TOBB Kuleleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
TOBB Kuleleri, Ankara, 2011

TOBB kuleleri(İngilizce: TOBB towers), Ankara'da Eskişehir yolu üzerinde bulunan 34 kat, 140 metre yükseklikteki iki bloktan oluşan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne ait ikiz kulelerdir. TOBB kuleleri, hâlen Ankara'nın en yüksek yapıları arasında yer almaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

TOBB kuleleri, 1998'de Eskişehir yolunda, Ceylan İnşaat tarafından Bilkent köprüsü mevkiinde TEKEL kuleleri olarak inşa edilmeye başlanmıştır. Kuleler iki yüksek bloktan ve kulelerin hemen yanında bulunan çok katlı bir kompleksten oluşmaktadır. Projenin başlangıçta TEKEL’in Ankara baş müdürlüğü, idare, ambar ve genel müdürlüğü gibi birimlerini barındırması hedeflenmiştir. Sonraki yıllarda Özelleştirme İdaresi tarafından TEKEL'i özelleştirme kapsamına alınması ve bütçe yetersizliği dolayısıyla inşaatın bir türlü tamamlanamaması kulelerin satışa çıkarılmasına neden olmuştur.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 2005 yılında yapılan ihale sonucunda TEKEL kulelerini 110 milyon dolara satın almıştır.[1] İnşaatın tamamlanıp TOBB'un ikiz kulelere taşınması ise 2009 yılında olmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İkiz Kuleler TOBB'un oldu". ntvmsnbc.com. 27 Temmuz 2005. 24 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2012.