Buz ve Ateşin Şarkısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Buz ve Ateşin Şarkısı
Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ilk dört kitabının kapağı
Yazar George R. R. Martin
Çevirmen Sibel Alaş
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Tür Fantezi
Yayıncı Arka Bahçe Yayıncılık, Epsilon Yayınları
Yayınlandı Ağustos 1996 - günümüz
Medya tipi Yaprak
sesli kitap
Kitap sayısı 5

Buz ve Ateşin Şarkısı, Amerikalı yazar George R. R. Martin'in halen devam etmekte olan epik fantezi türündeki roman serisinin adıdır. Martin serinin ilk kitabını 1991 yılında yazmaya başladı ve sonra Taht Oyunları adıyla ilk kez 1996 yılında yayınlandı. İlk üç kitabı art arda yazarak yayımladı. Martin seriyi yedi kitap halinde yayınlamayı planladı ve bunların beş tanesi yayımlandı. Serinin en son yayımlanan kitabı Ejderhaların Dansı (2011) oldu. Martin'in kitabı yazması beş yılını aldı. Altıncı kitabı Kış Rüzgarları hala yazım aşamasındadır.

Kitapta anlatılan hikâye kurgusal iki kıta olan Westeros ve Essos'ta binlerce yıl öncesinde geçmektedir. Hikâye üçüncü bir şahsın ağzından farklı karakterlerin bakış açısıyla anlatılır. Hikâye üç ana konuda beraber işlenir: Westeros'u kontrol etmek isteyen farklı hanedanların mücadelesi; Westeros'un kuzeyindeki duvarın arkasında yaşadıklarına inanılan doğaüstü varlıklar olan "Ötekiler"'in yükselen tehdidi; ve 15 yıl önce öldürülen kralın sürgündeki kızı Daenerys Targaryen'in Westeros'a ateş saçan ejderhalarıyla dönüp tahtı geri alma hırsı.

Fantezi alanındaki bu seri, savaş ve siyasi oyunlardaki gerçekçiliğinden ve sihir gibi öğelerin az işlenmesinden dolayı takdir topladı. Martin tarihi olaylardan esinlenerek, seride kasıtlı olarak bolca şiddet ve cinsellik kullanarak fantezi türünün alışılagelmiş kurallarına meydan okudu. Ana karakterler, sözde kahramanların da bu tür savaşlarda sağ salim kurtulamayacağını göstermek maksadıyla öldürüldü ve okuyucunun hangi karakterin iyi ya da kötü olduğuna karar vermesi yine okuyucuya bırakıldı. Kitap aynı zamanda kadın, din ve yiyecek konusundaki betimlemelerinden dolayı eleştiriler aldı.

Seri dünya genelinde 60 milyondan fazla sattı[1] ve 45'tden fazla dile çevrildi.[2] Martin'in 5 yıldan fazla sürede yazdığı serinin dördüncü ve beşinci kitapları New York Times'ın En Çok Satanlar listesine girdi.[3] Serinin HBO tarafından Game of Thrones adıyla bir dizisi çekildi. Aynı zamanda kitaptan esinlenerek video oyunlar geliştirildi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Buz ve Ateşin Şarkısı kurgusal bir dünyada mevsimlerin uzun yıllar sürdüğü kurgusal kıtalarda geçer. Serinin ilk kitabında geçen olaylardan yüzyıllar önce, Westeros'taki Yedi Krallık ateş saçan ejderhalara sahip Targaryen hanedanının hükümdarlığı altında birleştirilmişti. Daha sonra bu ejderhaların soyları tükenmişti. Son Targaryen kralı birinci kitaptaki hikâyenin başlangıcından on beş yıl önce Robert Baratheon'un nişanlısı ve Eddard Stark'ın kız kardeşi olan Lyanna Stark'ı kaçırması üzerine Robert Baratheon isyan başlattı ve Baratheon hanedanının genç üyesi Robert Baratheon demir tahta çıktı. Hikâye coğrafya ve karakterlere bölünmüş şekilde üç ana tema üzerinde devam eder. Bütün olaylar karakterlerin bakış açılarıyla anlatılır.

Serinin ilk kitabı olan Taht Oyunları, farklı hanedanların kral Robert'ın ölümünden sonra Westeros'taki demir tahtı ele geçirme mücadelesini işler. Robert'ın oğlu Joffrey babasının ölümünden sonra annesinin ve aşırı varlıklı ailesi Lannister hanedanının desteğiyle tahta geçer. Kral Robert'ın Kral El'i olan Lord Eddard Stark, Joffrey ve kardeşlerinin kral Robert'ın gerçek çocukları olmadığını ortaya çıkarmasının ardından öldürülür. Bunun üzerine Robert'ın kardeşleri Stannis Baratheon ve Renly Baratheon ayrı ayrı tahtın asıl sahiplerinin kendileri olduğunu söylerler. Bu arada Westeros'un farklı bölgelerindeki hanedanlar kendi hükümdarlıklarını kurmanın yolunu ararlar: Eddard Stark'ın en büyük oğlu Robb Stark Kuzey Kralı ilan edilirken, Balon Greyjoy kendi bölgesi olan Iron Islands'ta bağımsız yeni bir krallık kurar. Bu beş kralın savaşı ikinci kitap olan Kralların Çarpışması'nda işlenir. Bu bölümde gücü elde etmeye çalışan pek çok farklı hanedan mücadeleye katılır.

Hikayenin ikinci ana kısmı binlerce yıl önce dev bir buz duvarı şeklinde inşa edilen "Sur" ve Westeros'u duvarın arkasında yaşadıklarına inanılan ve "Ötekiler" adı verilen yaratıklardan koruduğuna inanılan en kuzeydeki sınırlarda geçer. Sur'un nöbetçileri Yeminli Gece Nöbetçileri Kardeşliği zamanlarının çoğunu duvarın ötesinde yaşayan yaratıklarla mücadele içinde geçirirler. Gece Nöbetçileri'nin hikâyesi Eddard Stark'ın gayrimeşru oğlu olduğu iddia edilen Jon Snow'un gözünden anlatılır. Jon Snow, Gece Nöbetçileri'nin arasında yetişir ve kuzeyden gelecek tehditlerle ilgili bilgi sahibi olur. Üçüncü seri olan Kılıçların Fırtınası'un sonunda kuzey ile güneyin hikayesi, Stannis'in krallığı korumak için Duvar'a hareket etmesi ve kuzeylilerin desteğini almasıyla birleşir. Dördüncü kitap olan Kargaların Ziyafeti'nde, Joffrey'in küçük kardeşi Tommen Baratheon annesiyle birlikte tahta oturur.

Hikayenin üçüncü ana kısmı doğudaki büyük kıta Essos'ta geçer ve Targaryen hanedanının son üyesi Daenerys Targaryen'in taht mücadelesini işler. Essos'ta sürgün hayatı yaşayan Daenerys'in barbar bir savaş kralı olan Khal Drogo ile evliliği ve ardından kendi ordusunu kurması anlatılır. Daenerys kendisine düğün hediyesi olarak verilen fosil halindeki ejderha yumurtalarından doğan üç ejderha ile daha da güçlenir.

Yayın tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıda verilen tüm veriler kitabın ciltli ve ciltsiz ABD baskılarıdır.

# Adı Orijinal Adı Sayfa Sayısı Bölüm Sayısı Orijinal Yayın Tarihi
1 Taht Oyunları A Game of Thrones 850 73 Ağustos 1996
2 Kralların Çarpışması A Clash of Kings 504 + 488 70 Şubat 1999
3 Kılıçların Fırtınası A Storm of Swords 624 + 608 82 Kasım 2000
4 Kargaların Ziyafeti A Feast for Crows 504 + 504 46 Kasım 2005
5 Ejderhaların Dansı A Dance with Dragons 624 + 608 73 Temmuz 2011
6 Kış Rüzgarları The Winds of Winter Yazım aşamasında
7 Bahar Rüyası A Dream of Spring Henüz yazılmadı

1996 ile 2003 yılları arasında kitaptaki bazı bölümlerle ilgili üç tane kısa hikâye yayınlandı:

 • Blood of the Dragon (Temmuz 1996)
 • Path of the Dragon (Aralık 2000)
 • Arms of the Kraken (Mart 2003)

İlk üç roman (1991-2000)[değiştir | kaynağı değiştir]

George R. R. Martin 2011 yılında Time 100 galasında.

George R. R. Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı serisini yazmadan önce de başarılı bir fantezi ve bilim kurgu yazarıydı. Martin ilk kısa hikâyesini 1971'de, ilk romanını da 1977'de yayınladı. 1990'ların ortalarında, üç Hugo ödülü, iki Nebula ödülü ve başka ödüller de kazandı. Erken dönem kitapları fantezi severler tarafından beğenilse de, okuyucu kitlesi çok sınırlı kaldı. Martin bu dönem Hollywood için de çalıştı. Alacakaranlık Kuşağı, Beauty and the Beast gibi TV dizilerinde çalıştı, film senaryoları yazdı. TV dizilerinin sınırlı bütçelerinden, savaş ve benzeri sahnelerin kesilmesinden dolayı yılgınlık yaşadı. Bu durum Martin'i hayal gücünü kısıtlamadan tekrar kitap yazmaya itti. Martin aynı zamanda büyük bir J. R. R. Tolkien hayranıydı ve yazdığı epik fantezi kitaplarda Tolkien'den büyük ölçüde etkilendi.

Martin 1991 yazında Hollywood projeleri ile uğraşırken, bir yandan da Avalon isimli yeni bir bilim kurgu romanı yazmaya başladı. Üç bölüm sonra, ilerde Taht Oyunları'nın girişi olacak, bir çocuğun bir adamın kafasının kesilmesine şahit oluşu ve karda bulunan kurt yavruları sahneleri zihninde canlandı. Avalon'u bir kenara bırakarak bu zihninde canlanan yeni bölümü birkaç gün içinde yazıp bitirdi ve bunun büyük bir hikâyeye dönüşeceğine inancı arttı. Birkaç bölüm sonra Martin bu yeni kitabını fantezi türü olarak belirledi ve haritalarla soyağaçları çıkarmaya başladı. Fakat Martin'in bu kitabı yazma işi TV dizileri üzerinde çalışmasından dolayı birkaç yıl aksadı.

1994 yılında Taht Oyunları'nı yazmaya kaldığı yerden devam etmeye başlayan Martin, kitabın ilk 200 sayfasını yayınevine verdi. Martin 1400 sayfa sonunda hala hikâyenin sonuna varmadığını farkedince kitabın dört veya beş farklı kitap halinde bir seri şeklinde yayınlanması gerektiğini hissetti. Muğlak başlıkları seven Martin seriye Buz ve Ateşin Şarkısı adını verdi. Martin duvarın ötesinde yaşayan "ötekiler"'in mücadelesini buz, ateş saçan ejderhaları da "ateş" olarak gördü.

Taht Oyunları'nın 1996'da yayınlanan revize edilmiş ve bitmiş hali 1088 sayfa idi. Wheel of Time'ın yazarı Robert Jordan kitap için bir kapak yazısı yazdı. Ejderha Kanı adıyla yayınlanan kısa bir hikâye de 1997 yılında Hugo ödülünü kazandı.

Taht Oyunları'ndan çıkartılan 300 sayfa, ikinci kitap olan Kralların Çarpışması'nın giriş kısmı oldu. Bu ikinci kitap ABD'de 1999 yılında 1184 sayfa halinde yayınlandı. Kralların Çarpışması serinin en çok satanlar listesine giren ilk kitabı oldu. New York Times'ın 1999'da en çok satanlar listesine 13. sıradan girdi. Yüzüklerin Efendisi'nin başarısından sonra, Martin de kendi kitabıyla ilgili olarak film yapımcılarından teklifler aldı.

Martin üçüncü kitabı Kılıçların Fırtınası'nı bitirmekte birkaç ay gecikti. Yazdığı son bölüm çok şiddet içeren "Kırmızı Düğün" ile ilgiliydi. Kılıçların Fırtınası 1521 sayfa uzunluğundaydı. Bantam Books kitabı 2000 yılında ABD'de iki parça halinde yayınladı. Kitap başka dillerde ikiden fazla parça şeklinde yayınlandı. Kılıçların Fırtınası, New York Times'ın en çok satanlar listesine 12. sıradan girdi.

Diğer romanların gelişmesi (2000-2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

Taht Oyunları, Kralların Çarpışması ve Kılıçların Fırtınası'ndan sonra Martin üç kitap daha yazdı.[4] Dördüncü roman Ejderhaların Dansı olacaktı ve Daenerys Targaryen'ın Westeros'a dönmesi ve oradaki olaylar işlenecekti.[5] Tüm karakterlerin yaşlarını bir anda büyütüp Westeros'taki karışıklığı anlatmak istedi.[6] Beş yıllık zaman dilimini kitabın giriş bölümünde anlatacaktı. Demir Adalar'daki Kral Şurası'nda olan Aeron Buharsaçlı'nın ağzından anlatılacak olan kitap için yayımcılarla anlaştı. Üç yeni karakter bakış açısı eklendi.

2001'de Martin bu planını uygularken zaman atlamanın tüm karakterlere uygun olmadığını anladı. Bu plan sonradan değiştirildi ve bunun yerine hikaye üçüncü kitabın kaldığı zaman diliminden devam etti.[7] 250 sayfalık beş yılı anlatan giriş bölümü iptal edildi.[7] Hikaye baştan yazılmaya başlandı, bu da dördüncü romanın basım tarihini çok fazla geciktirdi.[8] Kargaların Ziyafeti'nde serideki karakterlerin bir kısmını anlatmayı tercih etti ve bu sırada geri planda kalan Kralın Şehri ve Westeros'un diğer yerleri (Demir Adalar, Dorne) daha detaylı işlendi.[6] Kitap yayımlandıktan sonra New York Times en çok satanlar listesine bir numaradan giriş yaptı.[9] Kitabın sonunda yer alan ufak açıklamada, diğer karakterlerin kaderinin ne olduğunu anlattı.[10][11] Bu arada 2007 yılında HBO kanalı ile anlaştı ve serinin Game of Thrones adıyla dizi olması kararlaştırıldı. 2011'de ilk bölüm prömiyeri yapıldı.

1600 sayfa civarındaki Ejderhaların Dansı 2011 yılının Temmuz ayında yayımlandı. Hikaye, dördüncü roman olan Kargaların Ziyafeti ile paralel şekilde ilerledi.[12] Yayımlanan son kitap Ejderhaların Dansı'nda Martin, okuyucuyu heyecanlandırmak adına iki büyük savaş öncesi sahnesi yazdı ve bıraktı.[11]

Planlanan romanlar (2011-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Martin serinin son iki kitabı olan Kış Rüzgarları[13] ve Bahar Rüyası'nın ayrı ayrı 1500 sayfadan fazla olacağını söyledi.[14] Son kitabın adını Kurtların Zamanı olarak duyurdu fakat 2006'da adını Bahar Rüyası olarak değiştirdi.[15] 2012 yılının Mart ayında, serinin son iki kitabında Ak Gezenler'in daha çok rol oynayacağını söyledi.[16]

Kış Rüzgarları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kış Rüzgarları adını verdiği serinin altıncı kitabının, Ejderhaların Dansı adlı beşinci kitabın kaldığı yerden devam edeceğini söyledi. Kitabın başında, iki büyük savaş sahnesinin olduğunu söyledi.[16] 2010 yılının ortalarında ilk beş bölümünü bitirdiğini duyurdu. Sansa Stark, Arya Stark, Arianne Martell ve Aeron Greyjoy bölümlerinin 100 sayfa civarında olduğunu söyledi.[13][17] 2011'de yayımlanan Ejderhaların Dansı'ndan sonra yeni kitabı yazmaya Ocak 2012'de başlayacağını bildirdi.[18]

Aralık 2011'de Kış Rüzgarları'ndan Theon Greyjoy bölümünü yayımladı.[19] 2011'de kitabın yazım sürecinin üç yıldan fazla olacağını bildirdi.[20][21] Kargaların Ziyafeti anlatım tarzı gibi karakterleri coğrafi bölgelere ayırmayacağını söyledi.[22]

2015'te altıncı kitabın, dizinin altıncı sezonundan önce yayımlanabileceğini duyurdu.[23][24][25][26][27][28] Fakat daha sonra 2016 yılının sonuna kadar çıkmayacağını doğruladı.[29] Şubat 2016'da diğer tüm projelerini bıraktığını ve sadece kitaba odaklandığını söyledi.[30]

Bahar Rüyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin yedi kitapla sona ereceğini söyledikten sonra kitap sayfalarının da buna oranla artacağını bildirdi.[18][31] Ana karakterlerin sonlarının nasıl biteceğini çoktan planladığını belirten Martin, "mutlu son" istemediğini belirtti.[32] Yüzüklerin Efendisi gibi bir son istediğini ve "buruk ama tatlı" bir son yazacağını duyurdu. Lost dizisindeki gibi her karakterin ayrı bir sona erişeceğini ve hepsinin tamamen ölü ya da tamamen mutlu şekilde olmayacağını söyledi.[21] 2015'te Bahar Rüyası'nı Kış Rüzgarları ile birlikte yazmadığını doğruladı.[33] Son kitabın ise dizinin son sezonundan önce yayımlanmayacağını söyledi.[34]

İlham ve yazma süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Biçim[değiştir | kaynağı değiştir]

George R. R. Martin en derin etkilerin çocukluk dönemindeki deneyimlerin olduğuna inanır. Genç yaşta Howard Phillips Lovecraft, Robert E. Howard, J. R. R. Tolkien, Robert A. Heinlein, Eric Frank Russell, Andre Norton, Isaac Asimov, Fritz Leiber ve Mervyn Peake gibi yazarları okudu. Martin bu yazarların yaratıcı edebiyatlarını bilim kurgu, fantezi ya da korku gibi türlerle kategorize etmediği için bugün kendisi bütün bu türlerde kolayca yazabilmektedir. Martin Buz ve Ateşin Şarkısı'nı epik fantezi olarak sınıflandırdı ve özellikle Tolkien ile Tad Williams'dan çok etkilendiğini ifade etti. Çağdaş yazarlar arasında Jack Vance, Martin'in favorilerindendir.

Bakış açısı karakterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplar belirli karakterlerin gözünden anlatılan bölümlere bölündü.[10] Her bakış açısı karakteri farklı coğrafi bölgelere yerleştirildi.[38] Taht Oyunları'nda dokuz bakış açısı karakteri varken Ejderhaların Dansı'nda toplam otuz bir karaktere yükseldi. Kısa zamanlı anlatılan karakterler genellikle giriş ve son bölümlerine yerleştirildi.[32] The New York Times gazetesinden David Orr, hanedanları "Starklar (iyi adamlar), Targaryenlar (en azından biri iyi), Lannisterlar (işbirlikçiler), Greyjoylar (daha çok işbirlikçiler), Baratheonlar (karışık), Tyreller (belirsiz) ve Marteller (aynı şekilde) olarak tanımladı.[39]

Yüzüklerin Efendisi serisini model alan Buz ve Ateşin Şarkısı'nda olaylar Winterfell'daki küçük bir gruba (Daenerys dışındaki herkes) odaklanmasıyla başlar ve tüm karakterler tek tek kıtada dağılmaya başlar. Martin bu yöntemi seçmesinin amacının "Westeros ve Essos'da gerçekten neler olduğunu" okuyucunun kendi gözüyle görmesini istediği için seçtiğini söyledi.[21]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Alter, Alexandra. "‘Game of Thrones’ Writer George R.R. Martin Posts ‘Winds of Winter’ Novel Excerpt". New York Times. 9 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150409064806/http://www.nytimes.com/2015/04/03/business/media/winds-of-winter-excerpt-published-by-george-rr-martin-on-his-site.html. Erişim tarihi: April 20, 2015. 
 2. ^ "'George RR Martin revolutionised how people think about fantasy' | Books | The Guardian". theguardian.com. 30 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160430114257/http://www.theguardian.com/tv-and-radio/2015/apr/10/george-rr-martin-revolutionised-how-people-think-about-fantasy. Erişim tarihi: October 2, 2015. 
 3. ^ http://www.nytimes.com/2005/12/12/books/12crow.html
 4. ^ Richards, Linda (January 2001). "January interview: George R.R. Martin". januarymagazine.com. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://januarymagazine.com/profiles/grrmartin.html. Erişim tarihi: January 21, 2012.  (Interview approved by GRRM.)
 5. ^ Gevers, Nick (December 2000). "Sunsets of High Renown – An Interview with George R. R. Martin". infinityplus.co.uk. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.infinityplus.co.uk/nonfiction/intgrrm.htm. Erişim tarihi: January 21, 2012.  (Interview approved by GRRM.)
 6. ^ a b "George R.R. Martin: The Gray Lords". locusmag.com. November 2005. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.locusmag.com/2005/Issues/11Martin.html. Erişim tarihi: January 21, 2012. 
 7. ^ a b Lodey (2003). "An Interview with George R. R. Martin". GamePro.com. October 8, 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. https://web.archive.org/web/20031008091617/http://www.gamepro.com/entertainment/books_comics/books/features/30598.shtml. Erişim tarihi: February 15, 2012. 
 8. ^ Smith, Dinitia (December 12, 2005). "A Fantasy Realm Too Vile For Hobbits". The New York Times. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.nytimes.com/2005/12/12/books/12crow.html. Erişim tarihi: January 21, 2012. 
 9. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; nytimes_bs051127 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 10. ^ a b Miller, Laura (April 11, 2011). "Just Write It! A fantasy author and his impatient fans.". The New Yorker. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.newyorker.com/reporting/2011/04/11/110411fa_fact_miller?currentPage=all. Erişim tarihi: April 23, 2010. 
 11. ^ a b Poniewozik, James (July 12, 2011). "The Problems of Power: George R.R. Martin's A Dance With Dragons". Time. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://entertainment.time.com/2011/07/12/the-problems-of-power-george-r-r-martins-a-dance-with-dragons/. Erişim tarihi: January 21, 2012. 
 12. ^ Flood, Alison (April 14, 2011). "Getting more from George RR Martin". The Guardian. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.guardian.co.uk/books/booksblog/2011/apr/14/more-george-r-r-martin. Erişim tarihi: January 21, 2012. 
 13. ^ a b c d e Martin, George R. R. (June 27, 2010). "Dancing in Circles". grrm.livejournal.com. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://grrm.livejournal.com/159060.html. Erişim tarihi: February 4, 2012. 
 14. ^ "George R. R. Martin Webchat Transcript". Empire. April 2012. July 14, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.empireonline.com/interviews/interview.asp?IID=1496. Erişim tarihi: April 26, 2012. 
 15. ^ Martin, George R. R. (March 28, 2006). "this, that, and the other thing". grrm.livejournal.com. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://grrm.livejournal.com/3797.html. Erişim tarihi: October 18, 2011. 
 16. ^ a b Roberts, Josh (March 26, 2012). "Game of Thrones Exclusive! George R.R. Martin Talks Season Two, The Winds of Winter, and Real-World Influences for A Song of Ice and Fire". smartertravel.com. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.smartertravel.com/blogs/today-in-travel/game-of-thrones-exclusive-george-martin-talks-season-the-winds-of-winter-and-real-world-influences-for-song-of-ice-and-fire.html?id=10593041. Erişim tarihi: March 27, 2012. 
 17. ^ a b Martin, George R. R. (July 31, 2010). "Dancing". grrm.livejournal.com. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://grrm.livejournal.com/169899.html. Erişim tarihi: February 4, 2012. 
 18. ^ a b Hibberd, James (July 22, 2011). "The Fantasy King". Entertainment Weekly. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.ew.com/ew/article/0,,20470532_20511966,00.html. Erişim tarihi: January 21, 2012. 
 19. ^ a b Sacks, Ethan (December 30, 2011). "George R.R. Martin surprises Song of Ice and Fire fans with free chapter of next book". Daily News. New York. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.nydailynews.com/blogs/pageviews/2011/12/george-rr-martin-surprises-song-of-ice-and-fire-fans-with-free-chapter-of-next-boo. Erişim tarihi: January 21, 2012. 
 20. ^ Flood, Alison (April 13, 2011). "George RR Martin: Barbarians at the gate". The Guardian. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.guardian.co.uk/books/2011/apr/13/george-rr-martin-game-thrones. Erişim tarihi: January 21, 2012. 
 21. ^ a b c Brown, Rachael (July 11, 2011). "George R.R. Martin on Sex, Fantasy, and A Dance With Dragons". The Atlantic. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.theatlantic.com/entertainment/archive/2011/07/george-r-r-martin-on-sex-fantasy-and-a-dance-with-dragons/241738/. Erişim tarihi: February 2, 2012. 
 22. ^ Hibberd, James (July 12, 2011). "EW interview: George R.R. Martin talks A Dance With Dragons". Entertainment Weekly. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://shelf-life.ew.com/2011/07/12/george-martin-talks-a-dance-with-dragons/. Erişim tarihi: January 21, 2012. 
 23. ^ "'Game of Thrones' author George R.R. Martin determined to finish book by 2016 - EW.com". Entertainment Weekly's EW.com. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160309081300/http://www.ew.com:80/article/2015/04/03/george-rr-martin-winds-date?. 
 24. ^ "Winds of Winter release date: Book to be out before Game of Thrones Season 6". 25 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151025173940/http://www.christiantoday.com:80/article/winds.of.winter.release.date.news.book.to.be.out.before.game.of.thrones.season.6/55890.htm. Erişim tarihi: June 12, 2015. 
 25. ^ http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/books/news/the-winds-of-winter-release-date-george-rr-martins-next-book-might-finally-be-coming-10494416.html
 26. ^ http://lossietereinos.com/alejo-cuervo-gigamesh-esta-previsto-que-vientos-de-invierno-sea-publicado-en-2016-tambien-en-espanol/
 27. ^ http://piesnloduiognia.pl/relacja-z-konwentu-kapitularz-2015/
 28. ^ http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/books/news/the-winds-of-winter-release-date-news-polish-translator-slip-suggests-late-2015early-2016-for-next-a6677271.html
 29. ^ R.R. Martin, George (January 2, 2016). "Last Year (Winds of Winter)". LiveJournal. 17 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160317102414/http://grrm.livejournal.com:80/465247.html. Erişim tarihi: January 2, 2016. 
 30. ^ Selcke, Dan (February 17, 2016). "George R.R. Martin: "I am not writing anything until I deliver WINDS OF WINTER"". 2 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160302025929/http://winteriscoming.net:80/2016/02/17/george-r-r-martin-i-am-not-writing-anything-until-i-deliver-winds-of-winter/. Erişim tarihi: February 18, 2016. 
 31. ^ Harte, Bryant (July 12, 2011). "An Interview with George R. R. Martin, Part I". indigo.ca. April 4, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://blog.indigo.ca/fiction/item/512-an-interview-with-george-r-r-martin-part-one.html. Erişim tarihi: February 15, 2012. 
 32. ^ a b Robinson, Tasha (December 11, 2000). "Interview: George R.R. Martin continues to sing a magical tale of ice and fire". Science Fiction Weekly (scifi.com) 6, No. 50 (190). February 23, 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. https://web.archive.org/web/20020223190420/http://www.scifi.com/sfw/issue190/interview.html. Erişim tarihi: February 2, 2012. 
 33. ^ http://grrm.livejournal.com/440213.html?thread=22477973#t22477973
 34. ^ http://www.mnrdaily.com/article/george-r-r-martin-says-there-will-be-winds-of-winter-spoilers-in-game-of-thrones-season-six/9239.htm
 35. ^ a b "EasterCon – Eat, Drink and talk SFF!". harpervoyagerbooks.com. April 10, 2012. April 19, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/672edrqr3?url=http%3A%2F%2Fharpervoyagerbooks.com%2F2012%2F04%2F10%2Feastercon-eat-drink-and-talk-sff%2F. Erişim tarihi: April 11, 2012. 
 36. ^ Martin, George R. R. (October 29, 2013). "The Dragons Are Here". grrm.livejournal.com. 7 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151107023801/http://grrm.livejournal.com/344674.html. Erişim tarihi: April 17, 2014. 
 37. ^ "Hata: {{Web kaynağı}} kullanılırken |başlık= belirtilmedi". Asoiaf.westeros.org. 19 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150919135344/http://asoiaf.westeros.org/index.php/topic/81338-twow-spoilers-barristan/. Erişim tarihi: April 17, 2014. 
 38. ^ Cipriani, Casey (October 24, 2013). "10 Things We Learned About 'Game of Thrones' Author George R.R. Martin at the Sante Fe Independent Film Fest". indiewire.com. 5 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160405053327/http://www.indiewire.com/article/game-of-thrones-author-george-rr-martin. Erişim tarihi: April 17, 2014. 
 39. ^ Orr, David (August 12, 2011). "Dragons Ascendant: George R. R. Martin and the Rise of Fantasy". The New York Times. April 5, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.nytimes.com/2011/08/14/books/review/george-r-r-martin-and-the-rise-of-fantasy.html?pagewanted=all&_r=0. Erişim tarihi: January 21, 2012.