İçeriğe atla

Joffrey Baratheon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joffrey Baratheon
İlk görünüm
Son görünüm
CanlandıranJack Gleeson
Bilgileri
Aile
Akrabaları

Joffrey Baratheon, Amerikalı yazar George RR Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı serisindeki destansı fantastik romanlarda ve HBO televizyon uyarlaması Game of Thrones'ta yer alan kurgusal bir karakterdir. 1996'da Game of Thrones'da tanıtılan karakter, daha sonra Kralların Çarpışması (1998) ve Kılıçların Fırtınası (2000) kitaplarında rol aldı.

Joffrey resmi olarak kral Robert Baratheon ve Cersei Lannister'ın en büyük oğlu ve vârisi olsa da gerçekte Cersei ve ikiz kardeşi Jaime Lannister'ın en büyük çocuğudur. Joffrey, Robert'ın ölümünden sonra tahtı devralır ve bu, Kışyarı Lordu Ned Stark'ın idam edilmesiyle birlikte, Westeros'ta Beş Kralın Savaşı olarak bilinen bir güç mücadelesini tetikler. Şımarık, sadist bir zorba olarak nitelendirilir ve ilk romanda nişanlandığı Sansa Stark'ın yanı sıra ailesine de sık sık eziyet eder. Daha sonra Margaery Tyrell ile evlenir ancak düğün töreni sırasında zehirlenerek öldürülür.

Joffrey'i televizyon uyarlaması Game of Thrones'da İrlandalı aktör Jack Gleeson canlandırıldı ve bu rolüyle uluslararası tanınırlık ve eleştirmenlerden övgü aldı.[1][2][3]

  1. ^ "Game of Thrones Cast and Crew: Joffrey Baratheon played by Jack Gleeson". HBO. 7 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2015. 
  2. ^ "The Official Website for the HBO Series Game of Thrones - Season 4". HBO. 7 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2015. 
  3. ^ "From HBO". 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.