Türkiye Rumları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkiye Rumları

Lefter Küçükandonyadis.jpg Bartolomew I.jpg Josef Zisyadis (2007).jpg Dimitri from Paris.jpg
Lefter Küçükandonyadis Patrik I. Bartholomeos Josef Zisyadis Dimitrios Yerasimos
Toplam nüfus
60.000
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Türkiye Türkiye 2.000-4.000[1][2][3]
Diller
Yunanca, Türkçe
Din
Ortodoks, Katolik, İslam
İlgili etnik gruplar
Girit Türkleri, Karamanlılar (Ortodoks)

Türkiye Rumları ya da Türkiye Yunanları, Lozan Mübadelesi maddesiyle zorunlu göçten muaf tutulan, Gökçeada, Bozcaada ve İstanbul'da yaşayan ve Osmanlı Rumlarına dayanan azınlıktır. Türkiye'deki Rum kökenli bireylerin sayısını 2-4 bin, yurt dışında yaşayan Türkiye kökenli Rum sayısı ise 60 bin kadardır.[1][2][3][4]

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rumca: Bir kaynak Türkiye'deki Yunanca konuşan nüfusu 4.000 olarak vermektedir.[3][5] Fakat bu dili aktif olarak kullanan sayısı daha azdır. Aileler arasında bile Türkçe yaygınlaşmaktadır.[6] 1965 nüfus sayımında ise Yunancayı anadil olarak bilen sayısı 48.096 şeklinde çıkmıştır.[7] Rum nüfusun azalmasıyla beraber bu dili konuşan sayısı azalmıştır.
  • Pontus Rumcası: Pontus Rumcasını, resmî olarak Türkiye'de konuşan Rum yoktur. Bu insanlar mübadeleye dahil edilip, Yunanistan'a gönderilmiştir. Genel olarak Rum kimliği üzerine görüş bildirmeyen Doğu Karadeniz Müslümanlarıdır. Bu dili konuşan nüfus UNESCO'ya göre 300.000'dir. Fakat bunun büyük bölümü Yunanistandır.[8]
  • Kapadokya Rumcası: Kapadokya Rumcası, İç Anadolu Bölgesi'nde Rumlarca (Karamanlılar) konuşulan, günümüzde Sadece Kayseri ve Niğde içlerinde sadece yaşlı Rum kesimin bildiği ve genç Rumların ise az oranda anlayabildiği, yok olmakla karşı karşıya olan bir dildir. Konuşanların Büyük Kısmı Müslümanlaşmış Rum'lardır. Ayrıca içerisinde bol miktarda Türkçe kelime barındırır. [8] (Kapadokya Rumcası, Karamanlılarca da konuşulan Türkçenin ağzı olan Karamanlıca ile karıştırılmamalıdır.)

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca, artık Rum kimliğini kaybetmiş ve çok küçük bir cemaat olsa da Türk Ortodoks Patrikhanesi vardır. Kilise aslen Karamanlı Rumlarca kurulmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel dini kutlamalar dışında, azınlığın başlıca önemli kültürel aktiviteleri;

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]