Cersei Lannister

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cersei Lannister
A Song of Ice and Fire karakter
Game of Thrones
karakteri
Cersei Lannister.jpg
Lena Headey, Cersei Lannister olarak
İlk görünüm
Son görünüm
Yaratan George R. R. Martin
Canlandıran Lena Headey
Seslendiren Lena Headey
Bilgileri
Unvan
  • Diyarın Koruyucusu
  • Casterly Kayası'nın Leydisi
  • Batı'nın Işığı
  • Dul Kraliçe
  • Vekil Kraliçe
  • Dizide:
  • İlk İnsanların ve Andalların Kraliçesi
Aile
Evlilik(ler) Robert Baratheon
Çocuklar
Akrabaları
Bağlılık Lannister Hanedanı

Cersei Lannister, Amerikalı yazar George R.R.Martin'in epik fantezi romanlarının Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde ve Bermudan-İngiliz aktris Lena Headey tarafından canlandırıldığı televizyon uyarlaması Game of Thrones'da yer alan kurgusal bir karakterdir. 1996'da Taht Oyunları'nda tanıtılan Cersei, Batıdiyar kıtasındaki en zengin ve en güçlü ailelerden biri olan Lannister Hanesi'nin bir üyesidir. Daha sonra Kralların Çarpışması (1998) ve Kılıçların Fırtınası (2000) kitaplarında bakış açısı karakteri oldu ve Kargaların Ziyafeti (2005) kitabının Kral'ın Şehri'ne odaklanması sebebi ile kitapta önemli bir bakış açısı karakteri haline geldi.

Cersei, Kral Robert Baratheon ile evlenerek Batıdiyar'un Yedi Krallığı'nın Kraliçesidir. Robert, Targaryen Hanedanı'nı bitirdiğinde Lannisterlar'ın yardımıyla tahtı aldı. Cersei, çocukluğundan beri ikiz kardeşi Jaime ile ensest bir ilişki içindedir. Cersei'nin üç çocuğu da Jaime'nin çocuklarıdır. Robert, evlilikleri boyunca onu istismar ettiğini bilmemektedir. Cersei'nin ana karakter özellikleri, güç arzusu, sınır ötesi bakış açısı, entrikalar ve korumaya çalıştığı çocuklarına olan sevgisidir.

Cersei, hikâyedeki en karmaşık karakterlerden biri olarak kabul edilir. Headey, HBO dizisi Game of Thrones'daki karakteri canlandırmasıyla büyük beğeni topladı. Bir Drama Dizisinde Üstün Yardımcı Kadın Oyuncu dalında beş Emmy Ödülü'ne ve performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre'ye aday gösterildi. Headey ve oyuncu kadrosunun geri kalanı, Drama Dizisinde bir Grup Tarafından Sergilenen Üstün Performans için yedi Ekran Oyuncuları Derneği Ödülleri'a aday gösterildi.