Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sualtı Taarruz Komutanlığı
Sualtı Taarruz Komutanlığı amblem.gif
Etkin 1963-günümüz
Ülke  Türkiye
Bağlılık Türk Deniz Kuvvetleri
Sınıfı Deniz Komando
Tipi Deniz Kuvvetleri
Görevi Doğrudan Eylem
Özel Keşif ve İstihbarat Toplama
Askeri Destek
Parçası Türk Silahlı Kuvvetleri
Karargâh Anadolukavağı Beykoz, İstanbul
Takma Adı SAT Komando
Slogan "Her zaman, her yerde!","Emredilen yerde savaşır, savaştığım yerde kazanırım"
Savaşları Kardak Harekâtı, Kıbrıs Harekâtı, Fırat Kalkanı Harekâtı, Zeytin Dalı Harekâtı
Komutanlar
Komutan Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit
Ünlü
komutanları
Ali Türkşen
Sat Komandoları

Sualtı Taarruz (SAT) Komutanlığı veya Deniz Komando, 1963 yılında Su Altı Komando adı altında kurulmuş, Türk Deniz Kuvvetleri personeli olan subay ve astsubayların arasından seçilen, üstün yetenekli askerlerden oluşan, Türkiye'nin ilk ve tek deniz komando birliği.

Görevi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sualtı Taarruz Komutanlığı, Türk Deniz Kuvvetlerinin ilk ve tek deniz komando birliği olup, misyonu ve özel harekat icra etmesi sebebiyle Dalgıç ve Sualtı Savunma Grup Komutanlığının bağlı bulunduğu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığından çıkarılarak, doğrudan Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlanmıştır. SAT Özel İhtisasına sahip olabilmek için 50 haftalık SAT (Deniz Komando) Özel İhtisas Kursu'nu başarıyla tamamlamak gerekmektedir.

Sualtı Taarruz Komutanlığı Özel Harekat kapsamında 3 ana görevi icra etmektedir. Bunlar Doğrudan Eylemler (Baskın, sabotaj, hedef işaretleme, sinsi taarruz, sızma gibi görevler), Özel Keşif ve İstihbarat Toplama (Düşman topraklarında keşif yapma ve istihbarat toplama faaliyetleri), Askeri Destek (Dost ve müttefiklere eğitim, yardım ve destek faaliyetleri) görevleridir.

Türk kamuoyunda en fazla karışıklığa sebep olan konu Sualtı Savunma Grup Komutanlığı ile olan isim benzerliğidir. Görev, teşkilat ve yetiştirilme kapsmaında tamamen farklı olan bu iki birlik genellikle birlikte anılmaktadır. Ancak kuruluş tarihlerinden günümüze kadar hiçbir müşterek faaliyet veya harekatta birlikte yer almamışlardır, farklı üst komutanlıklara bağlıdırlar ve aralarında herhangi bir organik bağ bulunmamaktadır.

2015 yılında SAT kursiyerlerinin zorlu 50 haftalık eğitimlerinin bir kısmının görüntülendiği "Özel Tim" adlı belgesel, TRT Belgesel kanalında yayınlanmıştır.[1] 2017 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ile yapılan antlaşmada üniversitenin SAT komandoları için 4 kişilik denizaltı intikal aracı (SDV) üretmesi kararlaştırılmış, SAT Komutanlığı proje için elindeki mini denizaltı prototipini üniversiteye hibe etti.[2]

Harekatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıbrıs Barış Harekatı'nda kıyıya ilk çıkan TSK unsuru SAT komandoları olmuş, 25 Aralık 1995 tarihinde Figen Akat isimli bir Türk yük gemisinin Kardak kayalıklarında karaya oturmasının ardından ilk defa kamuoyu gündemine gelen SAT komandoları, başarı ile 31 Ocak 1996 tarihinde Kardak Kayalıkları'na Yunan Komandolarının arasından sızmışlardır.[3] 1996'da Çeçen militanlarca kaçırılan Avrasya feribotuna müdahale edilmesi, 2011'de PKK tarafından rehine alınan Kartepe adlı deniz otobüsündeki rehinelerin kurtarılması görevlerini başarıyla yerine getirdi.[4] Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekatı ve sayısısz münferit ve müşterek görevlerde yer almışlardır.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabancalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Makinalı Tabancalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüfekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Keskin Nişancı Tüfekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Makinalı Tüfekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Belgeseller: Özel Tim". TRT Belgesel. 2015. 17 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2018. 
  2. ^ İlker Ak Güngör (1 Şubat 2017). "SAT komandolarına hayalet mini denizaltı geliyor". 27 Ocak 2018 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2018. 
  3. ^ "SAT Komandolarımız Beykoz'da tatbikatta". Beykoz Güncel. 21 Kasım 2014. 27 Ocak 2018 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2018. 
  4. ^ "SAT Komandolarından göğüs kabartan tatbikat!". İnternet Haber. 1 Mart 2017. 27 Ocak 2018 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2018.