından Kuzeyin Kralı ilan edilmiştir. Henüz genç olmasına rağmen Tywin Lannister'ı defalarca mağlubiyete uğratmıştır. Savaş sırasında kız kardeşi Sansa Stark'ın Kral Toprakları'nda esir durumunda olmasından dolayı önceleri fazla ilerleyememiş fakat Fısıltılı Orman Savaşı sırasında Jamie Lannister'ı esir alması sayesinde ilerleyişi hızlanmıştır. Annesi Catelyn Stark İkizler'i geçmek için Lord Walder Frey'in kızlarından biriyle Robb'u evlendirme şartını kabul etmiştir. Westerling kuşatmasında ağır yaranlanmış ve Westerling leydisi tarafından tedavi edilip iyileşmiştir. Leydi Jeyne Westerling'e aşık olan Robb onunla evlenip Lord Walder Frey'e olan sözünü bozmuştur.Lord Walder Frey buna çok sinirlenir ve telafi olarak Robb'un dayısı Edmure Tully'nin kızı Roslin Frey'le evlenmesini kabul eder. Düğün İkizler'de olur, Lord Frey düğün sırasında Robb'u ve tüm ordusunu öldürtür, yalnız o esnada karısıyla odasında olan Edmure Tully sağ kalır ve sonraları Frey'lerin esidi olur. Bu olay sonradan Kızıl Düğün olarak anılır. Robb çok genç yaşta büyük bir sorumluluk altına girmiş bir çocuktur.

Sansa Stark[değiştir | kaynağı değiştir]

Lord Eddard Stark'ın en büyük kızıdır. Beş Kral Savaşı sırasında Kızıl Kale'de Lannisterların tutsağı olarak kalmıştır. Kraliçe annesinin ve o esnada nişanlısı olan Sansa'nın rica ve yalvarmalarına rağmen babasını idam ettirene kadar Joffrey'e karşı büyük bir aşk besliyordu ancak idam sonrasında bütün aşkının yerini nefret ve kin doldurdu. Sansa'dan kitapta kızıl saçlı, mavi gözlü güzel bir leydi olarak bahsedilir. Sansa tam bir leydidir, biraz saf ve hayalperesttir. Şövalyelerin kızları kurtardığı şarkıların gerçekleri yansıttığına inanır. Birinci kitabın sonuna kadar devam edem bu durum ikinci kitapta gerçek dünya ile tanışmasıyla son bulur ve bu tanışma savaş, entrika, açlık ve ergenlik gibi binlerce sebep yüzünden çekilmez bir hale gelir. Sansa herkes ile iyi geçinebilir, kız kardeşi Arya Stark hariç. Ayrıca Jon Snow'u tam olarak benimseyememiş ve kardeşlerinin aksine ondan bahsederken hep "yarı kardeşimiz" ifadesini kullanmıştır.

Arya Stark[değiştir | kaynağı değiştir]

Arya Stark Lord Eddard Stark'ın en küçük kızıdır. Kız olmasına rağmen son derece vahşi ve yetenekli bir savaşçı olarak adlandırılır. Kız kardeşi Sansa ile hep kavga eden Arya küçük yaşta kılıçlara ilgi duymuş ancak ailesi tarafından leydi olarak yetiştirilmeye çalışılmıştır. Kral Toprakları'nda Syrio Forel'den su dansı adı altında kılıç dersleri alıp yeteneklerini geliştirmiştir. Nymeria adlı ulukurdunu Joffrey'i ısırdığı gün idam edileceği korkusuyla kaçması için zorlamıştır. Nymeria yerine Sansa'nın ulukurdu Leydi idam edilince Sansa'nın kendisind karşı olan sevgisi daha da azalır. Babası ölünce Kara Kardeş Yoren'le Kral Toprakları'ndan kaçar ve Lord Beric'in yanına gider. Orada bir süre kaldıktan sonra Tazı tarafından kaçırılır.Tazı girdiği bir mücadelede ölümcül bir yara alınca Arya onu ölüme terk eder ve Braavos'a giderek Jaqen H'ghar'ın da dahil olduğu Yüzsüz Adamlar'a (suikast grubu) katılır. Arya kitapta saçları dağınık ve kir içinde gezinen bir kız çocuğu olarak tasvir edilir.

Bran Stark[değiştir | kaynağı değiştir]

Asıl adı Brandon Stark olmasına rağmen yazarın bile Bran diye hitap ettiği ilk kitapta kuleden Jaime tarafından itilip sakat kalan Lord Eddard Stark'ın 3.çocuğu olan Bran sakatlanıncaya kadar tırmanışla çok yakından ilgilenmiştir. Bran sakatlanınca Üstat Luwin tarafından zorla siyasi ve politik alanlar üzerinde çalıştırılmıştır. Bir çocuk olması da düşünülür ise gayet başarılıdır. Kitapta çok etkin rol oynayan Bran'ın en büyük dostu ulu kurdu Summer'dır. Sayısız defa hayatını kurtaran kurduna karşı çok güçlü bağlarla bağlıdır.Ayrıca bir vargdır, yani ulu kurdunun zihnine girebilir.Bu özelliğini geliştirmek için Meera ve Jojen Reed ile birlikte Sur'un öbür tarafına gitmiştir.

Rickon Stark[değiştir | kaynağı değiştir]

Eddard ve Catelyn Stark çiftinin en küçük oğullarıdır. Rickon kitapta 4 yaşında olup çok yaramaz ve saldırgan bir çocuktur . İleriki kitaplarda bir warg olduğu anlaşılır yani hayvanları ve insanları(Zekası gelişmemiş insanları) bağlantı kurabilirse kontrol edebilir. Ulukurdu ise ShaggyDog(Tüylüköpek)tur.

Lyanna Stark[değiştir | kaynağı değiştir]

Eddard Stark'ın kız kardeşidir. Robert Baratheonla evlenecek iken Rheagar Targaryen tarafından kaçırılır. Robert İsyanının başlama nedeni Lyanna nın kaçırılmasıdır. Neşe Kulesi mücadelesinde kulede ölür

Starklara Bağlı Hanedanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Karstark Hanesi,Umber Hanesi,Bolton Hanesi,Mormont Hanesi,Dustin Hanesi,Reed Hanesi,Flint Hanesi,Marsh Hanesi,Locke Hanesi,Deepdown Hanesi,Cerwyn Hanesi,Skagos haneleri,Tallhart Hanesi,Glover Hanesi,Manderly Hanesi'dir.(Bu haneler daha sonra boltonlara karşı isyan edecekler)

Targaryen hanedanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Targaryen hanedanı arması

Targaryen hanedanı 300 yıl boyunca Westeros'daki yedi krallığın hükümdarı olarak hükmetti. Bütün büyük hanedanlar onlara bağlılık yemini etmişlerdi. Merkezleri Kızıl Kale (Kral Toprakları) ve Ejderha Kayası idi. Armaları siyah üzerine kırmızı renkli ve üç başlı ateş saçan ejderhalardır. Sloganları "Fire and Blood" (Ateş ve Kan)'dır.

Targaryen hanedanının kökeni Essos kıtasının doğusundaki efsanevi şehir Valyria'ya dayanır. Büyük bir felaket Valyria şehrini yok etmeden önce Targaryenler Ejderha Kayası'na sığındılar. Felaketten bir asır sonra Aegon I Westeros'a ejderhalarla ve ordusuyla saldırarak buraları aldı. Westeros'un altı krallığı böylece düştü. Yedinci krallık Dorne, sonradan siyasi bir evlilikle birleştirildi. Targaryenlerin ejderhaları Aegon'un fethinden sonra yokoldular ve soyları tükendi.

Targaryenler evlilikte Valyria geleneklerini uygularlar ve abiler kız kardeşleriyle evlenir. "Ejderha kanı" ifadesi birkaç Targaryen özelliğine bir göndermedir: gümüş-altın sarısı saçlar ve eflatun gözler. Targaryen hanedanı Robert Baratheon tarafından İşgalci Savaşı'nda görevden alındı ve hanedanın hemen hemen bütün fertleri öldürüldü. Sağ kurtulan tek varisler Viserys ile Daenerys dar denizin ötesinde sürgün hayatı yaşadılar. ayrıca Tywin Lannister in kızıl kaleyi fethi sırasında Rheager Targaryenin oğlu aegon targaryen kaçırılmış ve dar denizin ötesinde uzun süre sürgün hayatı yaşamıştır..

Aerys II Targaryen[değiştir | kaynağı değiştir]

Mad King(Deli Kral) Aerys. Yedi Krallıktaki son Targaryen Kralı.Bir mücadelede esir düşer ve dengesiz panaroyak biri oldu. Acımasız biri olur ve düşmanlarını ateşle yakmasıyla bilinir.O kadar canidir ki düşmanlarını yakarken kahkahayla seyreder. Robert isyanı sırasında yeminli muhafızı Jaime Lannister tarafından sırtından bıçaklanıp öldürülür.

Rhaegar Targaryen[değiştir | kaynağı değiştir]

Demir Taht'ın veliahtı ve Kral II.Aerys in en büyük oğlu . Son Ejderha Şovalyesi olarak bilinir, ve yedi krallıktaki en güçlü şovalyelerden biriydi.Saçları gümüş rengi olup gözleri lila rengine yakın bi renkteydi.Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda Robert Baratheon tarafından öldürülmüştür.

Viserys Targaryen[değiştir | kaynağı değiştir]

Deli Kral II.Aerys ve Kraliçe Rhaella'nın oğlu kral olsaydı hanesinin isiminin üçüncüsü Viserys Targaryen olarak anılacaktı, tahtın varisi, Rhaegar, ve Daenerys'in kardeşi. Savaş ve işgal zamanından yalnızca kendisi ve kardeşi Daenerys sağ kalabilmiştir. Viserys tahtını geri alabilmek ve tekrar Targaryen Hanedanı'nı yedi krallığın hakimi yapabilmek için kardeşi Daenerys'i, Dothrak kralı Khal Drogo ile evlendirir. Böylece Khal Drogo'nun ordusuyla Dar Deniz'i aşarak Kral Topraklarına varabileceğini planlar. Ancak tüm khalasar'a ve Daenerys'e yaptığı bir saygısızlıktan sonra Khal onu acımasızca cezalandırır.

Daenerys Targaryen[değiştir | kaynağı değiştir]

Daenerys Targaryen kendi hanesi olan Targaryen Hanesi'nin son mensubudur. 100 yıldır dünyada görünmeyen ejdarhaların annesidir. Daenerys küçük yaşta iken Robert Baratheon'un işgalinden ağebeyi Viserys ile birlikte doğuya Özgür Şehirlere kaçmıştır. Küçüklüğünde ağabeyi ile zor şartlarda büyüyen ve ağabeyinin küçük kuklası olan Daenerys Khal Drago ile taht için evlendirildi. Evlilği başta sevmese de zamanla bir aşk hikayesine dönüştü. Kendisine düzenlenen başarısız suikastan sonra Kral Toprakları'na savaş ilan etti. Bu sırada yaralanan Drago iltihaptan öldü ve Dany bir cadıya başvurdu cadı onu dünyaya felçli olarak getirdi ve Dany'nin doğmamış çocuğunu lanetleyip canını aldı. Drogo'yu kaybedince cenaze ateşinde ejderhaları dünyaya getiren Daenerys kocasının ölümünden sonra Sör Jorah Mormont ile Kral Topraklarını işgal etmek için asker toplamaya başladı.

Tully hanedanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tully hanedanı arması

Tully Hanedanı, Nehir Toprakları'ndaki diğer hanedanların kendilerine bağlılık yemini ettiği soylu bir hanedandır. Merkezleri Nehirova'dır. Armaları mavi ve kırmızı çizgili bir alanda zıplayan gümüş bir alabalıktır. Sloganları "Family, Duty, Honor" (Aile, Görev, Onur)'dur.

Tully Hanedanı Targaryenların fetihleri sırasında öne çıktı. Aegon saldırdığı zaman, Edmyn Tully Kral Harren'e karşı çıkıp Targaryenlaro destekleyen ilk kişiydi. Daha sonra Aegon Tully hanedanını Üç Dişli Mızrak'ın hükümdarı yaptı.

Hoster Tully[değiştir | kaynağı değiştir]

Nehirova lordudur. Catelyn, Lysa ve Edmure'un babası ve Brynden Karabalık'ın ağabeyidir.

Brynden Tully[değiştir | kaynağı değiştir]

Sör Brynden "Karabalık" Tully, Nehirova lordu Hoster Tully'nin erkek kardeşidir. Nehirova Freyler tarafından kuşatıldıktan sonra kaleyi teslim etmiş, ancak Edmure Tully'nin yardımıyla kaçmıştır.

Catelyn Tully[değiştir | kaynağı değiştir]

Catelyn, Tully Hanesi'nden Lord Hoster Tully'nin en büyük çocuğudur. Brandon Stark'la evlenecekken Robert'ın İsyanı'ndan sonra nişanlısınn ölmesi sonucu Ned Stark ile evlendirilmiştir. Bu evlilik sonucunda Robb, Sansa, Arya, Bran ve Rickon adında 5 çocuğu olmuştur. Catelyn oğlu Robb adına elçilik görevlerinde bulunmuştur, ancak bir anne olduğu için çocukları için binlerce insanın hayatını tehlikeye atmıştır. Ned'in gayrimeşru oğluna çok katı davranır ve kin besler. Jon'un Duvar'a gitmesinde çok büyük bir rol oynamıştır. Üçüncü kitapta oğlu ve ordusu Freyler tarafından ihanete uğrar ve Catelyn'in kestane saçlarının yarısı kazındıktan sonra boğazı kesilip nehre atılır. Sancaksız Kardeşlik cesedini bulur ve Kırmızı Rahip Thoros, Lord Beric Dondarrion'ın hayatı karşılığı Catelyn'i hayata döndürür. Bu andan itibaren Leydi Taşkalp olarak anılacak ve Lord Dondarrion'ın adamlarının yardımıyla başta Freyler olmak üzere Kızıl Düğün'den sorumlu tuttuğu tüm şahıs ve hanedanlar için ciddi bir tehdit halini alacaktır.

Lysa Tully[değiştir | kaynağı değiştir]

Catelyn Stark 'ın kız kardeşi ve eski Kral Eli Jon Arryn'ın dul karısıdır. Pel sağlıklı olmayan oğlu Robert Kartal Yuvası ve Vadi'nin varisidir. Petyr Baelish'in söyledini yapıp kocası Jon Arryn'ı Lys'in Gözyaşları zehriyle öldürmüştür. Petyr Baelish tarafından Ay Kapısı'ndan itilerek öldürülmüştür.

Edmure Tully[değiştir | kaynağı değiştir]

Catelyn Tully'nin oğlan kardeşi ve Nehirova'nın veliahtı. Freyler tarafından ihanete uğradıktan ve tüm arkadaşları öldürüldükten sonra esir alınmış ve Lannister'ların tutsağı olmuştur.

Tyrell hanedanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tyrell hanedanı arması

Tyrell hanedanı Menzil bölgesindeki hükümran ailedir. Buradaki pek çok hanedan kendilerine bağlılık yemini etmiştir. Menzil kralı Mern'in öldürülmesinden sonra, Aegon Tyrelllere Yüksek Bahçe'yi verdi ve onları Güney Muhafızı yaptı. Armaları yeşil arka plan üzerinde altın sarısı bir güldür. Sloganları "Growing Strong" (Güçlenerek Büyür)'dür.

Mace Tyrell[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek Bahçe lordudur, Willas, Garlan, Loras ve Margaery'nin babasıdır. Robert'ın İsyanı'nda Targaryen Hanedanı'nı desteklemiş, Fırtına Burnu'nu kuşatmıştır.Ancak Stannis Baratheon Ned Stark gelene kadar kaleyi savunmuş ve Ned Stark Tyrell ordusunu yenerek kuşatmayı kaldırmıştır. Beş Kralın Savaşı'nda önce Renly Baratheon'u sonra da Demir Taht'taki Lannister-Baratheon krallarını desteklemiştir.

Willas Tyrell[değiştir | kaynağı değiştir]

Lord Mace Tyrell'ın en büyük oğlu ve Yüksek Bahçe'nin varisidir. Bir turnuvada Oberyn Martell (Kızıl Yılan) tarafından sakat bırakılmıştır. Batıdiyar'daki en iyi hayvanları yetiştirdiği söylenir.

Garlan Tyrell[değiştir | kaynağı değiştir]

Sör Garlan, nam-ı diğer Güçlü Garlan; Mace Tyrell'in ikinci oğludur.Güçlü lakabını abisi Willas'tan almıştır, kısa boylu ancak kaslı bir şövalyedir.

Loras Tyrell[değiştir | kaynağı değiştir]

Mace Tyrell'in en küçük oğlu olan Loras, nam-ı diğer Çiçek Şövalyesi Yedi Krallık'taki en güçlü şövalyelerden biridir. Genç ve her zaman kızların ilgi odağı olan Loras buna rağmen dizide Renly Baratheon'la beraber eşcinsel bir çift oluşturur.

Margeary Tyrell'in kardeşi olan Loras Tyrell, kardeşini Kral Joffrey'nin zalimliğinden korumak ve onun yanında olmak için Yüksek Bahçe'den gelip Kral Muhafızı olmuştur.

Margaery Tyrell[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral Joffrey ile nişanlandığında Sansa Stark'tan bunu çalmış gibi görünsede Sansa Joffrey'den kurtulacağından memnundur. Margaery Sansa ile çok iyi anlaşır ve ona "kardeşim" diye hitap eder. Büyükannesi Diken Kraliçesi Olenna Tyrell'le birlikte onu kardeşi Loras Tyrell ile evlendirmek için uğraşır. Ancak planlarının Petyr Baelish tarafından kraliçeye sızdırılması sonucu Sansa Tyrion Lannister'la evlendirilir.

Beş Kralın Savaşı sırasında Tyrell Hanedanı tahtta hak iddia eden Renly Baratheon'un tarafını tutmuş ve Margeary'i Renly'le evlendirmişlerdir. Renly ile Margaery arasında hiç ilişki olmamıştır. Renly Baratheon'un esrarengiz ölümü üzerine Tyrell hanedanı Renly'nin ağabeyi, tahtta hak iddia eden Stannis yerine Lannister Hanedanı'nın tarafına geçmiş ve tahttaki kralın Stannis'e karşı Blackwater Savaşı'nı kazanmasında büyük rol oynamışlardır. Loras Tyrell Kral Joffrey Baratheon'a kardeşini sunmuş ve Kral Joffrey Baratheon, Sansa Stark ile olan nişanını, Sansa'nın bir hainin kızı ve bir diğerinin se kardeşi olduğunu, onunla evlenmesinin uygun olmayacağını söyleyen Vekil Kraliçe ve Küçük Konsey'in sözünü dinleyip bozmuştur. Margaery, Joffrey düğün gününde ölünce Tommen ile evlendirilmiştir.

Kraliyet görevlileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Petyr Baelish[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailesinin "Parmaklar" adındaki bölgenin en mütevazı arazilerine sahip olması ve bir zamanlar yaşına göre çok kısa ve zayıf oluşu sebebiyle Edmure Tully'den Serçeparmak lakabını almıştır, hala bu adla bilinir. Catelyn ve Lysa Tully ile büyümüştür, Catelyn'e aşk besler. Onun için Brandon Stark'la düelloya girmiştir. Kral topraklarının hazinesi Lord Baelish'in elindedir. Kral topraklarındaki halka göre altınları yoktan var edebilir. Yavaş yavaş yükselmiştir. Beş Kral Savaşı'ndaki katkılarından ötürü Harrenhal'un lordluğu ve Vadi'nin lord koruyuculuğu bahşedilmiştir.

Varys[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük bir çocukken hadım edilmiştir. Kral Toprakları'ndaki Kızıl Kale'de olan biten her şeyden haberdardır. Çoğu kişi ona Örümcek der ve Batıdiyar'ın her yerinde muhbirleri vardır.

Pycelle[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral Toprakları'nda Küçük Konsey'e 40 yıldır hizmet vermektedir.

Barristan Selmy[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedi Krallık'ın en ünlü savaşçılarındandır. Kral Joffrey görevine son verince Daenerys Targaryen'ın hizmetine girmiştir. Dizide Harpiya'nın Oğulları tarafından öldürülmüşken kitapta ölmemiştir.

Arys Oakheart[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyaz pelerinliler olarak da bilinen Kral Muhafızlarındandır. Prenses Myrcella ile birlikte onu korumak üzere Dorne'a gitti. Dorne prensesi Arianne Martell'e duyduğu aşk nedeniyle, Prenses Arianne'nin babasına karşı giriştiği komplonun bir parçası oldu. Komplonun Myrcella'yı Yedi Krallık Kraliçesi olarak taçlandırmayı amaçlıyor olması nedeniyle Kargaların Ziyafeti I. kısımda kendisinden "Kraliçe Yaratan" olarak bahsedilmiştir. Fakat komplonun başarısız olması üzerine, Doran Martell'in Norvoslu Muhafızlarının başı olan Areo Hotah tarafından katledildi.

Ilyn Payne[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral Adaleti olarak anılır. Lannister Hanedanına bağlı Payne ailesinden gelmektedir. Tywin Lannister'ın Deli Kral Aerys II Targaryen'ın Eli olduğu dönemde söylediği Yedi Krallık'ı asıl yönetenin Lord Tywin olduğuna ilişkin sözleri nedeniyle Deli Kral'ın arzusuyla dili kesilmiştir. Robert Baratheon'un tahta geçmesini takiben Cersei'ye düğün hediyesi olarak cellatlık ve zindanlardan sorumlu olduğu yüksek maaşlı bir memuriyete getirilmiştir. Ned Stark'ın infazını yine Ned Stark'a ait Valyria çeliğinden yapılmış kılıç Buz (Ice) ile gerçekleştirmiştir. Kral Muhafızları Kumandanı Jaime Lannister'ın tek elli kılıç talimlerine eşlik etmiştir.

Qyburn[değiştir | kaynağı değiştir]

Cesur Dostlar üyesi bir üstat. Jaime Lannister'ın kolunun yarısını kurtardığı için ve kara sanatlarla uğraştığı için Kraliçe Cersei onu konseyine alır.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Beric Dondarrion[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldırım Lordu ve Karaliman Lordu olarak da bilinir. İlk kitapta genç, altın-kızıl saçlı ve yakışıklı tasvir edilir. Toplam 6 kez ölmüştür. Son ölümünü ise Leydi Catelyn Stark'a hayat öpücüğüyle olmuştur.

Khal Drogo[değiştir | kaynağı değiştir]

Khal Drogo,Dothraki'de doğup büyümüş bir at efendisidir. Khal Drogo kendisi yer aldığı savaşların hiçbirini kaybetmemesi, barbarlığı ve güçlü ordusuyla tanınır. Kendisi Targaryenlerin son kızı olan Daenerys Targaryen ile evlenmiş, başta birbirlerini sevmeseler de, sonradan birbirlerine aşık olmuşlardır. Khal, yaralanıp ölmüştür.

Syrio Forel[değiştir | kaynağı değiştir]

Bravooslu bir kılıç-dans öğretmenidir.Lord Ned Stark tarafından Arya'ya ders vermesi için görevlendirilmiştir. Seride en son Taht Oyunları kitabında görülmüştür.

Jaqen H'ghar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendisi Yüzsüz Adamlar'ın bir üyesidir.Arya'ya 3 can borçludur.Borcunu Arya'nın istediği 2 adamı ve 8 muhafızı öldürerek öder.Ayrıca Arya'ya kendisini bulmak isterse Bravoos'a gitmesini ve 'Valar Morghilus' demesini söyler.

Mac Sugar[değiştir | kaynağı değiştir]

Belli amaçlar için çalışan ve amacını kimsenin bilmediği bir çete lideridir.Sonradan ele geçirmek istediği toprakları almak için çıkarlar konusunda anlaşınca çetesiyle birlikte Arrynlar'a katılmıştır.İstediği şeye tam olarak ulaşamayınca herşeyini toplayıp ortadan kaybolmuştur.

Illyrio Mopatis[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendisi Tüccrardır. Dany ve Kardeşi Viserys Targaryenin sürgünde en büyük destekcisi koruyucusu olmuştur. Khal Drogo'nun evliliğini düzenlemiştir.

Shae[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir hayat kadınıdır. Tyrion Lannister ile birliktedir. sansa Stark'ın nedimesidir. Joffrey'in öldürülmesinden sonra Tyrion'un yaptığı yalanını söyleyerek Tywin ile birlikte olmuş, daha sonra Tyrion tarafından öldürülmüştür.

Gece Nöbetçileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gece Nöbetçileri Mimar Brandon tarafından inşa edilen Sur'u korumakla görevli yeminli bir kardeşliktir, evlenmemeye ve çocuk yapmamaya yemin etmişlerdir.

Jon Snow[değiştir | kaynağı değiştir]

Jon Snow, Lord Eddard Stark'ın gayr-i meşru çocuğudur. Kitabın ve hikayenin baş kahramanlarındandır. Annesi hakkında hiçbir bilgi yoktur. Genelde Kışyarı Piçi ya da Surda takılan ismi Lord Kar gibi aşağılayıcı bir takım lakaplara sahiptir. Ulukurdu Hayalet (Ghost) tir. Eddard Stark'ın ihanetini hatırlattığı için Leydi Catelyn tarafından sevilmez. Lord Eddard, Kral Robert Baratheon'un Kral El'i görevini kabul edip güneye gitmeye kara verince Jon da amcası Benjen Stark'a özenip siyahlara bürünmeye karar verir. Eddard da kabul edince ulukurdu Hayalet ile Sura gider burada önceleri sevilmesede zamanla insanlarla kaynaşır ve Lord Kumandan Yaşlı Ayı'nın özel uşağı olur.(bu uşaklık meselesi Kumandanın yerine geçmeden deneyim kazanması içindir) Sur'un dışından gelen endişe verici istihbaratlar üzerine Lord Kumandan Mormot (Yaşlı ayı), 200 adamı ile birlikte Sur'un Kuzeyine yürür. Jon, Quorin Yarımel ile birlikte çıktığı keşif görevinde yabanıllar tarafından esir alınır. Quorin'i öldürmesi (Quorin yabanılların arasına karışması için jon'un onu öldürmesini sağlar) üzerine yabanılların Kralı eski Karga (Sur muhafızı) olan Mance Ryder tarafından kabul edilir. Daha sonra yabanıllardan kurtulup Sur'a geri döner ve yabanıl ordusunun ilk saldırısını geri püskürtür. Jon daha sonra Duvarın 998. Lord Kumandanı olacaktır.Yabanılları Akgezenlerden kurtarmak için Çetincevize gitmiştir,busırada saldıraya gelen Akgezenler ile girdiği Çetinceviz Savaşında bir Akgezeni öldürmüştür.Kurtarabildiği Yabanılları surun karşına getirmeye çalışmıştır.Sezon finalinde yaveri tarafından Benjen amcasını tanıdığını iddia eden birisi tarafından aşağıda beklendiği oyununa çağırılmış ve orada Alliser Thorne tarafından hançerlenmiştir. "nöbet uğruna" diyerek kendilerini haklı göstermişlerdir.

Üstad Aemon[değiştir | kaynağı değiştir]

Gece Nöbetçileri'nin yeminli üstadı, tahtı reddedip üstad olmayı seçmiştir. Deniz yolculuğunda ölmüştür.

Samwell Tarly[değiştir | kaynağı değiştir]

Üstad Aemon'un kahyası üstad olmak için Hisar'a gitti kitaplara düşkün ve şişman olmasından tanınır.

Benjen Stark[değiştir | kaynağı değiştir]

Baş korucuydu öldüğü varsayılıyor. Ned Stark'ın kardeşidir.

Gölge Kule'nin Yeminli Kardeşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaver Dalbridge,Eggen[değiştir | kaynağı değiştir]

Korucular Çığlık Geçidinde öldürüldüler

Taşyılanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Korucu Çığlık Geçidinde kayboldu

Cotter Pyke[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıyıdaki Deniz Gözcüsünün kumandanı.

Üstat Harmune[değiştir | kaynağı değiştir]

Şifacı ve Danışman

Yaşlı Tuzluçaput[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakuş'un kaptanı

Denizgözcüsü'nün Yeminli Kardeşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dareon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahya ve Şarkıcı Jon snow tarafından Samwell Tarly ve Şebboy a eşlik edip şarkılarıyla nöbete adam çekmesi için gönderilmiştir ama bunun yerine yeminini bozmuştur.Braavosta olan Siyah Lotus Tarikatı tarafından öldürülmüştür

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Buz ve Ateşin şarkısı IV