Jaime Lannister

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jaime Lannister
Buz ve Ateşin Şarkısı karakteri
Game of Thrones
karakteri
Jaime Lannister-Nikolaj Coster-Waldau.jpg
Nikolaj Coster-Waldau Jaime Lannister olarak
İlk görünüm
Son görünüm
Yaratan George R. R. Martin
Canlandıran Nikolaj Coster-Waldau
Kitaplar Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (POV)
Kargaların Ziyafeti (POV)
Ejderhaların Dansı (POV)
Bilgileri
Tam adı Jaime Lannister
Takma ad(lar)ı
  • Kral Katili
  • Genç Aslan
  • Lannister Aslanı
  • Altınel
Cinsiyet Erkek
Meslek Şövalye
Bağlılık Lannister Hanesi
Kral Muhafızları
Unvan
  • Sör
  • Kral Muhafızı
  • Kral Muhafızları Lord Kumandanı
  • Doğu Muhafızı (eskiden)
Aile Lannister Hanesi
Evlilik(ler) Cersei Lannister
Çocuklar
Akrabaları
Doğum Tarihi 266FS
Doğum Yeri Casterly Rock

Sir Jaime Lannister, Amerikalı yazar George R. R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı adlı fantezi türünde roman serisinden ve serinin televizyon uyarlaması olan Game of Thrones'ın karakteridir.

Jaime Lannister, bilinen adıyla Kingslayer (Kral Katili), Lannister Hanesi'nden Lord Tywin Lannister ve Lady Joanna Lannister'nın ilk oğulları ve ikinci çocuklarıdır. On beş yaşında, Deli Kral Aerys Targaryen'in Kral Muhafızı olarak seçilerek tarihteki en genç kral koruması olmuştur. Robert'ın İsyanı'nın sonlarına yakın ihanet edip Kral Aerys'i öldürerek aşağılayıcı "Kral Katili" lakabını kazanır. Hayatının çoğunda, kız kardeşi Cersei Lannister ile gizli bir ensest ilişki yaşamıştır. Bütün diyarın Cersei'nin kocası, Kral Robert'ın çocukları olduğuna inandığı üç çocuğu vardır: Joffrey, Myrcella ve Tommen. Jaime, Kılıçların Fırtınası'ndan bu yana POV karakterdir. Televizyon dizisinde Danimarkalı aktör Nikolaj Coster-Waldau tarafından canlandırılmaktadır.

Karakter ve Görünüş[değiştir | kaynağı değiştir]

Jaime bir savaşçıdır. Politikaya ve saray entrikalarına ilgisi azdır. Parlak yeşil gözleri ve altın saçlarıyla tipik bir Lannister görünümüne sahiptir. Uzun, kıvırcık sarı saçları ile "bıçak gibi keskin gülümsemesi" olan uzun boylu, güçlü bir adamdır. Yaygın olarak kabul edilen aşırı bir yakışıklılığı vardır ve genellikle, çekici, kıvrak zekalı, duyarsız ve kibirli olduğu düşünülür. Her Kral Muhafızı üyesi gibi beyazlar giymektedir ama diğer zamanlarda ailesinin renklerini taşıyan kendisine ait altın kaplamalı aslan başlı bir zırh giymektedir.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Lannister Hanesi'nden Lord Tywin Lannister ve Lady Joanna Lannister'nın en büyük oğullarıdır. Jaime ve kendisinden büyük ikiz kız kardeşi Cersei ile erken çocukluk yaşlarında birbirinden ayrılmazlardı ve hatta aralarında cinsel bir birliktelik olmuştu. Bu birlikteliklerinden biri sırasında annelerinin hizmetçisi tarafından yakalandılar. Jaime derhal kalenin diğer ucundaki odaya taşındı ve ikizlerin asla böyle bir şey yapmayacağı tembihlendi.

9 yaşında ise annesini küçük kardeşi Tyrion'un doğumunda kaybetti. Tyrion yetersiz bir cüce olarak doğmasına rağmen, Jaime kardeşine Cersei ve Tywin'in aksine nezaket ve saygı duyuyordu. 11 yaşında Jaime, Crakehall'a Merrett Frey ile yaşlı Lord Sumner Crakehall'in yaveri olarak gönderildi. İki yıl sonra hala yaver olmasına rağmen bir turnuva mücadelesini kazandı.

Şövalyeliğe Yükselişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral Ormanı Kardeşliğine karşı verilen bu mücadelede Sir Arthur Dayne tarafından şövalye ilan edildi. Kral Toprakları'na döndüğünde yıllardır ayrı kaldığı kardeşiyle görüşmek için durdu. Bu görüşmede Cersei, Lord Tywin'in Jaime'yi Lord Hoster Tully'nin ikinci kızı Lysa Tully ile evlendireceğini planladığını söyledi. Cersei, Jaime'ye yakın zamanda ölen Sir Harlan Grandison yerine Kral Muhafızları üyelerinden birisi olmasını ve böylelikle sürekli birlikte olabileceklerini ve Lysa ile olacak olan istenmeyen evlilikten kurtulacağını önerdi. Tutkulu bir seks gecesi ardından Jaime, Cersei'nin planınına onay verdi ve bir ay içinde bunu düzenlediler.

Bir ay sonra Harrenhal Turnuvası sırasında bir törenle Lord Kumandan Sir Gerold Hightower tarafından Kral Muhafızlığına yükseltildi ve bugüne kadar seçilen en genç şövalye oldu. O gece Kral Aerys, Kraliçe Rhaella ve Prens Viserys'i turnuvaya getirmesi için Jaime'yi görevlendirdi ve Lord Whent'in turnuvasına katılma şansından yoksun bıraktı. Jaime, Kral'ın kendisini Kral Muhafızlarına seçmesinin tek sebebinin Aerys'nin Lord Tywin'e karşı duyduğu delice kıskançlık yüzünden olduğunu ve Tywin'den varisini çalmak için böyle bir şey yaptığını anladı. Ayrıca bu olaylar yüzünden öfkelenen Lord Tywin Kral Eli görevinden istifa etti ve Cersei de alıp Casterly Kayasına geri döndü, böylelikle Cersei ile Jaime'yi bir araya getirecek olan planda başarısız oldu.

Kral Muhafızı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jaime, Kral Muhafızları üyesi olduğu süre içerisinde, Aerys'in deliliği ve beraberinde gelen gaddarlığı git gide ortaya çıkmaya başladı ve Jaime, Kral'ın hareketleri yüzünden kendini sıkıntılı ve ikilemde kalmış olarak buldu. Bir gece, o ve Sir Jon Darry, Aerys'nin tecavüz edip perişan bir halde bıraktığı Kraliçe Rhaella'nın yatak odası dışında nöbet tuttu. Jaime, Darry'e Kraliçeyi de korumamız için yemin ettik dediğinde Darry ona "Yemin ettik ama Kral'ın kendisinden korumaya değil." diyerek cevap verdi. Brandon ve Lord Rickard Stark'ın idamlarında da buna benzer bir tepki verdi ama Sir Gerold Hightower ona kralı korumak için yemin ettiğini yargılamak için yemin etmediğini hatırlattı. Jamie Aerys'in zalimliğiyle içine kapanarak başa çıkmıştır, daha sonra yaşadıklarını Vargo'nun adamları ona tecavüz etmeye çalışmadan önce Brienne'ye ve Tywin'in çürüme kokusundan rahatsız olan Tommen'e söylemiştir.

Robert'ın İsyanı büyüdükçe, Aerys'i Jaime'nin kraliyet ordusuna katılmasına izin vermedi, Lord Tywin'e karşı potansiyel bir rehin olması ve taraf değiştirmemesi için onu Kral Toprakları'nda tuttu. Aerys savaş boyunca bir sürü Kral Eli atadı ancak eski görevini geri alması için Tywin'i davet etmedi. Diğer bütün Beyaz Pelerinliler savaşa gitti ve başkentteki tek Beyaz Pelerinli Jaime oldu.

Çanlar Savaşından sonra Aerys isyanın başarılı olacağını ve ve Kral Toprakları'nın kaybedebileceğini anladı. Aerys isyancıların kazanabilecekleri düşüncesiyle korktu ve Simyacılarının büyük bir Çılgınateş rezervi yaratıp Kral Toprakları şehri etrafına saklarak bütün şehri yakma planını, el bile değmemiş şehirde teslim olmaya tercih etti. Lord Qarlton Chelsted, komployu keşfederek Aerys'le yüzyüze geldi ve bu kesin hareketinden caydırmak için Aerys'in ayaklarına kapanarak başarısız olunca görevinden istifa etti. Aerys onu canlı canlı yaktı. Kral Toprakları'nın Simyacılar Loncası bu sırada, eşi görülmemiş güç ve otorite elde etti. Aerys son Kral Eli, Lord Rossart'ı, Simyacılar Loncası'nın başı yaptı. Tüm bunlar olurken Jaime Kralı korumaya devam ederek ifadesizce planlarının ayrıntılarını gözlemdi ve sırını korudu.

Kraliyet ordusunun yenilmesi, oğlu ve varisi Prens Rhaegar'ın Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda katledilmesinden sonra, Aerys hamile karısı Kraliçe Rhaella ve Prens Viserys'i Ejderha Kayası'na gönderdi.

Kral Katili[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç Dişli Mızrak'dan sonra Tywin Lannister sonunda kendisine geldi ve sancaklarını çağırmaya başladı. Lannister orduları Kral Toprakları kapılarına girmek için yürüdüler. Varys, Lord Tywin'i hain olarak adlandırmasına rağmen Kral Aerys, Üstat Pycelle'nin önerisini dinledi ve Lord Tywin'e ve ordusuna kapıları açtı. İçeri girdikten hemen sonra Tywin, Aerys'e ihanet etti ve Kral Topraklarını yağmalamaya başladı. Buna karşılık Aerys, Jaime'ye babasının kafasını getirmesi için emir verdi. Bunu yapmak yerine Jaime, Demir Taht'a doğru döndü, önünde duran ve şehri yok etmek için emir taşıyan Rossart'ı öldürdü. Daha sonra Jaime başka bir simyacıya emir vermek için harekete geçen Aerys'i sırtından bıçaklayarak öldürdü.

Jaime Lannister, Kral Aerys Targaryen'i öldürdükten sonra tahtta oturmuştu. Aerys'in cesedi Demir Taht'ın önünde yatıyordu, Sör Elys Westerling ve Lord Roland Crakehall liderliğindeki Lord Tywin'in adamları salona girdiğinde Jaime'nin yaptıklarını görebiliyorlardı. Adamlar Kral olarak kimin ilan edileceğini sordu, imalı bir şekilde babasının ya da kendisinin taç giymesini söylediler ama Jaime fikrini belirtmedi ve onlara beklemelerini söyledi. Jaime, Demir Taht'a oturdu ve tahta kimin hak iddia edeceğini umursamadığını fark etti. Ardından Lord Eddard Stark adamlarıyla salona doğru at sürüp Robert Baratheon'un tahta oturacak kişi olduğunu iddia ettiğinde Jaime hala tahta oturuyordu.

Daha sonraki günlerde Jaime, Aerys'in planına dahil olan diğer iki simyacıları da (Belis ve Garigus) öldürdü. Bu arada Eddard Stark Robert'a Jaime'nin beyaz pelerinini çıkarmasını ve onu Gece Nöbetçilerine göndermesini istedi ama Robert, Jon Arryn'ın sözünü dinledi ve Kral Robert Baratheon, Barristan Selmy ile Jaime'nin Kral Muhafızları görevlerine devam etmelerini sağladı. Robert ayrıca Jaime'e Kral Katili lakabını verdi.

Jaime, ihaneti yüzünden halk tarafından kötülense bile, Aerys'i öldürmenin en iyi hareket olduğunu düşünür. Aerys'i öldürmesinin asıl sebebi halk tarafından bilinmiyor.

Kral Robert'ın saltanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cersei, Robert ile evlenip Kraliçe olmasına rağmen Jaime ve Cersei'nin yasadışı ilişkisi devam etti ve Robert saltanatı boyunca sürdü. İlerleyen yıllar Cersei üç çocuk dünyaya getirdi: Joffrey,Myrcella ve Tommen. Krallık bu üç çocuğunun Kral Robert'un çocukları olduğunu düşünse de aslında çocukların gerçek babası Jaime'dir ve çocuklar son derece gerçek ailelerine benzemektedir.

Olay örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Taht Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Jon Arryn'in ölümünden sonra Kral Robert, Ned Stark'ı ziyaret için kuzeye Kışyarı'na gider ve Lord Arryn'in halefi olması için onu Kral'ın Eli olmaya ikna eder. Jaime Lannister, Robert Arryn'den daha iyi olduğu için Jon'un halefi olarak geleneksel bir yolla Doğu Muhafızı olmuştur. Krala birçok saray halkı eşlik etmiştir aralarında Jaime, Cersei ve kardeşleri Tyrion'da yer almaktadır.

Kışyarı'nda iken Jaime ve Cersei Stark Hanesinin verdiği bir ziyafete katılmıştır. Daha sonra, Jaime ve Cersei seks yaparken Bran Stark tarafından yakalanır. Bran şaşırmış ve neredeyse kuleden düşmek üzeredir. Jaime düşmeden onu kendine çeker ve sonra bu olayı gizli tutmak için Bran'ı öldürmek ister ve çocuğu pencereden aşağıya atar. Bu olayın ardından Bran kurtulmuştur ama komaya girmiştir.

Ned Stark, Kral Robert'ın El'i olmayı kabul eder ve Jon Arryn'in ölümünü araştırmaya başlar. Bu araştırma sırasında tarih boyunca bir Baratheon'un bir Lannister ile her evlendiğinde çocuklarının saçlarının hep simsiyah olduğunu fark eder ve bütün parçaları birleştirerek Jaime ve Cersei'nin gizli ilişkisini öğrenir. Bunun aksi olarak Cersei'nin çocukları Joffrey, Myrcella,ve Tommen'in hepsi sarı saçlıdır.

Bu arada, Catelyn Stark, Kışyarı Leydisi, Bran Stark'a başarısız bir suikast girişiminde bulunduğu şüphesiyle Jaime'nin kardeşi Tyrion'u yakalar. Tyrion'ın yakalanmasına karşılık olarak ama aslında bir ayaklanma yaratmak amacıyla Jaime, Lannister erkekleri ve önde gelen Kral Muhafızlarıyla Kral Toprakları sokaklarında Ned ve kuzeylilere bir saldırıda bulunur ve iki tarafta çok sayıda ölüme maruz kalır. Kral Robert'ın ölümünden sonra Jaime, Kral Toprakları'ndan kaçar Nehir Toprakları'nda bulunan Leydi Catelyn'in evini tehdit etmek için babasının ordusuna katılır. Lord Lannister, Batı Toprakları'nın bütün ordusunun yarısını Jaime'nin komutasına verir.

Jaime'nin ordusu Nehir Lordlarına karşı yürür ve Altın Diş'de küçük bir kuvvet bozguna uğratılır. Sör Edmure Tully'e karşı düzenlenen başka bir savaşın sonucunda Tully varisi yakalanır ve Nehirova kuşatılır. Ancak Robb Stark'ın kuzeyli ordusu Jaime'nin üzerine doğru sürpriz bir yürüyüş yaparak Nehirova'yı geri alır. Robb'ın adamları, uçuşan Tully sancakları, Jaime'nin kampına akın eder ve onu dışarı çıkarırlar. Robb, Lannister ordusunu Fısıltılı Orman Savaşı'nda şaşırtır. Savaşın kaybedildiğini görünce, Jaime cesurca savaşır ve Robb'u öldürmeyi dener, bu girişimde bulunduğu sırada yakalanmadan önce Daryn Hornwood ve Lord Rickard Karstark'ın oğlunu öldürür. Daha sonra, Stark-Tully güçleri Kamplar Savaşı'nda lidersiz askerlere saldırır ve Jaime, Nehirova'da hapsedilir. Bu sırada ise kardeşi Cersei, Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Barristan Selmy'i görevinden men eder.

Kralların Çarpışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Lord Tywin, Kral'ın Eli olarak kendisi yerine Tyrion'ı atadığı zaman Tyrion, Cersei'nin desteğini kazanmak için Jaime'yi özgür kılacağının sözünü verir. Gizli askerler ile Tyrion, Jaime'yı özgür kılma planında başarısız olur. Kaçmayı denemeyeceği sözünü tutmadığı için Edmure, Jaime'yi zindanlara transfer eder. Zincirlerle ve yetersiz beslenmeyle zindanlarda tutulur. Bu süreçte Cersei sevgilisi olarak kuzeni Lancel'i yatağına alır.

Beş Kralın Savaşı onun etrafında şiddetlenirken, Jaime Nehirova'da esir olmaya devam etmektedir. Serbest bırakılması için düzenlenen görüşmeler hiçbir sonuca varmaz. Tyrion kardeşinin iadesi için Sansa ve Arya Stark'ın değiş tokuş yapılacağına dair yemin eder. Ancak, Robb Stark bu değiş tokuşu reddeder. Oğulları Bran ve Rickon'ın iddia edilen ölüm haberiyle beraber Catelyn perişan olur ve Jaime'yi serbest bırakır.

Kılıçların Fırtınası[değiştir | kaynağı değiştir]

Catelyn, kendi başına hareket ederek, kızları için resmi olmayan bir değişim yaparak Jaime'yi serbest bırakır. Kuzeni ve başka bir esir olan Sör Cleos Frey ve Leydi Catelyn'in yeminli kılıcı Tarth'lı Brienne, Kral Toprakları'na doğru bir yolculuğa başlar. Bir yıla yakın Nehirova hapsi nedeniyle, Jaime bayağı kilo vermiş ve bakımsız sakalları yüzünden bir aslana benzemeye başlamıştır. Brienne ve Cleos ile Kral Toprakları'na olan yolculuğu sırasında altın rengi saçları yüzünden tanınmaması için kafasını kazıtmaya karar verir fakat sakallarını ellemez. Üçlüyü yakalamak için Nehirova'dan gelen Sör Robin Ryger ve grubu, kaçakları teknelerle kovaladıkları sırada Brienne ustaca taktiğiyle kayaları kovalayan teknelerin üzerine bırakır. Daha sonra, Duskendale ve Bakire Havuzu arasındaki yolda, Üçlü, haydutlar tarafında pusuya düşürülür ve Cleos ölür - kimse Cleos'un yasını tutmamıştır. Daha sonra ise Jaime kaçmak için Brienne'ye karşı birkaç düello girişiminde bulunur. Bu kavgaların nedeniyle ikisi de hazırlıksız yakalandığı için Lord Tywin'e ihanet edip yeni taç giymiş Kral Robb'a bağlılık eden Vargo Hoat liderliğindeki Cesur Dostlar tarafından yakalanırlar.

Vargo Hoat kendisinden üstün olan Roose Bolton'un, Karasu Savaşı'nda Stannis Baratheon'a karşı aldığı zafer sonucunda Lannisterlara ve onların ittifakı olan Tyrell Hanesi üzerine gideceğini düşünmektedir. Jaime'i esir aldıktan sonra Vargo, Roose ve Tywin'in arasını bozmak için Jaime'nin kılıç tutan elini kesmesi için bir adamını görevlendirir.

Jaime için elini kaybetmesi ve bununla birlikte mücadele yeteneğini kaybetmesi kendisinde olan her şeyi yok eder. Derin bir depresyonun içine düşer ve yaşama iradesini kaybeder. Brienne ailesi ve intikamı için yaşaması gerektiğini ona hatırlatır. Harrenhal kalesinde tutulurlarken aynı banyoda aynı küveti paylaşırlar. Jaime, Brienne'ye Kral Toprakları'nın Yağmalanması etrafında gelişen olayları ve Aerys'in çılgınateş komplosunun gerçek yüzünü ortaya döker.

Kargaların Ziyafeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Babasının Tyrion tarafından ölümünün ardından, Jaime bir hafta boyunca babasının cenazesi başında nöbet tutmuştur. Bir gece, Cersei gelir ve ondan Kral Eli olmasını ister. Jaime “Elsiz bir El” şakasını yapmış ama Cersei’yi reddetmiştir. Cersei köpürür ve Jaime’yi sevmesinin hayatında yaptığı en büyük hata olduğunu söyler.

Jaime’nin önerisiyle, Tommen Margaery Tyrell ile evlenir, ama Mace Tyrell’i Kral Toprakları’nda kalma zorunluluğundan kurtarır. Sonraki günlerde, Jaime kendisini amcası Kevan ve Cersei arasında bulur. İki tarafa da verebildiği en iyi hizmeti verir ve aynı derecede Sör Loras Tyrell’i eğitir.

Lord Tywin’in cenazesinin ardından, Cersei Jaime’ye Nehirova Kuşatması’nı kaldırmasını emreder. Sör Brynden Tully şehri altı aydan fazla süredir korumaktadır ve kale merhum Kral Robb’a hala sadıktır. Jaime yanında Sör Ilyn Payne’i de götürmesi şartıyla kabul eder. Şehirden ayrılmadan önce bir zırh ustası Jaime’ye bilek köküne takabileceği altından bir el yapar. Bu el kuvvetliydi ve (beceriksizce de olsa) Jaime’nin bir kalkan taşımasına elverişliydi.

Jaime ayrıca yanına yaver olarak Lewys Piper ve Garrett Paege’yi alır. Josmyn Peckledon da Karasu Savaşı’nda gösterdiği başarı yüzünden yaver olarak götürülür.

Yolculuk sırasında geceleri Jaime sol elle kendini savunmayı öğrenmek için Ilyn Payne ile dövüşür. Yolda Harrenhal’da durur, içlerinde Sör Wylis Manderly de olmak üzere esirleri bıraktırır ve Sör Bonifer Hasty’i kale kumandanı yapar. Kırmızı Ronnet Connington’un Brienne’e hakaret etmesini Jaime kaldıramaz ve onunla birbirlerine meydan okurlar. Ancak Sör Ronnet ve Gregor Clegane’in adamlarından kurtulmak için Jaime Sör Ronnet’e Wylis Manderly’e Bakire Havuzu’na kadar eşlik etmesini emreder. Harrenhal’dan sonra Darry’e uğrayan Jaime orada Lancel ile karşılaşır ve Lancel Jaime’ye Cersei ile yattığını itiraf eder.

Sonrasında Jaime Nehirova’ya varmıştır. Jaime Brynden Tully ile görüşür ancak Brynden teslim olmayı reddeder. Ryman Frey önceki her gün Brynden’e Lord Edmure Tully’i asacağını söylemiştir ancak Brynden buna rağmen kaleyi korumaya devam etmiştir.

Jaime strateji değişikliğine gitmiş ve Freylerin elinde esir olan Lord Edmure ile konuşmuştur. Eğer Edmure teslim olursa Nehirova’ya dokunulmayacak, garnizon Gece Nöbeti’ne gidecekti. Edmure teslim olmazsa, Jaime Nehirova’ya her gün saldıracak ve er geç kaleyi alacaktı ve Jaime Edmure’un karısı doğum yapar yapmaz çocuğu –bir mancınıkla- Edmure’a geri verecekti. Edmure Nehirova’ya gitti ve ancak Brynden Tully’nin gece nehirden kaçmasını sağladıktan sonra kaleyi teslim etti. Edmure bundan sonra Casterly Kayası’na götürüldü ve orada esir hayatına devam etti. Jaime ise Karabalık’ın kaçışına öfkelendi ancak adamı bulamadı.

Nehirova’da Jaime Cersei’den bir mektup alır. Cersei İnanç adına tutuklanmıştır ve duruşmaya çıkacaktır. Cersei Jaime’den onun dövüşle yargılama şampiyonu olmasını ister. Jaime mektuba cevap vermez ve mektubu yaktırır.

Ejderhaların Dansı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jaime Kuzgunağaç’a, Blackwood hanesinin ve Robb Stark taraftarlarının son kalesine varır. Kale Lord Jonos Bracken tarafından kuşatılmıştır. Jaime kuşatmayı “kasvetli” olarak niteler ve kuşatmayı bitirmek ister. Gelişi beklenmemektedir, Jaime bunu Lord Jonos’u bir fahişe ile basınca anlar. Bracken Jaime’nin yardım önerisini kabul eder.

Sonrasında Jaime Tytos Blackwood ile görüşür. Lord Tytos Kral Tommen’e diz çokmeyi kabul eder ve Stark-Tully davasından vazgeçer. Bunun yanında, topraklarının bir bölümünü Jonos Bracken’a verir ve oğlu Hoster’ı rehin olarak Kızıl Kale’ye gönderir. Ancak Lord Bracken’ın önceden Robb Stark’a verdiği desteği Jaime unutmaz ve Bracken’ın kızlarından birini de Kızıl Kale’ye göndertir.

Kuzgunağaç’ta her şeyi hallettikten sonra, Jaime ve adamları Nehirova’ya döner. Yolda Pennytree’de kamp yapmak ister ancak Pennytree’liler Jaime’nin hisara girmesine izin vermez. Jaime Sör Kennos’un hisara saldırma fikrini reddeder. Pennytree’de iken beklenmeyen bir misafir gelir: Tarthlı Brienne. Brienne, Sansa Stark’ı bulduğunu ancak Jaime’nin onunla birlikte gelmesi gerektiğini, yoksa Tazı’nın Sansa’yı öldüreceğini söyler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel