Epik fantezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Epik Fantezi, fantastik edebiyatın gerçek dünyadan uzak, hayali bir ikincil dünyayı geçen bir alt türüdür. Epik fanteziye verilebilecek örnekler, Yüzüklerin Efendisi üçlemesi Buz ve Ateşin Şarkısı serisi, ve Hobbit olabilir.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Fantastik edebiyatın bu alt türünün hikâyelerinin geçtiği evren içinde bulunduğumuz birincil dünyadan farklı olan ikincil bir dünyada geçer. Bu dünyada örneğin fizik kuralları bilinen kurallardan farklı olabilir. Coğrafi, dini, kültürel yapısı tamamen farklı ve bazen de gerçek dışı olabildiği için genelde harita ve ek kitaplar ile desteklenen hikâyelere sahiptirler.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Fantastik edebiyatın bu türünde hikâye genel olarak büyük kötücül gücün yenilmesi ile sonuçlanır. Tüm kitap/kitap serisi boyunca kahraman ve/veya yoldaşlarının nihai hedefi kötücül gücü yenmektir. Bu amaç çerçevesinde eğitim alır, savaşır ve yaşarlar. Savaşlar hikâyenin genel hatları itibarı ile oldukça önemlidir. Türün bu biçimde şekillenmesine katkıyı yapanlar olarak J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis gösterilebilir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler hikâyenin başında kötü güçler tarafından tehdit edilirler veya doğumlarından itibaren bu güçle savaşmak için yetiştirilirler. Normal hayatlarını bir anda geride bırakan karakterler dünyayı kurtarmak için tüm dünyevi zevklerden vazgeçecek kadar ileri gidebilirler. Örneğin Zaman Çarkı, Yüzüklerin Efendisi vs.

Ana karakter ve arkadaşları bu yolculuklarında başlangıçta çocuksu ve hovarda olsalar da zaman geçtikçe hızlı bir şekilde yetişkin olurlar. Yolculuk sırasında kayıp, ölmüş akraba, sevgili, dostlarına rastlayabilir, akıl hocası olarak tabir edilen ve çoğu zaman ana kahramandan çok daha fazla şeyler bilen biriyle karşılaşabilirler. Ejderha Mızrağı, Miras Döngüsü, Harry Potter serisi, Narnia Günlükleri vs.

Ana karakterin savaşması gereken kötü gücün yanı sıra onunla aynı düzeyde yer alan ve genellikle hikâye boyunca karşısına çıkan kötülüğün hizmetkarları ile dövüşürler. Mesela, Harry Potterdan Draco Malfoy, Zaman Çarkından Terkedilmişler vs.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]