Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı
Etkin 1963
Ülke  Türkiye
Bağlılık Türk Deniz Kuvvetleri
Sınıfı Donanma Özel Kuvvetler
Görevi Deniz korsanlarıyla mücadele, keşif-gözlem, sualtından sinsi taarruz
Garnizon/Merkez Ankara
Slogan "Zoru hemen başarırız, imkansız ise zaman alır
Savaşları Kardak Krizi, Kıbrıs Barış Harekatı

Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı veya SAT, Türk Deniz Kuvvetleri personeli olan subay ve astsubayların arasından seçilen, üstün yetenekli askerlerden oluşan, komando birliği. 1963 yılında "Su Altı Komando" adı altında kurulmuştur

Sualtı Taarruz Komutanlığı, Türk Deniz Kuvvetlerinin ilk ve tek komando birliği, misyonu ve özel kuvvet olması sebebiyle Dalgıç ve Sualtı Savunma Grup Komutanlığının bağlı bulunduğu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığından alınarak doğrudan Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığına bağlanmıştır.

25 Aralık 1995 tarihinde Figen Akat isimli bir Türk yük gemisinin Kardak kayalıklarında karaya oturmasının ardından gündeme gelen SAT komandoları, başarı ile 31 Ocak 1996 tarihinde Kardak Kayalıkları'na Yunan Komandolarının arasından sızmışlardır. (Bkz. Kardak Krizi)

SAT Komando olabilmek için 50 haftalık SAT İhtisas Kursu'nu başarıyla tamamlamak gerekmektedir. SAT kursiyerlerinin zorlu 50 haftalık eğitimlerinin görüntülendiği Özel Tim adlı belgesel, TRT Belgesel kanalında yayınlanmaktadır.

Ekipmanları[değiştir | kaynağı değiştir]