Türkiye Arapları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Türkiye Arapları
العرب في تركيا
Arabs in turkey.png
Türkiye'de Arapların yaşadığı bölgeler
Toplam nüfus
1.800.000 -2.600.000[1][2][3][4]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Adana, Batman, Bitlis, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Mardin, Mersin, Şanlıurfa, Siirt, Muş, Şırnak
Diller

Arapça, Türkçe

Din

Genelde İslam (Sünniler ve Aleviler)
azınlık Hristiyan (18,000[5])

İlgili etnik gruplar

Diğer Araplar

Ana madde: Araplar

Türkiye Arapları (Arapça: العرب في تركيا), Türkiye'de yaşayan Arap kökenli vatandaşlardır.

Türkiye'de 3. büyük nüfusu Araplar oluşturuyor.[6] [7] Türkiye nüfuslarına bakıldığında Alevi nüfusu ile birlikte 2.6 milyon olduğu görülüyor.[8] Türkiye'deki Arapların çok büyük bir kısmı Sünni Müslümandır. Hatay, Adana, Mersin gibi illerde yaşayan Arapların büyük bir kısmı Nusayri Alevisidir ama bu illerde Sünni Araplar da yaşamaktadır. Ayrıca Hatay'da bir Hristiyan Arap köyü ve Antakya merkezde de birkaç yüz Hristiyan Arap bulunmaktadır. Türkiye'de Araplar daha çok Batman, Bitlis, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Adana, Mersin, Muş, Siirt ve Şırnak gibi illerin merkez ve köylerinde yaşamaktadırlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Levant Arapçası 'nın konuşulduğu bölge

Türkiyedeki Araplar, iki tip Arapça ağızında konuşurlar. Hatay ve Çukurova'da yaşayanlar Levant Arapçası, Güneydoğu Anadolu'da yaşayanlar ise Kuzey Mezopotamya Arapçası konuşurlar.

Birçok değişikliğe uğramış Araplar dil olarak da fazla değişikliğe uğramışsa da gerçek Arapça bil hassa Kur'an-ı Kerim Arapçasına benzerlik gösteren ve pek uzaklaşmamış bir Arapça konuşmaktadırlar.

Diğer bir bilgi olarak Mardin Arapları asıl Mardin şehir yapısını oluşturan ve kuran topluluktur. Mardin'deki Araplar soyadlarından çok beyt (ev, aile) sistemiyle tanınmaktadırlar. Bir kimse birini tanımak için "Beyt mın ınte?" (Hangi ailedensin?) sorusunu yöneltir ve verdiği cevap ile (örnek: "Beyt Beze ene." [Çuha ailesinde yer alırım.]) o kişinin kimin oğlu veya günümüz şartıyla torunu olduğunu tanıyabilir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]