Robert Baratheon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robert Baratheon
A Song of Ice and Fire karakter
Game of Thrones
karakteri
Dosya:Robert Baratheon.png
İlk görünüm Roman:
Taht Oyunları (1996)
Televizyon:
"Winter Is Coming" (2011)
Son görünüm Roman:
Taht Oyunları (1996)
Televizyon:
"You Win or You Die" (2011)
Yaratan George R. R. Martin
Canlandıran Mark Addy
Bilgileri
Cinsiyet Erkek
Meslek Kral
Unvan Andallar'ın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Fırtına Burnu Lordu
Fırtına Toprakları Lordu
Aile Steffon Baratheon (baba)
Cassana Estermont (anne)
Stannis Baratheon (erkek kardeş)
Renly Baratheon (erkek kardeş)
Evlilik(ler) Cersei Lannister
Akrabaları Shireen Baratheon (yeğen)

Robert Baratheon, Amerikalı yazar George R.R.Martin'in epik fantastik romanlarının Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde ve İngiliz aktör Mark Addy tarafından canlandırılan televizyon uyarlaması Game of Thrones'da yer alan kurgusal bir karakterdir.

1996'da Taht Oyunları'nda tanıtılan Robert, Lord Steffon Baratheon'un en büyük oğlu ve varisidir. Her ikisi de Lord Jon Arryn'in muhafazası olan Ned Stark'ın yakın arkadaşıdır. Nişanlısı Lyanna Stark'ın prens Rhaegar Targaryen tarafından kaçırıldığı iddia edilen Robert, Ned ve Jon, "Deli Kral" Aerys Targaryen'e karşı bir isyan başlattı. Targaryen hanedanını ezip Lyanna'nın öldüğü savaşı kazandıktan sonra Robert, Demir Taht'ı aldı. Siyasi istikrarı sağlamak için Tywin Lannister'ın kızı Cersei ile evlendi. Robert'ın hükümdarlığı nispeten barışçıl olsa da, etkisiz bir hükümdar olduğunu kanıtlıyor. Hem istismar ettiği Cersei ile evliliğinden hem de kral olarak sorumluluklarından mutsuzdur ve sadakatsizlik ve aşırılıklarla dolu bir hayat yaşamaktadır. Pek çok gayrimeşru çocuğun babasıdır ve Cersei'den olan üç çocuğunun ikiz kardeşi Jaime Lannister olduğundan habersizdir.

Robert ilk romanda öldürülse de, isyanının ve saltanatının mirası, Batıdiyar'ın güncel olayları üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaya devam ediyor. Ölümü, kardeşleri, Cersei'nin en büyük oğlu Joffrey ve diğer birkaç davacının Beş Kral Savaşı olarak bilinen Yedi Krallığın kontrolü için savaştığı bir güç boşluğu yaratır.