Türkiye Vakıflar Bankası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Türkiye Vakıflar Bankası

Vakıfbank logo.svg

İşlem kodu VAKBN
Slogan Burası Sizin Yeriniz
İşimiz Halden Anlamak
Kuruluş Tarihi 1954
Personel 12.225 (Mart-2012)
Web sitesi http://www.vakifbank.com.tr
EFT Kodu 0015[1]
SWIFT Kodu TVBATR2A[2]
Şube Sayısı 857[3]
ATM Sayısı 2600'e yakın[4]

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, 1954 yılında kurulmuş, Türkiye Bankalar Birliği 2012 raporuna göre Türkiye'nin aktif büyüklük açısından en büyük 6. bankasıdır.

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (Vakıfbank), Başvekil Adnan Menderes'in özel talimatıyla 11 Ocak 1954 tarinde 6219 sayılı özel kanunla ve 50.000.000 TL. sermaye ile anonim ortaklık olarak kurulmuştur. 13 Nisan 1954 tarihinde faaliyete geçmiştir.

Vakıfbank sermayesinin; %25.18'i, Kasım 2005 tarihinde halka arz edilmiş olup, kalan sermayenin % 43'ü Vakıflar Genel Müdürlüğü nezdindeki mazbut vakıflara, % 15.64'ü mülhak vakıflara, % 16.10'u mensuplarının üyesi olduğu T. Vakıflar Bankası Emekli Sandığı'na ve kalanı ise diğer hakiki ve hükmi şahıslara aittir. Günümüzde VakıfBank Türkiye’nin önde gelen “multi-specialist” bankalarındandır. Sunmuş olduğu çağdaş bankacılık ürün ve hizmetleri, kurumsal, ticari ve küçük işletme bankacılığının yanı sıra bireysel ve özel bankacılık alanlarını da kapsamaktadır. Temel bankacılık ürün ve hizmetlerine ek olarak yatırım bankacılığı ve sermaye piyasası faaliyetlerinde de bulunan VakıfBank, finansal iştirakleri aracılığıyla sigortacılıktan, finansal kiralama ve factoring hizmetlerine kadar en geniş yelpazede finansal ürünleri çağın gerektirdiği yüksek teknolojilerle müşterilerine sunmaktadır. Ülke çapına yayılan 1200 adet şubesi, 3 adet kurumsal hizmet merkezi, 100 adet bağlı şubesinin yanı sıra alternatif dağıtım kanalları aracılığıyla en etkin biçimde bireysel ve kurumsal müşterilerine ulaşan VakıfBank, iç ve dış ticaretin finansmanında da öncü bir rol üstlenmiştir.

ABD’de New York’ta bir, Bahreyn'de Off-Shore ve Erbil'de olmak üzere toplam üç adet şubesi olan VakıfBank’ın ayrıca yurtdışında üç bankada da iştiraki bulunmaktadır. Bu bankalar Avusturya’da VakıfBank International AG (Viyana Şubesi ve Almanya'da Frankurt ve Köln Şubeleri), KKTC’de World Vakıf Off-Shore Banking Ltd. ve Kıbrıs Vakıflar Bank. Ltd.’dir.

[5]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]